Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Stačí taková odpověď jako rada pro případné budoucí pohovory?Netuším, nejsem tazatel. :)
poprosil bych je o vrácení životopisu a rozloučil se slovíčkem „Nashledanou“, protože použít rovnou „S pánem bohem“ je sice upřímné, ale nevychovanéMně poradili, že mám používat mějte se hezky. Na na shledanou mi vadil ten logický rozpor (v situacích, kdy se téměř určitě už nikdy neshledáme).
Dotycny kontakter, si ale bude musiet kludne mesiac pockat na reakciu, pretoze to moze byt asi tak 1/2 strednej doby medzi mojimi prihlaseniami na FB.Víš o tom, že u snad všech takovýchto služeb si lze nastavit poslání upozornění na nové zprávy/pozvánky/cokoliv na e-mail? To pak můžeš reagovat během pár hodin a přitom se o to nestarat.
Víš o tom, že u snad všech takovýchto služeb si lze nastavit poslání upozornění na nové zprávy/pozvánky/cokoliv na e-mail? To pak můžeš reagovat během pár hodin a přitom se o to nestarat.Jo. Pak nejsi těma hovnama spamovaný jen na facebooku, ale i na emailu, což se určitě vyplatí.
Da sa fungovat v medzistave. Mat FB, ale v zasade ho nepouzivat.Bohužel se to nedá. Jakmile jednou na FB jsi, tak ho „používáš“ bez ohledu na to, jestli to chceš nebo ne. Zvlášť pokud nepoužíváš "Self-Destructing Cookies" a "Privacy Badger"...
tak posledni roky rostou naklady v berline neskutecne rychle... par let a dorovna mnichov
Jak to dopadá, když rostou mzdy bez odpovídajícího růstu produktivity práce, můžeme vidět v Řecku a Španělsku.To asi dost vystihuje otázku, zda se chceme vyrovnat platově. Taky si říkám, jestli to trochu nesouvisí s eurem a jestli by pro nás nepředstavovalo přijetí eura stejné riziko. Je docela zajímavé vidět, že nejsou platy dané tržně, když je takový rozdíl mezi námi a španělskem.
Platy se do značné míry odvíjejí od produktivity práce. A ta je bohužel stále mnohem menší u nás než v Německu. A není to o tom, že by v Německu lidi pracovali tvrději, produktivita práce je čistě příjmy firmy / počet zaměstnanců. - Tohleto mi dycky vrtalo hlavou. Co vim od chlapů, co byli na školení v Německu, tak na té samé lince pracuje více lidí (cca dvojnásob) a normu maji samozřejmě nižší.
"produktivita práce je čistě příjmy firmy / počet zaměstnanců" - Ale ty příjmy se vemou z čeho? Musí se přece něco vyrobit a když toho vyrobím míň, tak i ty příjmy musí být nižší, nebo neumím počítat?
produktivita práce je čistě příjmy firmy / počet zaměstnanců.Presneji (vynosy firmy - provozni naklady firmy) / pocet zamestnancu prepoctenych na cele uvazky resp. hodinu prace.
Pak si může dovolit platit lidi úplně jinak. Jak to dopadá, když rostou mzdy bez odpovídajícího růstu produktivity práce, můžeme vidět v Řecku a Španělsku. Tam mají podobnou produktivitu jako u nás, ale (minimálně) ve Španělsku skoro dvojnásobné mzdy.V Recku a treba Portugalsku je podobna produktivita jako v CR, ale ve Spanelsku je cca 1.6× vetsi a v Nemecku 1.8× (HDP/hodina prace, v realnych cenach podle PPP, zdroj).
Klasickým příkladem je zdravotnictví…a podle mě nic moc příkladem, radši bych viděl srovnání na něčem, kde o penězích nerozhoduje pouze stát.
Takže - dokud budeme ochotni pracovat za třetinu německé mzdy, nemá zaměstnavatel důvod nám dávat víc.Jak se taková neochota dá najevo?
Zaměstnanec: Chtěl bych plat jako bych měl za tuto práci v Německu.
Zaměstnavatel: Mějte se hezky.
Jak se taková neochota dá najevo?
Třeba tím, že na takovou nabídku nepřistoupíš a budeš doufat, že nikoho stejně (nebo víc) schopného za tolik peněz neseženou, takže budou nuceni dát ti víc. Ale pochopitelně riskuješ, že ti plat, jaký by sis představoval, nikdo ochoten dát nebude.
Jak už jsem psal dřív: nemá smysl se užírat tím, jestli někdo v Německu bere za stejnou práci víc (zajímavé je, že se vždycky srovnává s Německem, nikdy se zeměmi, kde se za stejnou práci méně než u nás) nebo "kolik na mně zaměstnavatel rejžuje". Podstatné je, jestli mi plat, který mám, připadá adekvátní a jestli mi umožňuje životní úroveň, se kterou jsem spokojen. Pokud ne, musím s tím něco dělat (můžu-li); pokud ano, nemám důvod k nespokojenosti.
Třeba tím, že na takovou nabídku nepřistoupíš a budeš doufat, že nikoho stejně (nebo víc) schopného za tolik peněz neseženou, takže budou nuceni dát ti víc.Já osobně jsem tohle praktikoval docela natvrdo. Když mi někdo nabídl 150 Kč/hod, tak jsem mu řekl, že to dostanu na stavbě. A skutečně jsem na takové stavbě něco kolem 200 hodin odpracoval. A přišlo mi to rozhodně užitečnější než podrážet ceny sobě a svým kolegům ve zbrani. A ještě jsem si z té stavby odjel udělat IT kšeft v řádu tisíců Kč/den.
zajímavé je, že se vždycky srovnává s Německem, nikdy se zeměmi, kde se za stejnou práci méně než u násVětšina lidí vyhledává příležitosti ke zlepšení své situace, ne ke zhoršení, ale proti gustu žádný dišputát.
Podstatné je, jestli mi plat, který mám, připadá adekvátní a jestli mi umožňuje životní úroveň, se kterou jsem spokojen.Pokud jsi to nemyslel jako tautologii (asi ne), mne to pripada velice naivni. Muzes si zkusit myslenkovy experiment: Jednoho dne se probudis a v praci zjistis, ze vsichni tvi kolegove najednou berou 2x vetsi plat (bylo to proste tak shora oznameno, ze to proste tak ted bude). Ty ale ne. Napln tvoji prace i vsechny ostatni podminky jsou stale stejne, obecna ekonomicka uroven stejna. Opravdu bude tvoje prvni myslenka pohodarske "Dobre pro ne!" (tve kolegy) a nikoli nevericne "Co? A co JA?" ? Nevylucuji, ze existuji dobri lide, kteri to tak maji (tim prvnim zpusobem), a mozna mezi ne skutecne i patris. Podle me to ale neni ani zdrave, protoze takovi lide proste ferovost ostatnich nepovazuji za vysokou hodnotu. Nekdo to jiste muze nazvat zavisti, potiz je, ze zavist a ferovost (respektive pozadavek na ni) jsou jen dve strany teze mince.
To je natolik extrémní a hypotetická situace, že nemá smysl řešit, jak bych reagoval. Pokud by se to někdy stalo, dám vám vědět. :-)
Nemusíte tomu věřit, ale pro mne je opravdu důležitější, jakou životní úroveň mi umožňuje plat, který mám, než to, jestli kolega nebere o trochu víc. Abych vás částečně parafrázoval, věřím, že jsou lidé, pro které je vědomí, že soused se má o trochu hůř, důležitější než to, jak se mají oni sami, ale jsem rád, že mezi ně nepatřím.
A abych se vrátil k původnímu tématu: jsem si vědom toho, že jsou země, kde zaměstnanci za podobnou práci dostávají výrazně odlišný plat, a to oběma směry. Nemám bezesné noci ze závisti vůči jedněm ani z výčitek svědomí vůči těm druhým, prostě to beru jako realitu. Mám ovšem pocit, že člověk, který cítí jen tu závist a tu druhou stranu mince se rozhodne ignorovat, by se nad sebou měl zamyslet.
To je natolik extrémní a hypotetická situace, že nemá smysl řešit, jak bych reagoval.Pointou te hypoteticke otazky je overit si, ze mas v hlave obvody, ktere slouzi k detekci takove situace (a nespokojenosti s ni). Je to proste forma Ultimatum game. Dalsi vec samozrejme je, ze to rikas jako nekdo, kdo ma pravdepodobne nadprumerny plat. Ani ta "spokojenost se zivotni urovni" totiz neni nejaka fixni velicina uplne nezavisla na okolni spolecnosti.
Nemusíte tomu věřit, ale pro mne je opravdu důležitější, jakou životní úroveň mi umožňuje plat, který mám, než to, jestli kolega nebere o trochu víc. Abych vás částečně parafrázoval, věřím, že jsou lidé, pro které je vědomí, že soused se má o trochu hůř, důležitější než to, jak se mají oni sami, ale jsem rád, že mezi ně nepatřím.Ja tomu verim, ja jsem uplne stejny typ cloveka. Kdyz nahlednes do toho clanku o ultimatum game, lide jsou schopni odpustit circa 20% rozdil ve ferovosti. Jenze, je treba si uvedomit, ze by jsi mozna nemel svoji zivotni uroven, kdyby neexistovali lide, kteri nejsou ochotni odpustit ani 1% rozdilu. Nemusi to byt jen kolegove (kteri se rozhodli odejit jinam za lepsim a tak donutit tvoji firmu, aby vam pridala), mohou to byt treba obchodaci ve tvoji firme. To je prave ta druha strana mince, o ktere mluvim. Nemuzes donekonecna odpoustet 20%.
A abych se vrátil k původnímu tématu: jsem si vědom toho, že jsou země, kde zaměstnanci za podobnou práci dostávají výrazně odlišný plat, a to oběma směry. Nemám bezesné noci ze závisti vůči jedněm ani z výčitek svědomí vůči těm druhým, prostě to beru jako realitu.To je myslim jen jinymi slova podana uvaha - neni racionalni se te odlisnosti postavit (potencialni ztraty jsou prilis velke), takze ji akceptuji. Jak uz jsem rekl, citim a delam to podobne. Na druhou stranu, mirnymi zpusoby tu odlisnost ovlivnit muzeme - muzeme napr. podporovat zvyseni minimalni mzdy u nas.
Mám ovšem pocit, že člověk, který cítí jen tu závist a tu druhou stranu mince se rozhodne ignorovat, by se nad sebou měl zamyslet.Zalezi na situaci, tim "clovek" zde myslis zrejme nekoho se stredostavovskym platem. Aspon ja bych tedy neosocoval cloveka, ktery treba dela jen za minimalni mzdu, z toho, ze nechce slevit ani tech 20%, nebo ze chce dokonce 20% nad, ze zavisti.
Ani ta "spokojenost se zivotni urovni" totiz neni nejaka fixni velicina uplne nezavisla na okolni spolecnosti.
Samozřejmě že to vnímání životní úrovně je do značné míry relativní. Ale vidím rozdíl v tom, jestli ji vnímám relativně vůči společnosti jako celku nebo vůči konkrétním jednotlivým lidem. Od uvažování stylem "hlavně mít víc než soused" už je jen krůček k "aby sousedovi chcípla taky".
Aspon ja bych tedy neosocoval cloveka, ktery treba dela jen za minimalni mzdu, z toho, ze nechce slevit ani tech 20%, nebo ze chce dokonce 20% nad, ze zavisti.
Obávám se, že to už jsme někde úplně jinde a hodně by záleželo na tom, co přesně znamená těch 20 procent. Má to být plat někoho jiného, kdo vykonává stejnou práci? Pokud ano, je ta práce opravdu přesně stejná? Dělá ji stejně dobře? Ve stejné firmě?
Zaměstnanec: Chtěl bych plat jako bych měl za tuto práci v Německu.
Zaměstnavatel: Nemáme, nedáme. Jste nenažraní, doktoři jsou, krize není
Zaměstnanec: Tak děkuji, odcházím.
Zaměstnavatel: Tím mne nepostrašíte, lékařů je dost
Zaměstnanec: No, jestli ve zdravotnictví nechybí 1000 nebo 3000* lékařů tak mne snadno nahradíte
Zaměstnavatel (obvykle v podobě personalisty): to si pište
a dalšího půl roku až rok shání náhradu, zatímco zbytek zaměstnanců pracují i za toho, co odešel)
No digitální buržoazie... Já osobně se pořád vnímám jako střední třída, jenžto jsem bez problémů schopný utratit všechny peníze za běžné věci a stěžovat si, že mi nezbývá.Burzoazie je stredni trida. Obecne daleko vic lidi se povazuje za stredni tridu nez jich tam ve skutecnosti patri.
Burzoazie je stredni trida.Tak v tom případě ano.
Obecne daleko vic lidi se povazuje za stredni tridu nez jich tam ve skutecnosti patri.Jak tomu mám rozumět?
Narozdil od nekterych zemi si jak IT clovek jeste nemuzes platit vlastniho soferaOn nějaký IŤák sní o tom že si bude platit vlastního šoféra?
Na druhou stranu je to jedna ze základních věcí, které používá prakticky každý.Bavime-li se o zakladnich vecech, mel bych par dalsich kandidatu jako je jidlo, pitna voda a obydli. Nema zadny vyznam porovnat jednu vec a zbytek zcela ignorovat, a to ani v pripade volne diskuze. V opacnem pripade bych mohl kontrovat tim, ze na Ukrajine jsou levnejsi cigarety a stavet to jako protiargument proti drahosti teple vody, aniz bych porovnal ceny, odebirane mnozstvi a vyznam (schopnost drzet zakladni hygienu vs. vyplavovat si do krve hormony).
Pokud jde o životní podmínky na Ukrajině, není od věci srovnat si příjmy a životní náklady – na Ukrajině na living wage zdaleka každý nedosáhne.Nejen, ze to neni od veci, ale dokonce je to jedine smysluplne porovnani.
Ono taky kdyby běžný dělník měl takové komunikační možnosti, možnost vzdělávat se „jako běžný Ajťák“Co si přesně představuješ, že mají „jako běžní Ajťáci“ za speciální možnosti, které dělník nemá?
K tomu aby si udělal nějaký výrobek potřebuješ nějaký prostor nejlépe dílnu. Potřebuješ nástroje, potřebuješ polotovary/materiál. Potřebuješ aby ti nikdo udělal návrh, protože valná většina dělníků funguje už pouze vykonávači nějakého kódu dle výkresů/mustru1, k tomu aby sis udělal návrh potřebuješ dost těžce placený soft a nebo platíš ještě větší tíhou někoho kdo ti ho dělá. Vůbec nemluvím o věcech jako je kontrola kvality, příprava výroby, bůh ví co (na to vůbec nehraju). Když máš finální produkt, musíš ho všude možně fyzicky rozvozit a v konečném důsledku ho ještě musíš fyzicky dopravit zákazníkovi, namontovat, servisovat. Většina lidí tak prostě musí být někým kdo všechny tyto možnosti má (zkrátka kdo má kapitál) vlastněna. Možnosti seberealizace, zlepšování se, trénování, improvizace téměř na úrovni sibiřské zimy. Ve většině podniků je nejdůležitější položkou čas příchodu (pichačka) a procento alkoholu v krvi.
V IT už základní pracovní nástroj valná většina lidí vlastní (sice jen na hry či Facebook, ale překonvertovat se dá snadno), dobré nástroje nejen že jsou zdarma, ale ještě máš možnost si je dle libovůle upravovat. Odborné blogy, Wikiny, knížky, IM, E-mail, CVS, Google, vůbec nějací kolegové se kterýma můžeš pracovat na problému – o to si dost běžných lidí může nechat jenom zdát. Seberealizovat se můžeš velmi snadno i po pracovní době, materiály/polotovary neposíláš po náklaďácích ale klidně i v primitivním případě můžeš poštou, stejnětak finální výsledek. Ta možnost sdílet a přitom ani nemuset zvedat prdel ze židle to je úplně něco jiného. A když tě současný zaměstnavatel štve, pouze přesuneš svou milovanou zadnici na jinou židli, ti šťastnější jako pavlix nemusí ani to a celé je to otázka několika e-mailů.
Počítač?Ten má ale dělník taky, ne? Jen jsem jich potkal strašně málo, kteří by na tom hledali informace a učili se nové věci, většina spíš čumí na kraviny jako závody traktorů a pak aukro.
K tomu aby si udělal nějaký výrobek potřebuješ nějaký prostor nejlépe dílnu. Potřebuješ nástroje, potřebuješ polotovary/materiál. Potřebuješ aby ti nikdo udělal návrh, protože valná většina dělníků funguje už pouze vykonávači nějakého kódu dle výkresů/mustru1, k tomu aby sis udělal návrh potřebuješ dost těžce placený soft a nebo platíš ještě větší tíhou někoho kdo ti ho dělá. Vůbec nemluvím o věcech jako je kontrola kvality, příprava výroby, bůh ví co (na to vůbec nehraju). Když máš finální produkt, musíš ho všude možně fyzicky rozvozit a v konečném důsledku ho ještě musíš fyzicky dopravit zákazníkovi, namontovat, servisovat. Většina lidí tak prostě musí být někým kdo všechny tyto možnosti má (zkrátka kdo má kapitál) vlastněna. Možnosti seberealizace, zlepšování se, trénování, improvizace téměř na úrovni sibiřské zimy. Ve většině podniků je nejdůležitější položkou čas příchodu (pichačka) a procento alkoholu v krvi.To popisuješ spíš malou firmu. Třeba můj brácha vystudoval zámečníka (je to dost dělnická profese?) a před nedávnem si zase začal zařizovat malou dílnu ve které by mohl vyrábět různé věci. Když kupuješ z druhé ruky, tak to tak draze nevyjde, řekl bych asi jako nové PC s kvalitním monitorem. Spousta vybavení se dá sehnat za ceny do pár tisíc. Jak máš jednou svojí dílnu a základní set vybavení, tak můžeš začít dělat třeba opravy různé techniky (dělá otec) a už máš zdroj peněz.
A když tě současný zaměstnavatel štve, pouze přesuneš svou milovanou zadnici na jinou židli, ti šťastnější jako pavlix nemusí ani to a celé je to otázka několika e-mailů.Jo, s tímhle souhlasím. Ale dobré je taky říct, že spousta „řemeslníků“ to má podobně. Třeba zedníci.
Ten má ale dělník taky, ne?No jasně, ale rozhodně ne jako nástroj kterým něco produkuje (pokud teda zrovna nepřibíjí hřebíky hliníkovým MacBookem
Jen jsem jich potkal strašně málo, kteří by na tom hledali informace a učili se nové věci, většina spíš čumí na kraviny jako závody traktorů a pak aukro.No asi tak. I kdyby na tom četli jen blbé sci-fi nebo já nevím co, tak budiž. Bohužel hrdiny takových lidí jsou většinou fotbalisti, hokejisti a k tomu základní cvičební nástroj – nějaký půllitr a kamarádka štamprla. To je potom holt těžké.
Třeba můj brácha vystudoval zámečníka (je to dost dělnická profese?) a před nedávnem si zase začal zařizovat malou dílnu ve které by mohl vyrábět různé věci.Tak zrovna o té zámečnické jsem mluvil.
Ale dobré je taky říct, že spousta „řemeslníků“ to má podobně. Třeba zedníci.Jo? Tak o tom nějak nevim teda.
Dovedeš si představit že by si (mladší samozřejměPro deti existuji ruzne zajmove krouzky a dilny. Oproti vlastnimu vybaveni, se kterym muzes nakladat libovolne a v neomezenou dobu, to ma samozrejme nevyhody, ale zase tak moc bych to nedramatizoval. Navic mi prijde, ze tohle je problem spis ve mestech. Na vesnicich ti vetsinou nic nebrani vylezt ven a zacit neco kutit - samozrejme ne plastove kramy, ktere vypadaji jako ty zakoupene v obchodaku, ale rozvijet manualni zrucnost, rozebirat ruzne harampadi apod. urcite muzes.) přišel za rodičema a poprosil je aby ti ježíšek přinesl pod stromeček jednu funglovní MIGovku, flašku plnou Argonu, ventily, hubice, svařovací drát, samozatmavocí helmu, … by si asi poklepali na čelo. A schválně od jakého věku máš počítač?
Prostě jen možnostma mi to přijde úplně někde jinde.
A schválně od jakého věku máš počítač?To vím náhodou přesně, od 15. Tenkrát jsem dostal 486, která stála asi pětikilo i s monitorem. Tou dobou jsme měli doma docela dobře zařízenou dílnu tak nějak celý můj život.
přišel za rodičema a poprosil je aby ti ježíšek přinesl pod stromeček jednu funglovní MIGovku, flašku plnou Argonu, ventily, hubice, svařovací drát, samozatmavocí helmuJo, to si představit dovedu, pokud bych si to taky sám někde koupil, rodiče by to zafinancovali. Jinak brácha různě měnil věci za věci. Třeba video za trafo svářečku s přepáleným vinutím a tak.
Jo? Tak o tom nějak nevim teda.Pokud dělá zedník sám na sebe, tak se prostě může sebrat a už nikdy pro konkrétní lidi nepracovat.
To vím náhodou přesně, od 15. Tenkrát jsem dostal 486, která stála asi pětikilo i s monitorem. Tou dobou jsme měli doma docela dobře zařízenou dílnu tak nějak celý můj život.Čoveče s tebou se těžko argumentuje. Co dílnu na raketové odpalovače? Nemáš taky nějakou nepotřebnou pod postelí schovanou?
Jinak brácha různě měnil věci za věci. Třeba video za trafo svářečku s přepáleným vinutím a tak.Trafosvářečku si můj tata za totáče vyráběl. Potvora hnusná, nech mu to shoří
Pokud dělá zedník sám na sebe, tak se prostě může sebrat a už nikdy pro konkrétní lidi nepracovat.Asi jo, ale leč nevím jak to v praxi chodí, nemůžu odpovědět. Nezažil jsem teda zedníka co by se sebral a šel dělat něco jiného poté co ho majitel zjebal že snad při betonovaní chlastal, ale co já vim…
Trafosvářečku si můj tata za totáče vyráběl. Potvora hnusná, nech mu to shoříMůj si postavil cosi podivného z nějak podivně zapojeného motoru. Jedním motorem roztáčí druhý, který je zapojený že funguje jako svářečka. Asi to musel převinout, nebo nevím.![]()
Asi jo, ale leč nevím jak to v praxi chodí, nemůžu odpovědět. Nezažil jsem teda zedníka co by se sebral a šel dělat něco jiného poté co ho majitel zjebal že snad při betonovaní chlastal, ale co já vim…Tak kdyby chlastal. U nás postavili zdi s boulí, další pak zazdil sprchu, ale zapomněl přidělat odpad, takže se to muselo zase vybourat a podobných veselých příběhů by se našlo hodně. Protočilo se jich u nás asi 20.
Potkal si se s něčím takovým v IT-sektoru?
tak třeba v obrábění dřevaTak potřebuješ pořádnou cirkulu, soustruh, stolní frézu, dobrou hoblovačku, pořádnou pásovou brusku, jednu nepotřebnou vyklizenou šopu, hůru na matroš,1 … to je ještě horší.
když budeš dělat programátora z domova, tak taky rychle zjistíš, že potřebuješ vlastní pracovnu, nebo ti z toho hrábne.Tak mě už asi hráblo. Ale jinak mám pracovní stůl v ložnici a zbytek rodiny lze přes den vykopat do obýváku. Takže při troše štěstí není nutné mít další dedikovanou místnost. Ale zase hodně záleží na členech domácnosti. Třeba s bývalou přítelkyní se v jednom objektu pracovat nedalo, ta když jsem ji požádal o klid, tak byla do deseti minut zpátky.
Doufám že Borland dávno zkrachoval.
AFAIK se pořád přejmenovává, teď je to tuším Embarcadero, CodeGear nebo tak nějak. Tedy ta část, která dělá tyhle vývojářské nástroje. Zbytek se (pod původním jménem) shodou okolností asimiloval do Micro Focus International.
Hlavně ale nechápu, proč taková nenávist zrovna k Borlandu. Chovali se snad ostatní jinak? Bylo snad MSVC nějak výrazně levnější? Dávali snad základní verzi zdarma? Existovalo něco jako Oracle Express? Borland byl jen jeden z mnoha, kdo v té době fungovali způsobem, který byl tehdy obvyklý. Nemám pocit, že by se chovali nějak výrazně hůř (nebo lépe) než ostatní.
readkey
, aby člověk vůbec viděl jeho výstup, takže se nedivím vypěstované alergii. Myslím, že Borland spíš slouží jako symbol než že by se měl třeba tehdejší vývojář Borlandu bát to dneska přiznat. :)
AFAIK se pořád přejmenovává, teď je to tuším Embarcadero, CodeGear nebo tak nějak. Tedy ta část, která dělá tyhle vývojářské nástroje. Zbytek se (pod původním jménem) shodou okolností asimiloval do Micro Focus International.
Oprava: Část Borlandu, která dělala vývojářské nástroje (Delphi, C++ Builder), pojmenovanou od roku 2005 CodeGear, byla v roce 2008 prodána společnosti Embarcadero, která podle všeho tyto nástroje dál vyvíjí a prodává, ale už pod svou značkou. Zbytek pak koupil už zmíněný Micro Focus (v roce 2009). Ten se pak loni rozhodl veškeré portfolio kromě SUSE prodávat pod vlastní značkou, což lze asi považovat za definitivní konec značky "Borland".
Doufám že Borland dávno zkrachoval.Ano. Formálně se možná přejmenovával, ale prakticky je dávno po něm. Novell už to má taky za sebou.
velký kopec kvalitních otevřených nástrojů zdarma, bugzillu, IRCčko,Ano, to uznávám. Zase máš ale o dost větší možnosti o věcech mluvit s lidmi IRL a pochopit je prostým koukáním se a osaháním si. To u programování moc nefunguje.
návody, blogy jako samozřejmost…Proč? Toho je plný internet a afaik vychází i nějaké časopisy.
Nezapomeň že k dílně nemáš jako samozřejmost internetTo k pracovně taky ne. Internet si musíš dokoupit, stejně jako k té dílně.
knížky za pár drobákůJá bych řekl, že jsou podstatně levnější, než ty programátorské. Já jsem se dostal do situace, kdy odborné knížky které si chci přečíst pod tisícovku většinou nejdou. Oproti tomu knížky o mechanice jsou už 50 let pořád stejné a najdeš jich v každém antikvariátu celé štosy. Když jsem tak odhadoval cenu knihovny (1, 2), kterou bych si chtěl přečíst, tak jsem skončil někde u 200 000kč a to jsem nespočítal zdaleka všechno.
ne nadarmo se říká že programátor je člověk který mění pizzu a colu v programy a CDčka (nebo tak nějak)Jo, to je pravda. Teoreticky ti stačí jen mozek, základní potřeby a trocha hardware. Prakticky k tomu často potřebuješ ještě 5-10 let učení se a zkoušení všeho možného, ohromné množství času a chuť se neustále učit. Jinak já si chci časem, až bude kde taky udělat dílnu. Dost mě láká si zkusit vyrábět vlastní nábytek, jako různá křesla a židle.![]()
Jo, to je pravda. Teoreticky ti stačí jen mozek, základní potřeby a trocha hardware. Prakticky k tomu často potřebuješ ještě 5-10 let učení se a zkoušení všeho možného, ohromné množství času a chuť se neustále učit.A zkus tohle za svářečkou, soustruhem či u nějaké sériovky u pásu. I když budeš mít tu chuť, všechno ostatní ti bude chybět.
Dost mě láká si zkusit vyrábět vlastní nábytek, jako různá křesla a židle.To je čalounická a u toho se víc našiješ než co jiného. Ale jestli ti stačí jenom z lamina třeba poskládat skříně, na to ti stačí aku vrtačka, okružka, pak je fajn takova ta miniaturní stojanovka myslim z LIDLu, miniaturní hoblovačka, nějaké lepidlo, tabuli hodíš na dvorku na kozy a jedeš. Další věc je že když jim dodáš návrhy, tak ti to přímo na míru nařežou (nevím jestli ohoblujou). Aspoň já to tak zkoušel. Samozřejmě když ti na to nechčije, neserou ti na to špačci a můžeš si to hodit na stolek a nemusíš se u toho hrbit, je to mnohem příjemnější.
A zkus tohle za svářečkou, soustruhem či u nějaké sériovky u pásu. I když budeš mít tu chuť, všechno ostatní ti bude chybět.U soustruhu / svářečky se taky pořád učíš, jen máš imho nižší bariéru pro vstup a ne tak vysoké možnosti kam dorazit.
