Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Tak predpokladam, ze ten jeho server tu postu taky prijima.Polovina problémů je způsobena tím, že někdo něco předpokládal, a ono to bylo jinak.
A predpokladam, ze se tu bavit s dospelymi lidmi, kteri dokazou myslet, ale zda se, ze kde nic neni, ani smrt nebere. Poprosim spravce, at zrusi cely tenhle blog, je to ztrata casu.Poprosit můžete, dostane se vám odpovědi, že komentáře jste nepsal vy, takže nemáte právo o nich rozhodovat, tudíž blog ani zápisek se zrušit nemůže. Můžete maximálně změnit obsah zápisku. Vaše jediné argumenty se omezují na to, že hezké reverzní záznamy jsou povinnost, MX záznam pro odesílající server je povinnost (mimochodem, když odesílající server je identifikován IP adresou, a MX záznam patří doméně, jak to spárujete?), a pak následují jen výpady o tom, že jsou tu všichni nemyslící. To je chování třináctiletého dítěte, u kterého by to snad mělo ještě nějaký výchovný efekt. U vás už je ale nejspíš pozdě. Tak alespoň záloha vašeho původního příspěvku, ať vám ušetřím práci s mazáním obsahu blogu:
SPAM - Jak na něj, co používat a jak vlastně dál
V současné době řeším otázku spamu. Chci se zeptat širší odborné veřejnosti, kam bych podle vás až měl zajít. Cílem je čistá schránka bez SPAMu.
Nyní používám následující postupy:
- Greylisting
- Blokuju poštu, když odesílatelova doména nemá nastaven MX
- Blokuju poštu z ip adres, jejichž reverzní záznam obsahuje IP adresu (v různých podobách)
- Blokuju poštu z ip adres, které nemají vůbec reverzní záznam
- Nějaká ta RBL: zombie.dnsbl.sorbs.net, dul.dnsbl.sorbs.net, bogons.cymru.com
- Poslední instance je spamassassin, v současné době dost nemá co dělat
Neříkám, že mám whitelist prázdný, ale funguje to docela dobře (v současné chvíli 0 SPAMů). Chci se zeptat, jaký máte hlavně názor na blokování SMTP serverů bez reverzů a různých ADSLek. Možná jsem přísný, ale ať používají relay svého providera. Kdyby to udělali jako já všichni, tak budeme mít klid, protože SPAM přestane fungovat. 90 procent spamu přichází právě z různých zavirovaných počítačů.
Co si o tom myslíte vy?
Ja proste potrebuju 100% reseni.To jako že potřebujete, aby se vám 100 % e-mailů nedoručilo? To jste na dobré cestě. Jinak bych zase obecenstvo na Abclinuxu nepřeceňoval, když si s tímhle problémem nedokázal poradit nikdo n acelém světě, těžko si nějaký čtenář Abclinuxu nechává svoje geniální řešení pro sebe a čeká, až se na to někdo zeptá v blogu…
Stacilo by, kdyby se ostatni prizpusobili a udelali to same reseni.
Takové uvažování jsem měl naposledy někdy ve 13 letech.
To je prostě daň za to, že je člověk trochu aktivní v open source a jeho adresa se válí na netu v tisících kopiích v changelozích.To je přesně ono. Z dob, kdy jsem se poněkud angažoval v dokumentaci PHP, je moje adresa na doméně php.net rozšířena po světě v nepředstavitelném množství kopií. Bohužel, mailserver pro php.net nemá téměř žádnou antispamovou ochranu. Proto se mi přes tuto adresu (přesměrování) valí obrovské množství spamu, které nelze eliminovat jinak než analýzou obsahu. Ano, mohl bych to všechno rovnou zahazovat (nebo adresu zrušit, pokud by se to povedlo), ale protože jsem v určitém období používal tuto "prestižní" (vypadá to opravdu dobře
Podle mne je tedy řešení blacklist na prokazatelné hříšníky, blacklist na ty, kdo pokazatelně na daných IP adresách SMTP klienta provozovat nechtějí ...Na ty rozsahy adres kde SMTP server nechtějí je potřeba křištálová koule, nebo i nějaký jednodušší způsob jak to zjistit?
Blokuju poštu, když odesílatelova doména nemá nastaven MXJenom pro jistotu, ať vím o co se hádáte, co si představujete pod odesilatelovou doménou? Doménu v reverse path, nebo doménu získanou DNS reverse lookupem?
Tiskni
Sdílej: