E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
GTK GUI ke slovnik.cz
Používám slovnik.cz CLI od Davida Watzkeho, skvělý slovník pro příkazovou řádku, který stahuje data z webu slovnik.cz. Na přeložení jednoho slova mi na něm nic nechybí, když jsem toho ale překládal víc, otravovalo mě pořád upravovat příkaz (slovnik -f sp slovo
) při změně směru překladu nebo jenom překládaného slova. Obaloval jsem ho do smyčky while read s; do slovnik -f sp $s; done
a to jsem měl spuštěné ve dvou xtermech, jednou pro každý směr (z/do).
No, tak jsem si k tomu dneska udělal GTK nadstavbu v perlu. Pohleďte ;)
Potřebujete script slovnik.cz CLI někde v $PATH
tak aby se dal spustit příkazem slovnik
. Pak si stáhněte můj script a dejte ho taky do $PATH
(například /usr/local/bin
?) Nezapomeňte nastavit práva pro spuštění (chmod +x jmenosouboru
)
Tiskni
Sdílej:
Zdrojový kód ke stažení v příloze
Ja si vystacim s timto:
function encs() { links 'http://www.slovnik.cz/bin/mld.fpl?vcb='$1'&dictdir=encz.en&lines=20&hptxt=0&use_cookies=1&js=0' ; }
function csen() { links 'http://www.slovnik.cz/bin/mld.fpl?vcb='$1'&dictdir=encz.cz_a&lines=20&hptxt=0&use_cookies=1&js=0' ; }
Je to pekne a hodi se mi to. Diky:)
ja pouzivam slovnik.cz pres opensearch ve firefoxu a nemuzu si stezovat
http://www.czilla.cz/doplnky/vyhledavani/moduly/slovnikczen.src atd.
Já používám GNU FDL anglicko-český slovník -- http://slovnik.zcu.cz/ . Stáhnul jsem si tam nějaký perlový skriptík, kterým v něm vyhledávám.
Já ho používám v QStarDict..
pro tvůj perlovej script ;) Díky za něj ;)
Co na to Silent