Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Z nedávných dvaceti let života mám desetitisíce schovaných mailů v několika desítkách souborů typu mbox, uložených ve Windows a tedy dosažitelných z Cygwinu. Když v tom chci něco najít, obvykle si pamatuju nějaké slovo nebo typické slovní spojení. Hodně těch mailů je v češtině a taky je tam dost příloh. V cygwinu není nabalíčkován Beagle. Takže kudy do toho?
Začal jsem u MHonArc. Je to celé v Perlu a instalace i použití byly naprosto přímočaré. Ty mboxy jsem bez nehod převedl do šíleně mnohasouborové struktury, kde je to v principu viditelné web browserem. To ovšem neřeší hledání.
Když to tam několik dní jen tak leželo, tak ve Windows 7 se toho iniciativně chytil Windows Search, oindexoval si to a údajně v tom umí něco najít. Ve skutečnosti někdy najde a někdy ne. Někdy pro zadaný string najde několik výskytů a další ne. Někdy nenajde nic, i když to tam s jistotou je. Někdy můžu být s výsledkëm spokojen. Vypadá to jako cenzura podle obsahu Mám dvě instance, jedna jsou WXP a v nich Windows Search 4.0, druhá jsou W 7, tam je Windows Search integrován. Chování je hodně podobné.
Zkusil jsem si to s programem MailStore Home, má na svém vlastním webu na sebe samou chválu. Na první pohled to vypadá docela úctyhodně. Dělá si vlastní index a v něm potom rychle vyhledává. Údajně spolupracuje s Windows Searchem. Tomu bych docela věřil, protože výsledky hledání byly většinou stejné jako přímo z Windows Search. Dobře to hledá i v přílohách typu MS Office. Ale ta cenzura nebo co to je je tam stejná jako u W.S. tak co s tím. Jenom tak z dálky a nahrubo bych si dovolil pocit, že programy do Windows, které za něco stojí, se spoléhají na pozadí Windows Search a nestojí proto za nic.
Potom jsem přistoupil k programu Agent Ransack On je to takový silně zwindowsený egrep. Zadáš tam substring nebo regulární výraz, do dalšího políčka zadáš adresář, který se má prohledávat, a pak to odstartuješ. Leze to i do binárních souborů jako je .doc nebo .pdf a podobně. Pěkně mi to našlo i v českém textu pocházejícím z Wordu 6. Při prohledávání nějakého PDF to nezvládlo češtinu, zatímco na tom samém souboru slovo bez diakritiky se poznalo. Prohledávání mi trvá několik minut.
Žádná velká sláva, ale přijde mi to lepší než přeposlat si to všecko na Google, ať si Velkej Streja počte.
Tiskni
Sdílej:
Thunderbird je dobrý, akorát že nevyhledává v přílohách.