Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Česky bychom řekli třeba stárnutí dat. Znamená to, že jednou jsem měl datový soubor na disku a dneska se na něj chci podívat, a on tam zdánlivě je, ale s poškozeným obsahem. Jsou i prudší průběhy zestárnutí dat - naruší se třeba obsah adresáře a fsck objeví nekonzistenci. Nebo se FS rovnou rozpadne. Potom ho na stejném disku znova vytvoříme, data vrátíme ze zálohy, a jede to dál jako by nic.
Fenomén stárnutí je známý a pojmenovaný. Když to někomu stálo za to, můžeme si myslet, že je to hromadný jev, že na světě aspoň milióny počítačů mají narušená data. Ale jediné vysvětlení, které jsem kde vyslechl nebo přečetl, bylo hodně vágní. To víte, něco se vždycky může stát. Třeba zachyboval disk nebo sběrnice, nebo je chyba v modulu pro ovládání konkrétního železa, nebo ve firmware disku nebo diskového pole. Podle mě to jsou všechno řečičky. Hardware i jádro jsou konstruovány tak, aby buď fungovaly, nebo navodily chybový stav. A takovým způsobem by měl být naprogramován i firmware. Čili někde tady musí být nějaký konkrétní fenomén, který to všechno způsobuje.
Mezi počítačovými techniky se vypravuje taková historka. Nějaká firma, jméno jsem zapomněl, dodala disky určené k nepřetržitému provozu v diskových polích, načež po krátké době honem distribuovala nový firmware k vůli chybě. Ta chyba podle vysvětlení dotyčné firmy byla následující: jestliže disk nemůže po sobě něco přečíst, tak místo aby ohlásil chybu, přiřadí místo nečitelného bloku náhradní blok z náhradního prostoru, a náhodný obsah tohoto bloku vrátil jako přečtená data. Nebylo to spojeno s žádným chybovým hlášením. Firma se omlouvá za chybu ve firmware a přeje si, abychom jí zachovali přízeň. Teda takovéhle firmě bych opravdu zachoval přízeň za to, že se přiznala. Ale nevěřil bych jí, že tu chybu někdo naprogramoval. Copak to vůbec jde, takhle se splést? Copak to jde ve vývojovém oddělení firmy s miliardovým obratem týdně?
Jenže ten obrat dělají disky do PC a ne serverové. Disk má fungovat tak, že když nějaký blok nejde zapsat k vůli defektu na magnetickém povrchu, disk přiřadí náhradní blok a na něj se to povede zapsat. Když nějaký blok ale nejde přečíst, potom logicky konzistentní chování je jedině ohlásit chybu. Marketingově optimální chování je ale asi jiné. Kdo by si chtěl koupit disk, který hlásí chybu třeba uprostřed filmu? To radši ať to zablýská nějakým nesmyslným obrázkem, ale za chvilku se to srovná a můžeme se dívat dál, no ne? Prostě já myslím, že programátor se nesplet. Spletl se technik, který místo serverového firmware do disků nahrál pécéčkový firmware. Případně manažer, který nařídil prodat PC disky za cenu serverových a nenařídil odpovídající výměnu firmware ...
Taky by se dalo říct, že klasické paradigma, podle kterého železo buď udělá co má, nebo vrátí chybový stav, je zvolna vytlačován novým schématem, kdy se komponenta tváří jako nekonečně spolehlivá, na všechno má samoopravné mechanismy, a když přece jenom udělá chybu, tak se zkrátka nedá nic dělat. O těchhle věcech se nepíše, pokud vím. Vývojáři počítačových komponent to samozřejmě znají. K vůli stárnutí dat napřed nahonem vymysleli RAID6 a potom mnohem dokonalejší ZFS.
Teď bych měl asi napsat něco o algoritmech RAID6 a o ZFS. Ale jednak o nich nic nevím, a jednak by to bylo moc dlouhý.
Tiskni
Sdílej:
Jestli jsem někomu narušil jeho genialitu, tak se omlouvám.
Geniální je jen V.K., že, Dade?
Na téma ekonomika a pověst jsem narazil na zajímavý článek i diskusi.
Myslím, že by stálo za to mít filesystém, který by přidával md5 součty ke každému clusteru a porovnával. Možná bychom se ještě velmi divili, jak nespolehlivé disky jsou. POkud nějaký takový fs existuje (nevím o něm), bude to můj favorit.ZFS?
Vida, disk se sám spravil. Jaký samoopravný mechanismus mohl použít? Kromě realokace sektoru mě nic nenapadá.
Jenom to kazí to, že výrobci operačních systémů nechtějí na tento trik přistoupit.Jak kdy, jak kdo. Třeba takový dd už taky násobí 1000 místo 1024. Hnus velebnosti
Myslím, že by stálo za to mít filesystém, který by přidával md5 součty ke každému clusteru a porovnával. Možná bychom se ještě velmi divili, jak nespolehlivé disky jsou. POkud nějaký takový fs existuje (nevím o něm), bude to můj favorit.Reiser4!
mismatch_cnt
u individuálních disků v poli. A na Linuxu ZFS nemáme... nicméně, snad bude něco v BTRFS. Ale než ten bude stabilní pro produkční nasazení...
No, představ si RAID6 z n disků. Na jednom disku jsou chybná data, takže máme n bloků a parita nesouhlasí. Můžeme z nich vzít libovolných n-2 a dopočítat vynechané dva bloky. Dopočítané dva bloky můžeme porovnat s obsahem těch samých dvou bloků přečtených. Jestliže nám vyjde, že oba dopočtené bloky jsou špatně, máme důvod k domněnce, že chyba je na některém z těch n-2 vybraných. Jestliže ale vyjde, že jenom jeden dopočtený blok je špatně, máme důvod k domněnce, že ten jeden je skutečně špatně. Můžeme ho přepsat správnou hodnotou a máme inteligentně opravenou konzistenci. Napsal jsem to kostrbatě, ale snad je to k pochopení.
Z toho mi vyplývá, že consistency check na RAID6 má docela slušnou šanci poškozená data opravit. Doufám že ji využije.
options raid.timeout
si znal. - NetApp Basic Concepts Quickstart Guide
By mě možná i zajímalo pro kterou společnost pracuješ ať vím komu se vyhnout obloukem kdyz je dobre nakonfigurovano, prijde disk sam primo od netappu ... nebot to zjisti sami.Jo jo, to je rozdíl mezi NetAppem od NetAppu a nSeries storage systému od IBM, kluci z NetAppu zavolají a řeknou že disk je na cestě, lidem z IBM musíš volat ty a disky z nich přímo tahat :D
jelikoz mam NetApp certifikat ... asi 3 ...LOL. Hláška století.
NetApp vypne, pokud mate degradovany Raid a nemate SPARE ....To není pravda, alespoň ně u RAID-DP... I RAID-DP je RAID degradovaný i pokud je ve FAILU jeden disk z RAID group, kdežto appliance se celá přepne do degradovaného režimu až když jsou FAIL oba disky v RAID-DP grupě a není k dispozici žádný spare na který by se udělalo recovery.
tak mluvi best pr. ... kdo je nedodrzuje je vulObčas stojí best practices za starou belu a jsou obsoletní... Zrovna ty pro Snap Manager for SAP a Oracle over NFS stojí za starou belu a pěkně jsme se na tom shodli s tím člověkem z NetAppu co jsme ho měli na návštěvě ve Finsku.)
Obecne vzato, NetApp ma servis 4 hod, nebo 24hod,Pravda pravdoucí, my sami máme servis na disky 4h (ale ne od NetAppu).
Jinak treba diskove pole HP EVA vypne polici, pokud nekdo vynda disk a neda tam dalsi, pry chyba cirkulace nebo coAno, ony se tak ty enterprise storage systémy chovají, je jedno jestli máš Hitachi Data Systems, nebo NetApp, vždycky je v defaultní konfiguraci preferovaný service break před ztrátou dat. No nic NetAppisto, kdy a kde zajdem na pivko? :D) ... no ale EVA umi redundnanci az na vypadek cele police
))