Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Docela jsem přemýšlel, co vymyslet. Nakonec mi nezbylo nic jiného než vzít si tam s sebou multimetr a několik tranzistorů s tím, že budeme měřit jejich hFE.V tomto príbehu ti chýba zdroj a aspoň nejaký trimer.
McD Jižní spojka ITak jsem se podíval do mapy (s tím, že mi pomůže rozhodnout, který je Jižní spojka I a který je Jižní spojka II, což nepomohla) a zjistil jsem, že k tomu u nádraží se nově nedokážu dostat. Jak to děláte? To tam všichni jezdíte autem? Ještě před pár lety podle mě začínala silnice pro motorová vozidla až za odbočkou do McD (mám pocit, že jsem tam byl jednou na kole), teď je ale už před ní, takže se tam nedá dostat.
Když jsem řekl: "Dnes tě naučím měřit proudové zesílení bipolárního tranzistoru," dostala dotyčná záchvat smíchu.Trochu jsem se bál, že řekne, že to naučit nepotřebuje
Když jsem řekl: „Dnes tě naučím měřit proudové zesílení bipolárního tranzistoru,“ dostala dotyčná záchvat smíchu. A když jsem se ještě zeptal: „Co je tak vtipného na bipolárních tranzistorech?“, dostali záchvat smíchu i všichni ostatní.
Ani se jim nedivím Měl sis vzít příklad třeba z Lenina:
Aby se dosáhlo velkého, je třeba začít s menším.
Pokud neví, co jsou bipolární tranzistory, tak nemá smysl ji učit, jak je měřit – jinak to skončí leda u toho, že zastrčí tranzistor do multimetru a z displeje přečte číslo… ale k ničemu jí to není a jako učitel jsi selhal.
To už bych radši měřil tu elektrickou zásuvku a vysvětlil u toho, že (a proč) tam měříme napětí a ne proud. To by se ještě v tom krátkém čase mohlo dát naučit.
P.S. případně kdybys měl fakt strach z napětí v zásuvce, tak si vzít nějaké diody a odpory a ukázat, jak dioda svítí s různou intenzitou v závislosti na použitém odporu, který můžeš předtím změřit. Nebo si ukázat rozdíl mezi paralelním a sériovým zapojením odporů.
Pokud neví, co jsou bipolární tranzistory, tak nemá smysl ji učit, jak je měřit – jinak to skončí leda u toho, že zastrčí tranzistor do multimetru a z displeje přečte číslo… ale k ničemu jí to není a jako učitel jsi selhal.To zalezi na uhlu pohledu a tom, co od takovych lidi ocekavas. Pokud dotycna ma byt cvicena opice, ktera strka tranzistor do meraku nebo hranolky do fritaku, tak to staci. (Odin z takovych lidi bude nadseny.) Pokud dotycna ma byt inteligentni osoba premyslejici nad tim, co dela, schopna i nejake inovace, tak je to selhani. (Odin z takovych lidi bude deprimovany.)
Tiskni
Sdílej: