Minulý týden byl oficiálně vydán Android 17. Detaily na blogu a stránkách věnovaných vývojářům.
Dnes jde do prodeje zařízení Steam Machine. Steam Machine 512 GB za 1 039 EUR a Steam Machine 2 TB za 1 359 EUR. Do čtvrtka 25. června do 19:00 se lze zapsat na seznamy. Ty budou jednorázově náhodně slosovány, čímž bude určeno pořadí rezervací a čekacích listin.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.51.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek v oznámení o vydání a také na YouTube a PeerTube.
Byla vydána nová verze 2026.3.0 "Carousels & Killer Whales" svobodného softwaru ScummVM (Wikipedie) umožňujícího bezproblémový běh mnoha klasických adventur na zařízeních, pro které nebyly nikdy určeny. Přehled novinek v poznámkách k vydání a na GitHubu.
Tento týden (24. a 27. června) vyprší platnost Microsoft certifikátu v UEFI vydaných v roce 2011. Nové certifikáty byly vydány v roce 2023. Kdo na počítačích, i virtuálních, používá zabezpečené spouštění (Secure Boot), měl by si ověřit, že má certifikáty aktualizovány, viz např. články na Red Hat nebo Fedora. Pro stávající systémy se nic nemění. Nadále se budou normálně spouštět. Zavaděče podepsané pouze klíčem z 2023 se ale na počítačích s pouze certifikátem 2011 nespustí. Ve Fedoře je zavaděč shim ve verzi 16.1-6 podepsán klíči 2011 i 2023.
Uživatelé mobilních telefonů s Linuxem si nyní mohou nainstalovat aplikaci Mobilní Datovka. Díky tomu je přístup k datovým schránkám dostupný i na zařízeních s mobilními linuxovými distribucemi, jako jsou například Mobian, NixOS Mobile, pmOS atd. Aplikace je dostupná na Flathubu.
Software Freedom Conservancy v novém dokumentu shrnuje doporučení, jak přistupovat ke generativní AI založené na LLM při přispívání do svobodného a open-source softwaru. Mimo jiné vyzývá k obezřetnosti, transparentnosti a revizi generovaného kódu člověkem.
Byla vydána nová verze 5.6.0 programu na úpravu digitálních fotografií darktable (Wikipedie).
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma. V Týdnu v GNOME je zmíněn flatpak balíček pro GIMP 0.54.1 z roku 1996. Jedná se o poslední verzi GIMPu postavenou nad toolkitem Motif.
Home Assistant Operating System, tj. linuxová distribuce optimalizována pro hostování Home Assistanta a jeho aplikací, byl vydán v nové major verzi 18.0.
V současné době řeším otázku spamu. Chci se zeptat širší odborné veřejnosti, kam bych podle vás až měl zajít. Cílem je čistá schránka bez SPAMu.
Nyní používám následující postupy:
Neříkám, že mám whitelist prázdný, ale funguje to docela dobře (v současné chvíli 0 SPAMů). Chci se zeptat, jaký máte hlavně názor na blokování SMTP serverů bez reverzů a různých ADSLek. Možná jsem přísný, ale ať používají relay svého providera. Kdyby to udělali jako já všichni, tak budeme mít klid, protože SPAM přestane fungovat. 90 procent spamu přichází právě z různých zavirovaných počítačů. Co si o tom myslíte vy?
UPDATE: Po diskuzi s Fox!Murderem na Jabberu zkusim botnet plugin do SA a dynamicke IP adresy a dalsi chyby souvisejici s reverznim DNS zkusim jen bodovat. Uvidime, jak uspeju.
UPDATE2: Tak dnes už můžu říct, že v kombinaci s botnetem v SA dosahuji podobnych vysledku, tzn. spamu je opravdu minimum. Tímto chci poděkovat Fox!Murderovi, který jako jediný navrhl konstruktivní řešení a nesnažil se pouze zvracet do diskuze, jako ostatní uživatelé abclinuxu. Tolik sraček bez rozumných nápadů člověk nenajde snad ani na zive.cz. Tímto se s vámi loučím, jako první a poslední zkušenost mi to stačilo ažaž. Fakt díky.
Tiskni
Sdílej:
Tak predpokladam, ze ten jeho server tu postu taky prijima.Polovina problémů je způsobena tím, že někdo něco předpokládal, a ono to bylo jinak.
A predpokladam, ze se tu bavit s dospelymi lidmi, kteri dokazou myslet, ale zda se, ze kde nic neni, ani smrt nebere. Poprosim spravce, at zrusi cely tenhle blog, je to ztrata casu.Poprosit můžete, dostane se vám odpovědi, že komentáře jste nepsal vy, takže nemáte právo o nich rozhodovat, tudíž blog ani zápisek se zrušit nemůže. Můžete maximálně změnit obsah zápisku. Vaše jediné argumenty se omezují na to, že hezké reverzní záznamy jsou povinnost, MX záznam pro odesílající server je povinnost (mimochodem, když odesílající server je identifikován IP adresou, a MX záznam patří doméně, jak to spárujete?), a pak následují jen výpady o tom, že jsou tu všichni nemyslící. To je chování třináctiletého dítěte, u kterého by to snad mělo ještě nějaký výchovný efekt. U vás už je ale nejspíš pozdě. Tak alespoň záloha vašeho původního příspěvku, ať vám ušetřím práci s mazáním obsahu blogu:
SPAM - Jak na něj, co používat a jak vlastně dál
V současné době řeším otázku spamu. Chci se zeptat širší odborné veřejnosti, kam bych podle vás až měl zajít. Cílem je čistá schránka bez SPAMu.
Nyní používám následující postupy:
- Greylisting
- Blokuju poštu, když odesílatelova doména nemá nastaven MX
- Blokuju poštu z ip adres, jejichž reverzní záznam obsahuje IP adresu (v různých podobách)
- Blokuju poštu z ip adres, které nemají vůbec reverzní záznam
- Nějaká ta RBL: zombie.dnsbl.sorbs.net, dul.dnsbl.sorbs.net, bogons.cymru.com
- Poslední instance je spamassassin, v současné době dost nemá co dělat
Neříkám, že mám whitelist prázdný, ale funguje to docela dobře (v současné chvíli 0 SPAMů). Chci se zeptat, jaký máte hlavně názor na blokování SMTP serverů bez reverzů a různých ADSLek. Možná jsem přísný, ale ať používají relay svého providera. Kdyby to udělali jako já všichni, tak budeme mít klid, protože SPAM přestane fungovat. 90 procent spamu přichází právě z různých zavirovaných počítačů.
Co si o tom myslíte vy?
. Ja bojuji se spamem. Postaka rozjet muzes, ale predavej postu nejake relay.
mne velmi ucinne zabira greylisting se spamd, ale uznavam, ze 50000 mailu denne mi fakt nechodi...
je tak tezke si priznat, ze 100% reseni neexistuje? kdyby existovalo, neexistoval by prece spam... ...ale jak tak vidim vasi neklonenost co nejvetsim restrikcim, doporucuji pro stoprocentni uspesnost mailerver uplne vypnout nebo alespon blokovat cely svet...
Ja proste potrebuju 100% reseni.To jako že potřebujete, aby se vám 100 % e-mailů nedoručilo? To jste na dobré cestě. Jinak bych zase obecenstvo na Abclinuxu nepřeceňoval, když si s tímhle problémem nedokázal poradit nikdo n acelém světě, těžko si nějaký čtenář Abclinuxu nechává svoje geniální řešení pro sebe a čeká, až se na to někdo zeptá v blogu…
Stacilo by, kdyby se ostatni prizpusobili a udelali to same reseni.
Takové uvažování jsem měl naposledy někdy ve 13 letech.
.
Nicméně stejně jsem skončil tak, že mám vlastní SMTP, které používám. Právě kvůli lidem jako ty.
. Já se taky snažím eliminovat spam, ale tak abych přišel o minimum legitimní pošty. Spamassasin není všelék a moc dobře to vím. Ono už třeba dost pomůže před něj dát antivir, který zahodí viry, kterých koluje skoro stejně jako spamu a který mail zkontroluje o dost rychleji než spamassasin (i když s kompilací pravidel už to taky není tak hrozné). Další věc, která dost pomůže je kontrola obálkové adresy, ale za to mě tu určitě taky dost lidí nebude mít rádo. Pak ještě SPF, ale jak píšu jinde, to řeší minimum mailů.
Uvádění adresy na webu se nebráním, množství spamu pro mojí adresu už dávno překročilo jakoukoliv rozumnou míru (minimálně 80 % mailů je spam/viry). To je prostě daň za to, že je člověk trochu aktivní v open source a jeho adresa se válí na netu v tisících kopiích v changelozích.
To je prostě daň za to, že je člověk trochu aktivní v open source a jeho adresa se válí na netu v tisících kopiích v changelozích.To je přesně ono. Z dob, kdy jsem se poněkud angažoval v dokumentaci PHP, je moje adresa na doméně php.net rozšířena po světě v nepředstavitelném množství kopií. Bohužel, mailserver pro php.net nemá téměř žádnou antispamovou ochranu. Proto se mi přes tuto adresu (přesměrování) valí obrovské množství spamu, které nelze eliminovat jinak než analýzou obsahu. Ano, mohl bych to všechno rovnou zahazovat (nebo adresu zrušit, pokud by se to povedlo), ale protože jsem v určitém období používal tuto "prestižní" (vypadá to opravdu dobře
) adresu k normální komunikace, má ji ještě docela dost lidí a zatím to tedy nechci odřezávat.
Podle mne je tedy řešení blacklist na prokazatelné hříšníky, blacklist na ty, kdo pokazatelně na daných IP adresách SMTP klienta provozovat nechtějí, a zbytek nechat na analýze obsahu e-mailu. A čekat, než se vymyslí a uvede do praxe nějaké opravdové řešení.
Podle mne je tedy řešení blacklist na prokazatelné hříšníky, blacklist na ty, kdo pokazatelně na daných IP adresách SMTP klienta provozovat nechtějí ...Na ty rozsahy adres kde SMTP server nechtějí je potřeba křištálová koule, nebo i nějaký jednodušší způsob jak to zjistit?
...chapu vase problemy, ale blokovani podle ip/reverzu/geolokace problemy neresi, jen je presouva k nam...
predpokladam, ze se nakonec stejne zaridite podle svych osobnich zkusenosti... tohle berte spis jako prosbu od nekoho, kdo je za nesmyslnou hradbou a nemuze vam to ani sdelit... ...a k tomu, rikat, ze kdo je adsl je spammer je trochu srabske, pojdte mi rict do oci, ze muj server posila spamy...
...jinak ja to resim tak, ze kdyz na takovyto server narazim, poslu majiteli mail z meho "main" serveru (s poradnym reverzem, nerezidencni ip, ...) a upozornim ho nebo pozadam o odstraneni teto "ochrany". dalsi maily uz posilam pres sve bezne "pobockove" servery, protoze o tom jestli o ne ma adresat zajem jiz rozhodl...
. No tim jsem vam asi moc nepomohl.
Blokuju poštu, když odesílatelova doména nemá nastaven MXJenom pro jistotu, ať vím o co se hádáte, co si představujete pod odesilatelovou doménou? Doménu v reverse path, nebo doménu získanou DNS reverse lookupem?
0K!AS