Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Ještě něco o magnetických páskách pro poučení budoucích generací.
Několik let jsme zapisovali na pásky DLT v OS Solaris 7 pomocí cpio
.
Mechaniku jsme přenesli k linuxovému stroji a chtěli jsme data
(pokud možno) přečíst.
Zápis v Solarisu se dělal takhle:
find . -type f -print | cpio -oacB > /dev/rmt/1n
To B ve volbách má znamenat prodloužení délky bloku na 5120B místo defaultních 512B .
Teď v linuxu máme pásku připojenou jako /dev/nst1, ovladač je modul st čili
Generic SCSI tape. Udělal jsem pár neúspěšných pokusů. Čtení z pásky pomocí cat,
cpio, cp, <, hlásilo podle délky bloku nastavené pomocí
mt setblk
buď I/O error nebo Cannot allocate memory. V messages se objevovaly
legrační hlášky:
st1: Failed to read 5120 byte block with 4096 byte transfer
nebo
st1: Failed to read 5120 byte block with 512 byte transfer
Tak vidíte, modul st věděl, že má číst blok délky 5120, ale nějak sám od sebe to neuměl. Odkud to věděl? Nejspíš že na pásce před blokem dat je nějaký identifikační blok, který se vždycky přečte. Proč to ale neuměl přečíst? Asi potřebuje ještě nějakou pomoc od aplikace, která ho využívá.
Zkusil jsem to číst i tarem, což samozřejmě nejde, protože tar podporuje jen svoje vlastní formáty. Ale chybová hláška v messages se při tomhle pokusu neobjevila. Jen hlášení od taru, že tohle není ten správný formát. Z toho můžeme usoudit, že dostatečně šikovně napsaná aplikace to musí zvládnout. V nejhorším vykuchat zdroják taru ...
Když dovolíte osobní poznámku, byl jsem zpocenej jako myš, protože těch dat máme docela dost. Potom se to najednou povedlo takhle:
mt setblk 0
cpio -icdmv -C 5120 --file=/dev/nst1 -E soubor
kde soubor obsahuje jména souborů k obnově.
Tiskni
Sdílej: