Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
Něco jsem vyrobil. Koukněte se na to ;) Allintray v.0.9
V oznamovací oblasti (tray) zobrazí vytížení procesoru, zaplnění RAM, síťový provoz (tam a zpět), hlasitost (Master a PCM) a hodiny. To samý se trochu podrobněji zobrazí v bublině (tooltipu) po najetí krysou.
Po kliknutí na různé části se může spustit například nějaký task manager (gtaskmanager nebo xterm s htopem), alsamixer, výstup programu free v xmessage nebo nějaký kalendář (ccal v xmessage).
Scrollování nad políčky Master nebo PCM mění hlasitost příslušného kanálu. Kliknutí prostředním tlačítkem tento kanál ztlumí.
Takhle to vypadá. Je to všechno od not doprava. Ty noty jsou plugin do xmms.
Zkrojový kod je zde: tray.pl nebo ke stažení přímo tady. Uložte to třeba jako tray.pl
, nastavte tomu práva pro spuštění: chmod +x tray.pl
a spusťte: ./tray.pl
update: kvalitnejsi mirror: abclinuxu ;)
Napsáno je to v perlu a používá to Gtk2 takže jsou potřeba moduly Gtk2
a Gtk2::TrayIcon
.
Data to bere ze souborů /proc/stat a /proc/net/dev (jestli je máte jinde, přepište si to) a z programů free a amixer.
Možná by se to mohlo někomu hodit, nějakému uživateli evilwm ;) nebo jiného lehkého WM.
Hlavní důvod je ale aby mi někdo kdo umí perl (já to neumim) řekl "tohle máš blbě", "tohle se líp udělá takhle" a tak..
Tiskni
Sdílej:
package main; use Getopt::Long; # pouzitie: # $0 -d mem -D mix-path=/dev/mixer -D mem-size=64G GetOptions ( my $args = {}, 'enable-module|e=@s', 'disable-module|d=@s', 'define|D=%s', ); $args->{define}{'cpu-path'} ||= '/...'; my $modules = { cpu => 'Plugin::CPU', mem => 'Plugin::MEM', mix => 'Plugin::Mixer', }; for my $module (values %$modules) { $module = $module->new ($args->{define}); } ... package Plugin::CPU; use IO::File; sub new { my ($proto, $param) = @_; bless { fh => new IO::File ($param->{'cpu-path'}, 'r'), }; } sub process { my $self = shift; $self->{fh}->seek (0, 0); $self->{fh}->getline =~ ... # obsah terajsej sub cpu } package Plugin::MEM; ...
A nejdulezitejsi!subset, pche
Hehe, nechapuA nejdulezitejsi!subset, pcheosobne som zástanca superset-u
superset = nadmnožina ... aj gnome, aj kde (nech si user dokódi svoj vlastný plugin, ak nemá, čo práve chce)
ono, je také ťažké niečo naprogramovať? pár knižiek, pár príkladov, trocha dobrej vôle, a môžeme sa baviť aj o vašom výtvore
pri súčastnom stave knižníc to univerzálne nebude.Ale jo. Jde to i univerzalne. Ale dneska kazdej chytne python+qt a uz to tam masti. Ale pak to neni pro kazdyho. Viz napr. xbiff nebo i ten gkrellm (kdyz koukam na jeho zavislosti v gentoo s vypnutyma vsema flagama, tak tam nevidim kde, gnome, gtk+ ani qt).
ono, je také ťažké niečo naprogramovať? pár knižiek, pár príkladov, trocha dobrej vôle, a môžeme sa baviť aj o vašom výtvoreNa tuhle otazku existuji dve odpovedi. Odpoved "Ne, neni to tezke" odpovi programator. Odpoved "Ano, je to tezsi" odpovi admin. Ja jsem spis admin, takze prevazne bashuju na cmdline a ke grafice se nedostanu. Pokud uz bych neco delal v grafice, tak to bude taky v nejakym perlu nebo tak a bude to klasicky okno (ktery bude urcite taky navazany, kvuli ruznym modulum, na dalsi knihovny). Tady bych ale potreboval nejakou light verzi okna, kde se zobrazi jenom jeden nebo dva prvky (text+bar, etc). Mozna nejlip v C/C++ nebo tak za pouziti standardnich C knihoven a X knihoven. A tohle uz bohuzel nezvladnu. Jak jsem psal, vzal jsem si xbiff a ten jsem si doupravil pomoci check-commandu, ikon a zmenou velikosti. Jeste bych mozna dokazal nejak lehce upravit zdrojak xbiffu. Ale pripsat tam neco dalsiho, to asi sotva. Ale neslo mi o to tady nekoho nutit, aby to pro me napsal. Spis me zajimalo, jestli nekdo neco takovyho uz nema nebo jestli to nezna. Zkousel jsem ruzne wm* dockapps, ale velikosti ikony me zklamaly. Taky se tam nedaly napasovat vlastni hlaseni a testy. Tak jsem znasilnil xbiff.
$tray = Gtk2::TrayIcon->new("allintray");
prepsat na okno.. a jestli to chces doleva svisle tak asi HBox vymenit za VBox
jinak funguje to a otestovano to je v programu "trayer" To je myslim vykuchana "oznamovaci oblast" z panelu pro fluxbox nebo tak neco