Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
For one of my projects, I needed to authenticate script against service on remote IIS server - and unfortunately, only NTLM authentication was supported. So I spent pretty long time trying to make it work - and when I finally succeeded, I decided to share working program with the world .
There are several things you need to know to use this:
Firstly, the connection you open is persistent (even when you don't use pfsockopen), because you don't use Connection: Close but Connection: keep-alive. This means that you must not read even single byte from the stream if it hasn't been already sent; if you do so, you will wait for a minute until connection timeouts.
Secondly, after you successfully authenticate youself, you can send as many requests as you want in the connection that is already opened, without further authentication.
You need mcrypt and mhash PHP extension installed on the server. The class also uses this script which should be extracted in the same folder (and is already extracted with the script).
You can download the archive with script here.Pro jeden ze svých projektů jsem potřeboval skript, který by se autorizoval na vzdáleném IIS serveru - a bohužel byla podporována pouze NTLM autentizace. Takže jsem strávil nemálo času tím to rozchodit - a když se mi to nakonec povedlo, tak jsem se rozhodl se o to podělit s ostatními :)
Je několik věcí, které je dobré vědět při používání:
První - spojení, co se otevře, je perzistentní (přestože se nepoužívá pfsockopen), protože se neposílá Connection: Close, ale Connection: keep-alive. To znamená, že se nesmí z toho socketu číst více bytů, než tam server již poslal - nebo si počkáte minutu, než spojení timeoutuje.
Druhá - potom, co se úspěšně autentizujete, tak se může v tom otevřeném spojení poslat tolik requestů, kolik je jen libo - a to bez jakékoliv další autentizace.
Je potřeba mít mcrypt a mhash rozšíření PHP. Dále používám tento skript, který je potřeba rozbalit do stejné složky (a který je již přibalen ve skriptu).
Skript je ke stažení tady.
Tiskni
Sdílej:
s/authentification/authentication/
lion:~/source/john-1.7.2/run> ./john -test Benchmarking: Traditional DES [128/128 BS SSE2-16]... DONE Many salts: 1729K c/s real, 1740K c/s virtual Only one salt: 1501K c/s real, 1501K c/s virtual Benchmarking: BSDI DES (x725) [128/128 BS SSE2-16]... DONE Many salts: 57919 c/s real, 58151 c/s virtual Only one salt: 56641 c/s real, 56755 c/s virtual Benchmarking: FreeBSD MD5 [32/64 X2]... DONE Raw: 10838 c/s real, 10838 c/s virtual Benchmarking: OpenBSD Blowfish (x32) [32/64]... DONE Raw: 394 c/s real, 394 c/s virtual Benchmarking: Kerberos AFS DES [48/64 4K]... DONE Short: 361113 c/s real, 361113 c/s virtual Long: 1088K c/s real, 1090K c/s virtual Benchmarking: NT LM DES [128/128 BS SSE2-16]... DONE Raw: 10013K c/s real, 10033K c/s virtual