V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Spolek vpsFree.cz vydal statistiky týkající se distribucí nasazených na serverech členů. V dlouhodobém pohledu je zřejmé, že většina uživatelů z původního CentOS přechází na Rocky Linux. Pozoruhodný je také nárůst obliby distribuce NixOS, která dnes zaujímá třetí místo po Debianu a Ubuntu.
Logická hračka v GTK kabátku s motorem značky Cairo v české verzi.
K této hře mě dovedl přípisek Zdeňka Štepánka, když se rozplýval na dotykovou manipulací.
Jedná se o velmi jednoduchou hru, jejímž cílem je udžet se při smyslech někam do poloviny. Pak už je to jedno, protože člověka opustí síly fyzické :D
Úkol je prostý: rozmotat zašmodrchaný graf tak, aby neobsahoval žádné křížící se hrany. Výjimku tvoří některá zadání, která absolutní řešení nemají a autor pár průsečíku moudře povolil.
Jednoduchý ovládací panel dole tvořený jednou řadou kulatých ikon a stavový řádek se zadáním a bodovým ohodnocením nahoře ustupují rozlehlé herní ploše pokryté čmáranicí hodné abstraktního výtvarného umělce.
Do modrofialova zabarvená grafika podložená dráždivě bílou pracuje s tmavým tvary na světlém pozadí. Červená barva je vyhrazena průnikům (nejpravější tlačítko), které se v hustých grafech ke konci velmi obtížně hledají, varovným hláškám na počátku kol a tlačítku Ukončit gPlanarity.
Ovládání působí příjemně macovsky, velké ikony, tlačítka křížek a šipka doprava mající kdekoliv stejný význam – ukončit program nebo pokračovat ve hře a animované skrývání ikon a výběr kol, jako by klouzaly po obrazovce, působí velmi povznášejícím dojmem. Pouhé tři základní barvy jemně použité na celé GUI a tmavě orámované widgety připomínají dětské omalovánky nebo marcipánovou sladkost.
Uchvácen hrou jsem zatoužil po češtině. Jaké však bylo mé překvapení, když jsem zjistil, že text je skutečně text a font se bere z běžícího systému. Programátorovi musím zatleskat. Něco takového jsem nečekal (spousta graficky vyvedených her používá vlastní bitmapy a představují tak lokalizační noční můru). Dopsání internacionalizace a následná lokalizace byla příjemnou relaxací.
Záplatu přidávající (ach ta čeština) i18n infrastrukturu spolu s překladem do češtiny naleznete u mě.
Domovská stránka hry, dehtová koule, Gentoo ebuild, ABCL záznam.
Pokud se vám zdá, že jste tuto hru už někdy hráli, pak vězte, že se autor inspiroval flashovou verzí, která pod gnashem nejede :I
Tiskni
Sdílej:
Dynamically linked Linux i386 build
z gPlanarity. Tak neviem :-/