V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Na login serveru s několika stovkami uživatelů používáme wu-imapd. To je prestižní distribuce Washingtonské univerzity, kde IMAP vynalezli a kde také bylo napsáno RFC 3501. Zatím používáme pro poštovní soubory klasický formát mbox. Začali jsme mít problémy s přetížením hlavně odpoledne, kdy se zřejmě nejvíc buší do pošty. Nainstalovali jsme IMAP proxy z www.imapproxy.org v naději, že se tak vyhneme velmi častému opakovanému čtení velkých uživatelských INBOXů při každém dotazu od webmailu, Outlook Expressu a dalších mailových klientů, kteří nejsou ochotni použít perzistentní spojení. Výsledky jsou tak trochu všelijaké.
Četli jste R.U.R, nebo dokonce viděli v divadle? Vystupuje tam geniální stařík, kterému se říká starý Rozum. Jeho syn Američan Mr. Rosum. Starý Rozum vynaleznul roboty, ti tam taky vystupujou. Ve skutečnosti roboty vynaleznul Josef Čapek a starého Rozuma Karel. Je to literární dílo. Ale roboti se zhmotnili a dneska nám běhají po světě. Můžete si koupit robota, který vám doma vyluxuje a pak se odejde do zástrčky nabít. Představte si, že reálně existuje i ten starý Rozum. Jmenuje se Guido van Rossum a je to autor Pythona. Jojo, tak to je.
Spouštím si cronem na různých strojích řadu skriptů. Stává se, že nějaký zdroj není dostupný a skript potom neskončí. Tím pádem nedostanu od crona výstup a nedozvím se, že nějaký zdroj není dostupný. Hledal jsem si nástroj, který by mi umožnil tento jev ohlídat, takže aby po nějaké době zabil zatuhlý program a skript by mohl pokračovat. Nenašel jsem. Napsal jsem si ho sám. Tady je.