Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Na servery sme išli oddeliť www od mailov na samostatný server (tiež s verejnou ipčkou). Vzhľadom na problémy s mail klientami, sme sa rozhodli hodiť na novú ip adresu www server a maily nechať na pôvodnej. a tu začali problémy.
Kedže je dns rozhadzané u viacerých providerov (čo neovplivním), vznikla požiadavka natovať port 80 z pôvodnej jednej ipčky na tú novú (ak sa nepodarí zmeniť všetky dns záznamy aby www fungovalo trochu bez viditeľných problémov).
Logické riešenie bolo natovať port 80 zo starej na novú ipčku. V manuáloch ani v žiadnych howto sa nikde nepíše že to nie je dobrý nápad.
takže pre tých čo sa s tým trápili tiež (alebo sa chystajú trápiť):
Natovať ide iba vtedy, ked server na ktorý natujete má váš server ako default gateway. dôvodom je že natd neprepisuje hlavičku zdroja (zo smeru von). server na ktorý nanatovaný packet dojde naň sice odpovie, ale odpoved ide úplne iným smerom z úplne inej ip adresy ako klient očakáva, takže sa dostatočne rýchlo a úspešne stratí.
na takéto natovanie sa používa proxy, resp reverzné proxy (testuje pound). prípadne pravidlo firewalu, ktoré by prepisovalo ip hlavičky.
a ešte jedna rada: skôr ako vypnete natd, zrušte pravidlo firewallu ktoré všetky packety posiela na nat daemon (ešte že to bol iba testovací server )
Tiskni
Sdílej: