Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Tato formulace triviální zprávy mě "pobavila".
Hrubá citace s dodržením smyslu (B. Klepetko, hlavní zprávy 19:15):
Vysoké ceny benzínu ovšem zajímají také výrobce automobilů. Na právě probíhajícím autosalónu v německém Frankfurtu představují motory, které nepohání benzín, ale alternativní paliva.
Fascinuje mě ta vymyšlená kauzalita, která má divákovi podsunout, že automobilky během uplynulého měsíce, kdy stoupají ceny benzínu, vyvinuly motor na alternativní paliva. Že je to vývoj trvající několik desítek let a že auto bylo představeno už dávno, ale jinak je celý obor bez výrazných praktických úspěchů, to už se taktně zamlčuje. Ano, těším se, až za mnou bude zůstavat voda a kyslík, ale to budu spíš na kolečkovém křesle, nebo ve svěrací kazajce. Fyzické zásoby ropy totiž ještě padesát let stačit budou, takže na co nějaké alternativy, že. Ale říkali to v televizi, tak to přece musí být pravda.
Tiskni
Sdílej:
...ale jinak je celý obor bez výrazných praktických úspěchů, to už se taktně zamlčuje.To není úplně pravda. Na trh se pomalu dostávají auta na hybridní pohon - benzínový motor, který je při zátěži (rozjíždění, jízda do kopce) podporován elektromotorem. Ten při brždění nebo jízdě z kopce zároveň slouží jako generátor a dobíjí baterie. V současné době je to sice drahá sranda, ale ty auta mají spotřebu okolo tří litrů na sto kilometrů
http://blisty.cz/art/24380.html
http://blisty.cz/art/24065.html
http://gnosis9.net/ko_ropa2.html
Jeste pridam zacatek z posledniho clanku:
"Vari sme spotrebovali všetku ropu? Myslel som, že nám ešte zostáva 40 rokov"
Konec ropy V praxi nemôže dôjsť k tomu, že by sa odrazu spotrebovala všetka ropa. Ťažba ropy totiž sleduje takzvanú zvonovú krivku. To platí či už hovoríme o jednotlivom poli, krajine alebo planéte ako celku.
Na vzostupnej časti tejto krivky je ropy dostatok, zatiaľčo na zostupnej časti krivky sa stáva vzácnejšou a zvyšujú sa náklady potrebné na jej ťažbu. Vrchol krivky zodpovedá bodu, keď sa vyťažilo zhruba 50 percent všetkých zásob. Keď sa nachádzame za vrcholom, produkcia ropy klesá zatiaľčo ceny stúpajú.
Aby sme to povedali jednoduchšie. Napríklad ak by bol rokom globálneho vyvrcholenia ťažby ropy rok 2000, produkcia ropy v roku 2020 by bola rovnaká ako v roku 1980. Dá sa však očakávať, že populácia v roku 2020 bude omnoho väčšia (približne dvakrát) a bude oveľa viacej industrializovaná (a teda viacej závislá na rope) ako bola v roku 1980. Dôsledkom by bolo, že dopyt po rope by prevyšoval jej produkciu a to význačnou mierou. Dôsledkom by boli vysoké ceny ropy, rozpad ekonomík závislých na rope a vypuknutie vojen o suroviny.
Kľúčovou záležitosťou nie je, kedy sa spotrebuje všetka ropa, ale kedy jej nebude toľko, aby zabezpečila ekonomický rozvoj. V tomto zmysle môžeme vrchol v ťažbe ropy prirovnať k dehydratácii ľudského tela. Ľudské telo sa skladá z približne 70 percent vody. Telo 100 kilového muža teda obsahuje 70 kilogramov vody. Pretože voda je pre ľudské telo veľmi dôležitá, človek nepotrebuje stratiť všetkých 70 kilogramov vody, aby skolaboval v dôsledku dehydratácie. Už strata 5 – 10 kilogramov môže spôsobiť jeho smrť.