To je čalounická a u toho se víc našiješ než co jiného. Ale jestli ti stačí jenom z lamina třeba poskládat skříně, na to ti stačí aku vrtačka, okružka, pak je fajn takova ta miniaturní stojanovka myslim z LIDLu, miniaturní hoblovačka, nějaké lepidlo, tabuli hodíš na dvorku na kozy a jedeš. Další věc je že když jim dodáš návrhy, tak ti to přímo na míru nařežou (nevím jestli ohoblujou). Aspoň já to tak zkoušel. Samozřejmě když ti na to nechčije, neserou ti na to špačci a můžeš si to hodit na stolek a nemusíš se u toho hrbit, je to mnohem příjemnější.Jedna z těch věcí, co mi přišlo cool zkusit doma je třeba http://www.firebox.com/Villain-Chair/p2929 (což normálně stojí 5000 liber).
U soustruhu / svářečky se taky pořád učíš, jen máš imho nižší bariéru pro vstup a ne tak vysoké možnosti kam dorazit.Líp bych to nenapsal.
Jedna z těch věcí, co mi přišlo cool zkusit doma je třeba http://www.firebox.com/Villain-Chair/p2929Tak s tím ti teda nepomůžu. To máš obšitý molitan přichycený na ten naohýbaný hliníkový plášť. Hodně štěstí. S tím se nasereš.
Zase máš ale o dost větší možnosti o věcech mluvit s lidmi IRL a pochopit je prostým koukáním se a osaháním si.No já nevím, já teda softwaráře našel (v brmlabu), ale strojaře nějak najít nemůžu. Naprosto vážně míněná otázka: kam bys šel? Na nějakou školu? Kdybych šel na matfyz s tím, že jsem nikdy v životě nepsal na klávesnici, dopadlo by to dost neslavně -- a teď mám někam jít s tím, že jsem v životě neviděl(!) soustruh?
Když jsem tak odhadoval cenu knihovny (1, 2), kterou bych si chtěl přečíst, tak jsem skončil někde u 200 000kč a to jsem nespočítal zdaleka všechno.Ale to nejsou věci, které potřebuješ k programování.
No já nevím, já teda softwaráře našel (v brmlabu), ale strojaře nějak najít nemůžu. Naprosto vážně míněná otázka: kam bys šel? Na nějakou školu? Kdybych šel na matfyz s tím, že jsem nikdy v životě nepsal na klávesnici, dopadlo by to dost neslavně -- a teď mám někam jít s tím, že jsem v životě neviděl(!) soustruh?Po příbuzných a jejich známých.
Ale to nejsou věci, které potřebuješ k programování.Jak čeho.
Brkalama a BabiškamaTo je zase kdo?
Tak nevím, jestli jsi mě nepochopil, nebo jen nemáš smysl pro nadsázku. To "nýmandi" bylo myšleno zčásti nadsázkou. Prostě se směju tomu, když si lidi, kteří jsou si plus mínus v podstatě rovni, navzájem závidí nebo vyčítají, že ten bere o pár babek více, nebo, že ten zas nemusí hnout skoro zadkem a já musim dělat a vůbec jim nevadí, že jiní si různě pokoutně nahrábli třeba tím, že se přisáli na dotace (naše peníze) a pod. Místo aby se řešilo toto, jak to napravit, tak radši budem diskutovat o kravinách jako teď kdo to má lehčí, jestli ajťák kterej nemusí manuálně dělat, nebo zámečník, kterej nemusí tolik studovat a bejt matematickej génius.
To mě prostě fascinuje, že se řeší podružnosti, pitomosti, voloviny a pitschoviny. Ale rozkrádání ve velkým nevadí asi, nebo co. Oproti těm kRathům jsme na tom víceméně stejně a takovéto debaty jako teď tady mi přídou směšné.
Opruzuje s nima kde kdo a asi to lidem dodává pocit, že jako něco dělají, místo aby se zvedli a šli metaforicky zabít své problémy.Protože holt nemají jiné možnosti. Možností které jim _tito kapitalisté (a jim podobní)_ uzmuli. Možnosti které třeba ajťáci mají
navzájem závidí nebo vyčítají, že ten bere o pár babek víceA to se děje kde? Někdo někomu závidí či vyčítá „že ten bere o pár babek více“? Ty možnosti zavedné digitáln revolucí jsou záviděníhodné, ty určitě. Víc ne.
ta dlouha carada je o tom, ze do vyrobniho sektoru jsou velke vstupni naklady?Spíš srovnání vstupních nákladů pro vstup do výrobního sektoru a nějakého IT-oboru.
Ted si vezmi, jak giganticke vstupni bariery ma treba papirensky nebo petrochemicky inzenyr, nebo obycejny zubar, hornik, nebo klinicky vyzkumnik, ktery zkouma rakovinu…Jakože od pásu do petrochemického průmyslu nebo za zubní vrtačku? Já se držím u zemi. Nepředpokládám že některý běžný smrtelný dělníků sní o tom že se od pásu osamostatní a upíchne zrovna do jednoho ze jmenovaných oborů bez dlouhodobého a náročného studia
anebo rovnou odjet do ciziny a vratit se, az se treba za 10 let zlepsi stavajici rezim.A jak se to tu, prosim, s takovym pristupem ma zlepsit potom?
Proč se nižší/střední třída nestará o dobré podmínky pro podnikateleLOL. Asi proto ze podnikatele se nestara o dobre podminky pro nizsi/stredni tridu...
Vzhledem k tomu, že ti vespodu tvoří většinu, tak by v demokratickém systému klidně mohla, jen se nikomu nechce.Co to? Komu se nechce? Nebo jak to bylo myšleno?
A nejde o to, že by na to peníze nebyly, ale raději se rozdají někomu, kdo si dělá z rození dětí živnost.Argument Romulánama a ještě není deset? Tak v jedenáct počítám tak Hitlera.
Můj argument by totiž byl, že že etnikum je v celkovém měřítku pouze miniaturní zátěží i když je nejvíce slyšet a nejvíc se vytahuje když je potřeba.
Můj argument by totiž byl ...To je celkem jasné, když je to učebnicový strawman
O kom teda byla řeč když ne o etnikuO Češích, nestačí se ohánět obrázkem pyramidy, realita je trochu jinde
No, Grunt si pěkně naběhl na vidle, tak jste mu omlátili o hlavu že existují "bílí cikáni"Bílí či černí, já v tom nerozlišuju popravdě, akorát mi vadí když se vytahují nesmyslná témata typu platy lékařů a argumentuje se jak jim to chudákům sociální případi prožírají – to je nesmysl a populismus. Jo a taky je to RASYZMUS!!!
A nejde o to, že by na to peníze nebyly, ale raději se rozdají někomu, kdo si dělá z rození dětí živnost.Ano, takový lidé si peníze zaslouží víc než lékaři, protože naše společnost potřebuje děti jako sůl. Stačí?
nehlede na to, co rika GF s takovymi nazory - co by si akorat stezovalTo neni pravda. GoldenFish neni z tech, co by si porad stezovali. V kazdem svem prispevku si dokaze pochvalit, jak se ma nebo muze mit dobre.
Je dobre, ze jste popsal presneji, co vlastne delate. Je Vam vice rozumet. To co delate moc neresi. Spise skoro nic.Tak ja nerikam, ze jsem vynalezl lek na vsechny problemy sveta a mam patent na to, jak to tu instantne otocit o 180. Jenom rikam, ze kdyz se bude jenom pekne povidat a nezacne se s tim neco delat, zustane to jenom u toho povidani.
Pripominkovat je hezke, ale cennejsi je navrh anebo __zejmena__ vyroba nejake SW architektury s pozadovanou funkcionalitou. Budu -li uprimej, tak v 26 letech budete mit neuveritelny talent a praxi na ten navrh, anebo si to jen myslite (coz jsem si take drive myslel).Uz jsem toho kousicek navrhnul a nadelal par chyb, abych o tom vedel vic, jak uplny prd. Mam cca i prehled, co ten vyvoj stoji - z ciste komercni sfery, mam za sebou i neuspesny pokus o startup, failnul na obchodni strance, kterou jsem ja uz nestihal resit vubec, protoze jsem resil a vedl vyvoj - produkt fungoval, mel svoje zakazniky, ale rapidni zmeny na trhu a nase neschopnost najit/zaplatit obchodnika, co rozumi US prostredi, nas polozila.
Mam trochu pocit, ze dneska jsou lide vice hrdi na to, ze zabrani nekomu neco ukrast, nez aby neco vyrobili.To je mozne, ale nevim, neumim posoudit, soustredim se na staveni veci.
To, co me tady v cely diskuzi zajimalo, je jak resit cenu versus kvalitu zivobyti v CR.Hmm. No. Tu kvalitu musi chtit vic lidi, ze - a na to o tom musi vedet, ze ji maji a muzou chtit. A maji ji pozadovat. Nebo co myslite tim "resit"? Najit workaround pro sebe, nebo to opravdu vyresit?
S takovym pristupem, kdyz mi vkladate do ust, co jsem nerekl, se s Vami nema cenu bavit, bohuzel.Každý si na to musí přijít sám. :D
Abych pravdu řekl, netroufám si odhadnout, kolik procent zaměstnanců Facebooku by bylo ve své práci omezených tím, že by sami Facebook nepoužívali a neznali. Ale vůbec by mne nepřekvapilo, kdyby to byla menšina.
Když půjdu do extrému, jsem si docela jistý, že výrazná většina zaměstnanců Airbusu může svou práci bez jakéhokoli omezení vykonávat i bez toho, aby někdy nějakým letěli. :-)
Cista mzda po odecteni zakladnich zivotnich nakladu je nesmysl.
IMHO to nesmysl není, protože právě to je IMHO to, co vyjadřuje spokojenost člověka s tím, "kolik vydělává". A ještě výstižnější je potom to, co si za ty peníze může pořídit.
Protoze je otazka co do toho "zakladni" patri.
To je potřeba nějak vhodně zvolit, třeba i s tím, že v závislosti na definici vyjde to porovnání různě. Ale prostě jsem přesvědčen, že prohlásit "v Praze se bere víc" bez zohlednění toho, že tam taky víc stojí stravování, doprava a další "mandatorní výdaje", je zavádějící.
zrovna doprava je jedna z nejlevnejsich v republice :)
ono jde spise o verejnou dopravu .. a co se tyce ceska tak je praha s 10Kc na den jedna z nejlevnejsich
Ještě vyšší vypovídací hodnotu má IMHO čistá mzda po odečtení základních životních nákladů…a ještě hůř se objektivně počítá…
Prakticky všechny Engineering pozice jsou Anywhere.Spousta firem má pozice „anywhere“, ale platí podle lokality, takže to vůbec nic neznamená.
Platy jsou dany urovni nabidky a poptavky na danem trhu. Nic vice, nic mene.Zrovna v případě platů to neplatí. Platy jsou dány kombinací trhu (nabídky a poptávky) a společenské úrovně. Je to krásně vidět na firmách, které neustále zoufale a marně shánějí zaměstnance... výroba vázne... zákazníci odcházejí ale prostě víc než 17000 dát nemůžou. A nemůžou protože pak by měl dělník pomalu víc než jeho nadřízený a rozhodně víc než úředníci v kanceláři... a ti mají VŠ!!
Tuhle jsem se zasmál, když jsem se dozvěděl, že majitel Adélky (pekárna) si postěžoval, že těm svým lidem bude muset snad přidat, aby mu všichni neutekli... To je typický.
Od revoluce jsou dělníci braný prostě jako póvl, kterýho je dost a je možno jej ždímat co to jde. Bylo tu relativně dost kvalifikovaných lidí ve všech oborech. Jenže situace se mění. Nedostatek není jen ajťáků, ale i třeba strojařů a dalších oborů. Jenže zatímco v IT ten trh celkem funguje a ajťáci si přídou na slušný výdělky, protože poptávka, tak u jiných oborů to tak moc nefunguje. A příčina podle mě je právě v tom, co jsem naznačil výše. Všude se sháněji strojaři, ale když se jich zeptám kolik, tak víc jak 16 čistýho na ruku daj málokde. A pořád pláčou, že nejsou lidi. Hlavně, že majitel je věčně v pr... tedy u moře na jachtě, má minimálně jedno nebo dvě letadla, o drahých autech a vilách ani nemluvim. Eště bude asi pár let trvat, než jim to docvakne, že zlatý časy vykořisťování otroků jsou v nenávratnu. Nahrábli si, tak zas budou muset trochu pustit žilou. Vesmír se vrací do rovnováhy, zdroje se zas budou rozdělovat rovnoměrně a svět bude zase dokonalý, viď Ivánku Nový
Vezmeme si zcela libovolnou stupidni otazku z HR pohovoru, napr. to "Proc nemate FB?". Ucelem tech otazek je nejak zjistit, jestli neni kandidat divny.V této diskuzi mě napadají nové a nové věci. Pokud o mě HR zjišťuje, jestli nejsem divný, pak bych ho vyhodil, protože prostě a jednoduše nedělá svoji práci. Kdyby ji dělal, tak v době, kdy mám dorazit na pohovor už ví, že divný jsem. ;)
Vysoke risky se IMHO vyplati (coz nahrava tomu, ohlizet se spise na sve schopnosti a na divnosti se vykaslatZcela pragmatickou úvahou jsem došel ke zcela stejnému závěru. :)
Pokud o mě HR zjišťuje, jestli nejsem divný, pak bych ho vyhodil, protože prostě a jednoduše nedělá svoji práci.Ale dela svoji praci, smyslem HR je (mimo jine) minimalizovat riziko prijimani spatnych zamestnancu, a proto samozrejme pouzivaji co se da. Ta otazka je trochu naivni, pravda, ja bych rekl, ze se to asi neujme, treba jako horoskopy, ale nekdo to musi (v ramci sve prace) zkusit.
Kdyby ji dělal, tak v době, kdy mám dorazit na pohovor už ví, že divný jsem.Nejsi divny, v tomto zcela specifickem vyznamu, ktery je synonymem pro nekonformni. Pro firmy jsou treba mnohem vetsim nebezpecim zamestnanci, kteri by treba chteli zalozit odbory (a treba se o to v minulosti pokusili), nez nekdo, kdo nema FB z duvodu, pro ktere je nema vetsina lidi, kteri jej nemaji.
Zcela pragmatickou úvahou jsem došel ke zcela stejnému závěru.Problem ovsem je, ze rada schopnych lidi (zejmena zkusenejsich) nemuze najit praci, protoze je casto filtrovana prave na zaklade divnosti (treba vek) a nikoli na zaklade schopnosti. Takze je mozne, ze nas to realita v budoucnu donuti prehodnotit.
