Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Po zaplacení VIP verze Jabbim (transport je poskytován pouze VIP uživatelům) jsem narazil na to, že nikde na webu Jabbim není popis toho, které služby lze použít, a ke Skype transportu už není napsané vůbec nic. Naštěstí po zjištění, jak v Pidginu funguje Service Discovery bylo nastavení otázkou pár kliknutí - předání identifikačních údajů a autorizace existujících kontaktů na Skype (z nějakého důvodu dvakrát).
Z jedné strany samozřejmost, z druhé strany (z pohledu uživatele linuxu) příjemná zpráva - chat funguje . Je možné vidět kamarády online (i pryč či offline), je možné jim psát a zprávy jim opravdu dojdou, stejně tak jejich zprávy pro mne.
Skype (podobně jako Facebook chat) počítá s tím, že člověk může být připojen z více míst naráz, a proto má implementovanou synchronizaci toho, co kdo komu poslal. Z toho důvodu je možné mít spuštěného normálního Skype klienta současně při připojení k transportu. Není tedy nutné řešit vypínání transportu při zapnutí normálního Skype klienta. Při psaní zpráv se potom zprávy objeví jak v transportu, tak v normálním klientovi - s tím, že odeslané zprávy se synchronizují pouze směrem z transportu ke klientovi (napíšu-li něco v transportu, objeví se to i v klientovi, ale nikoliv naopak; přijaté zprávy se objeví v obou). Též je možné při zapnutí normálního Skype klienta využívat další vymoženosti Skype - (video)hovory či přenosy souborů; v transportu pak v takovém případě přijde zpráva, že vám někdo volá, a vy v normálním klientu můžete hovor bez problémů přijmout (v transportu není možné reagovat jinak, než napsat zprávu).
Tento transport poskytuje základní funkcionalitu Skype chatu - nic víc, nic míň. Já osobně používám transport spíš jako "nouzovku" a při delším chatu (kdy především indikace toho, že druhá osoba píše, docela chybí) zapnu normálního Skype klienta. Na druhou stranu je tato "nouzovka" plně funkční a třeba při připojení k Jabberu pomocí mobilního telefonu plně postačuje.
Tiskni
Sdílej:
Indikace že někdo píše, snad nejlepší vynález....a Google Talk v Androidu to nemá (ani jedním směrem)
Tak zase je pravda, že já mám Android 2.3.3 (Samsung Galaxy Ace), možná se stihlo leccos změnit.
+1, používal jsem a vadila mi jen ikona closed-source aplikace v tray