Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
Logická hračka v GTK kabátku s motorem značky Cairo v české verzi.
K této hře mě dovedl přípisek Zdeňka Štepánka, když se rozplýval na dotykovou manipulací.
Jedná se o velmi jednoduchou hru, jejímž cílem je udžet se při smyslech někam do poloviny. Pak už je to jedno, protože člověka opustí síly fyzické :D
Úkol je prostý: rozmotat zašmodrchaný graf tak, aby neobsahoval žádné křížící se hrany. Výjimku tvoří některá zadání, která absolutní řešení nemají a autor pár průsečíku moudře povolil.
Jednoduchý ovládací panel dole tvořený jednou řadou kulatých ikon a stavový řádek se zadáním a bodovým ohodnocením nahoře ustupují rozlehlé herní ploše pokryté čmáranicí hodné abstraktního výtvarného umělce.
Do modrofialova zabarvená grafika podložená dráždivě bílou pracuje s tmavým tvary na světlém pozadí. Červená barva je vyhrazena průnikům (nejpravější tlačítko), které se v hustých grafech ke konci velmi obtížně hledají, varovným hláškám na počátku kol a tlačítku Ukončit gPlanarity.
Ovládání působí příjemně macovsky, velké ikony, tlačítka křížek a šipka doprava mající kdekoliv stejný význam – ukončit program nebo pokračovat ve hře a animované skrývání ikon a výběr kol, jako by klouzaly po obrazovce, působí velmi povznášejícím dojmem. Pouhé tři základní barvy jemně použité na celé GUI a tmavě orámované widgety připomínají dětské omalovánky nebo marcipánovou sladkost.
Uchvácen hrou jsem zatoužil po češtině. Jaké však bylo mé překvapení, když jsem zjistil, že text je skutečně text a font se bere z běžícího systému. Programátorovi musím zatleskat. Něco takového jsem nečekal (spousta graficky vyvedených her používá vlastní bitmapy a představují tak lokalizační noční můru). Dopsání internacionalizace a následná lokalizace byla příjemnou relaxací.
Záplatu přidávající (ach ta čeština) i18n infrastrukturu spolu s překladem do češtiny naleznete u mě.
Domovská stránka hry, dehtová koule, Gentoo ebuild, ABCL záznam.
Pokud se vám zdá, že jste tuto hru už někdy hráli, pak vězte, že se autor inspiroval flashovou verzí, která pod gnashem nejede :I
Tiskni
Sdílej:
Dynamically linked Linux i386 build
z gPlanarity. Tak neviem :-/