Ucelem tech otazek je nejak zjistit, jestli neni kandidat divny. Protoze "byt divny" je, pri absenci dalsi informaci, docela dobrou proxy za "byt rizikem"
Tedy, cele je to kalkulace o tom, jestli predpokladana mira rizikovosti kandidata (dana jeho divnosti) prevysuje potencialni zisk dany jeho schopnostmi (nebo spise impresemi v CV). Z toho plynou dva zavery:Já jsem fakt rád, že dělám ve firmě, kde všichni počítají s tím, že programátoři jsou divní (šéf ostatní na pohovorech varuje, že jsme firma plná exotů) a facebook nemají. Jinak obecně, jestli ještě někdy budu muset mluvit s nějakým HR panákem, co na mě bude zkoušet tyhle triky, tak to budu považovat za svoje osobní selhání. HR ma oddělovat zrno od plev, jenže dneska stejně dobrou práci, ne-li lepší odvede například github uchazeče, který ti ukáže jak na tom skutečně je, ne jak dobře umí projít testem sympatie HR. Když se ti pak nebude líbit, nebo nebude zapadat do kolektivu, prostě ho můžeš ve zkušebce vyhodit. Naštěstí se mi HR blbostem podařilo v posledních několika pracích vyhnout, protože jsem se kontaktoval přímo s lidmi, pod kterými jsem chtěl pracovat, místo abych jednal s firmou jako s entitou a obracel se na její oficiální vstupy.
Naštěstí se mi HR blbostem podařilo v posledních několika pracích vyhnout, protože jsem se kontaktoval přímo s lidmi, pod kterými jsem chtěl pracovat, místo abych jednal s firmou jako s entitou a obracel se na její oficiální vstupy.Ono se to dělá někdy jinak? :)
RH … Ktery je navic nejspis specificky tim, ze si taha zamestnance z OS projektu.
Někdo se holt při pohovoru dívá na Facebook, někdo na Github (obrazně řečeno).
S trochu nadsazky lze rict, ze obcas nabira lidi, kteri pro nej delali nekolik let zadarmo
Zrovna nedávno jsem si dělal legraci, že důvod, proč openSUSE nemá pořádnou komunitu, je ten, že jak v ní někdo začne být víc aktivní, po čase stejně skončí v SUSE.
20 minut s HR je tak nejak beznou soucasti pohovoru ve vetsine firem. Pripadne je to nahrazeno jinym vopichem.
To u nás asi bude ten šílený dotazník, který je potřeba vyplnit, aby se člověk mohl přihlásit. Při vlastním pohovoru pak sice bývá i někdo z HR (ani to není úplně pravidlem), ale co můžu posoudit z těch několika, u kterých jsem byl, obvykle zasahuje jen minimálně.
Jednak to byla nadsázka (hint: "obrazně řečeno"), jednak to samozřejmě nemělo být jediné kritérium ani striktní požadavek. Ale pokud uchazeč může ukázat, že má nějaké zkušenosti s fungováním open source projektů a přispíváním do nich, pak je to při pohovoru na pozici, kde se od něj taková činnost očekává, určitě plus. Ale je samozřejmě jedno, jestli ty projekty jsou zrovna na Githubu nebo kdekoli jinde.
V praxi může hrát roli ledacos. Např. když jsem se hlásil do SUSE, jednou z dobrých referencí byly výsledky Po drátě (k mému překvapení, protože něco takového mne ani nenapadlo v CV zmínit). Ale mělo to svou logiku, při práci v L3 jsem si na tuhle soutěž ještě mnohokrát vzpomněl. :-)
Tak ono jde v principu zjistit toho o uchazeci co nejvic za co nejmensi dobu.Přesně proto mi přijde neefektivní řešit zaměstnání s člověkem, který mojí práci nerozumí a není schopný si o mě získat informace ze zdrojů, kde to dává alespoň nějaký smysl.
Zrovna nedávno jsem si dělal legraci, že důvod, proč openSUSE nemá pořádnou komunitu, je ten, že jak v ní někdo začne být víc aktivní, po čase stejně skončí v SUSE.To se říká i o české komunitě Fedory. :)
To u nás asi bude ten šílený dotazník, který je potřeba vyplnit, aby se člověk mohl přihlásit. Při vlastním pohovoru pak sice bývá i někdo z HR (ani to není úplně pravidlem), ale co můžu posoudit z těch několika, u kterých jsem byl, obvykle zasahuje jen minimálně.Super. :)
On hlavne pavlix trochu machruje.Jako rád bych si zamachroval. Ale já tohle považuju za naprostou samozřejmost, z IT se setkávám prakticky výhradně s lidma, co na nějakém zajímavém open source pracují nebo aspoň jako aktivní uživatelé příležitostně přispívají. Osobně mi to přijde jako přirozená cesta do firmy, ve které bych mohl chtít pracovat.
Kdyz se podivas na jeho CV, tak zjistis ze nez se pred ctyrmy roky dostal nahodou bez HR do RH (Ktery je navic nejspis specificky tim, ze si taha zamestnance z OS projektu.To ovšem neznamená, že to byl můj jediný pohovor v životě, jen to byl jediný, který mě přesvědčil nechat se zaměstnat. Ostatní mě buď ke spolupráci nepřesvědčily, nebo šlo o projekty, které jsou v tom CV zatím ještě dopodrobna rozbrané, protože jsem ho, když nepočítám připsání RH, používal v době, kdy jsem za sebou nic jiného než projekty neměl.
Takze ted si vyskakuje, ale jednou treba prijde bida, a pak zjisti, ze 20 minut s HR je tak nejak beznou soucasti pohovoru ve vetsine firem.A o tom to přesně je, člověk se musí být schopný přizpůsobovat realitě. Já popisuju svoje zkušenosti a závěry, které z nich vyvozuju. Dokonce ani při odpovědích na běžné inzeráty jsem se vždy dostal k někomu s technickými znalostmi a znalostí náplně konkrétní nabízené pozice. Jediná výjimka byly celkem asi tři agentury, do kterých jsem byl pozván, tam to ale jinak technicky provést ani nejde.
Pokud na ni neumi normalne odpovedet, tak ho jako asociala nikdo do firmy chtit nejspis nebude. A ne kvuli tomu, ze nema FB.Já bych se okamžitě ptal na účel té otázky a záleželo by jenom na nich, jak ho dokážou vysvětlit. Výchozí situace je taková, že ve firmě do mého Facebooku nikomu nic není. Ta otázka mi připadá podobně vtíravá jako dotaz na frekvenci pohlavního styku.
Pokud je to genialni asocial, pak holt firma ostrouha.Pokud je „asociál“ eufemismus pro člověka, který si nenechá srát na hlavu, tak to je první věc, kterou chci aby potenciální zaměstnavatel věděl. A přesto jsem nebyl vždycky úspěšný a zvlášť pří kontaktu přes agenturu se mi stalo, že firma nejenže ani na aktivní dotaz nestihla smluvenou lhůtu pro další kontakt, ale kontaktovala mě přes agenturu o půl roku později, že by mě teda vzali. Mně nezbylo nic jiného než je odmítnout pro ztrátu důvěry, přestože mi nabídli kontrakt, kde bych si za tří měsíce vydělal celý svůj předchozí roční obrat. Volba zaměstnavatele mi přijde jako naprosto zásadní krok a je lepší, když mě protistrana odmítne nebo dokonce odignoruje, než když si se mnou pak budou vytírat řiť. Spousta linuxáků a podobných lidí se strašně podceňuje a nechají sebou zametat a v horším případě si tím naruší život na dlouhou dobu, přitom to vůbec nemají zapotřebí. A ještě bych rád uvedl na pravou míru, proč tak moc jak ty říkáš „machruju“ na sociálních sítích. Mě totiž strašně mrzí, když sebou lidé nechávají vyjebávat, když nemusejí, a pak si tím zadělají na velký životní problém. Pro mě osobně by bylo daleko výhodnější chovat se na sociálních sítích (včetně abclinuxu) nenápadně a nejlépe tohle téma vůbec neotvírat, pro případ, že bych si potřeboval získat někoho, koho by to mohlo třeba popudit. Jenže já doufám, že tím inspiruju lidi, aby se nepodceňovali a měli větší šanci najít zaměstnavatele, který si jich bude vážit. A jsem přesvědčen, že mám za sebou v tomto ohledu hodně úspěchů i z doby, kdy jsem to ještě nepraktikoval veřejně.
Já bych se okamžitě ptal na účel té otázky a záleželo by jenom na nich, jak ho dokážou vysvětlit. Výchozí situace je taková, že ve firmě do mého Facebooku nikomu nic není. Ta otázka mi připadá podobně vtíravá jako dotaz na frekvenci pohlavního styku.Ne že bych viděl že by u některé firmy na tom záleželo, ale spoustu pošuků si zakládá účty na LinkedInu a Xingu (to se týká hlavně Rakušáků). Na druhou stranu musím dodat že mi to přijde velmi podobné té jebačce (či klystýru), takže třeba to není otázka až tak úplně od věci…
Spousta linuxáků a podobných lidí se strašně podceňuje a nechají sebou zametat a v horším případě si tím naruší život na dlouhou dobu, přitom to vůbec nemají zapotřebí.ono se to nebude tykat ani tak linuxaku, ale spousta lidi si mysli ze jako zamestnanci jsou v podradne (a ne rovnocenne) roli vuci zamestnavateli mam takovou zajimavou zkusenost z jedne ceske firmy (CRa): Muj sef se choval vyslovene jako #@$!$# (vubec nechapal co znamena role sefa), dal jsem tedy vypoved, coz tedy "sef" neunesl a druhy ten mi zabavil notebook apod. To ze si tohle vubec dovolil a navic nikdo v te firme nemel zajem se domluvit dokud jsem nezminil, ze nemam problem to v nejhorsim resit soudne ... to byla pro me po predchozi zkusenosti z UK totalne "wtf situace" (coz je dano nejen kulturou, ale samozrejme take tim, ze tam by si nikdo srat na hlavu nenechal).
ono se to nebude tykat ani tak linuxaku, ale spousta lidi si mysli ze jako zamestnanci jsou v podradne (a ne rovnocenne) roli vuci zamestnavateliTo rozhodně. Já se jenom zaměřuju na lidi, kterým umím efektivně pomoct. A i tak je „linuxák“ docela velká nadsázka, člověk, kterého jsem postrčil nejvíc a nasypal na něj hromadu kontaktů, měl s Linuxem společného opravdu málo.
dokud jsem nezminil, ze nemam problem to v nejhorsim resit soudneProto všem říkám, že právní pojištění je to první věc, co si má člověk v našem státě zařídit. :D
Asocial jsem ponekdu eufemisticky oznacil cloveka, ktery nechape, ze vlastni FB profil je dnes, bohuzel, ve vekovem intervalu cca. <0,35> vnimano jako bezna vec.To není eufemismus, ale výplod choré mysli. Levá část toho intervalu zahrnuje mimojiné děti, jejichž bláznivé matky se ještě dostatečně nevzpamatovaly z porodu a nestihly své ratolesti založit profil. Nejsem žádný expert na statistiku a teorii chyb, ale věřím, že například pro interval [20, 30] příbližně 100 % lidí ví a chápe, že je běžné mít FB profil. Jenže pozorovací schopnosti a odhad nejsou zrovna vlastnosti, podle kterých se určuje, kdo je nebo není asociál. Takže i tady bych použití slova eufemismus považoval za eufemismus pro naprostou debilitu.
Co se tyka vyjabavani, tak tam vidim mnohem dulezitejsi veci, nez zrovna boj za presunuti otazky o FB mezi (pohovorova) tabu.Proto existuje slovo indicie, které jsem v diskuzi už několikrát použil.
treba to, ze openspace, se dnes povazuje za idealni pracovni prostredi.Na to nemám názor, nikdy jsem dlouodobě nepracoval v typickém open space ani typickém closed space.
Nicmene je to dneska docela luxusni doba, ze si clovek muze dovolit, odmitnout potencialni praci i kvuli debilni otazce.Ano. Ale především je to doba, kdy je v našem podstatné, jak se firma k uchazečům chová, tedy kdy si nelze s deseti lidma vytřít podlahu a za tři měsíce je vzít na další kolo.
Já si to nemyslím. Ono ne všude jsou nutně blbci.To mě špatně chápeš. Já vůbec neříkám, že to jsou blbci. Někteří z nich jsou moji přátelé a chodím si s nima pokecat na konferencích. Navíc je člověk potřebuje když už do té firmy nastoupí. Navíc můžou s celým procesem pomáhat.
Zažil jsem pohodovej pohovor kde krom HR byl i vedoucí daného úseku.V tom případě ovšem nereaguješ na můj komentář.
Když třeba neznám nikoho z dané firmy, nevím, koho bych měl odchytit a přesto mám zájem tam pracovat, tak proč to nezkusit.Když potřebuješ nějaký první kontakt, tak rozhodně, ale to se mi ještě nikdy nestalo, tak to neznám.
Já jsem fakt rád, že dělám ve firmě, kde všichni počítají s tím, že programátoři jsou divní (šéf ostatní na pohovorech varuje, že jsme firma plná exotů)
Existují různé úrovně divnosti. Z pohledu normálního člověka jsou nejspíš vývojáři tak trochu "divní" všichni, ale když máte spolupracovat s někým, kdo se chová jako Ulrich Drepper (abych uvedl všeobecně známý a dost extrémní příklad), má to vliv i na schopnost efektivně vykonávat danou práci. Takže nelze HR mít tak úplně za zlé, že je zajímá, zda je uchazeč schopen relativně normální lidské komunikace; přeci jen je dost málo těch, kdo se bez ní v práci obejdou.
Na druhou stranu si dovolím cynicky poznamenat, že z tohoto pohledu je používání Facebooku tak trochu rozporuplným signálem. :-)
Z pohledu normálního člověka jsou nejspíš vývojáři tak trochu "divní" všichni, ale když máte spolupracovat s někým, kdo se chová jako Ulrich Drepper (abych uvedl všeobecně známý a dost extrémní příklad), má to vliv i na schopnost efektivně vykonávat danou práci.To mi přijde jako jen další argument proti tomu, aby vývojáře posuzoval netechnický IT. Pro něj klidně může totiž být Michal Kubeček při pohovoru úplně stejně divný jako Ulrich Drepper. Neříkám, že budoucí kolegové musejí nutně poznat, že se s Michalem bude dobře pracovat a s Ulrichem ne, ale jednak budou mít o něco větší šanci, a jednak se budou potýkat se svým rozhodnutím a ne rozhodnutím někoho mimo tým.
Občas potkáte sice nějakého psychologa-amatéra, ale neviděl jsem nikdy tak blbého... Je to vůbec možné?Podle některých komentářů na rootu rozhodně ano!
Kdysi jsem se HR velmi zabyval a zivil.Oprava: Jeste pred 3 mesici. Nebo ne?.
Tiskni
Sdílej: