V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Z nedávných dvaceti let života mám desetitisíce schovaných mailů v několika desítkách souborů typu mbox, uložených ve Windows a tedy dosažitelných z Cygwinu. Když v tom chci něco najít, obvykle si pamatuju nějaké slovo nebo typické slovní spojení. Hodně těch mailů je v češtině a taky je tam dost příloh. V cygwinu není nabalíčkován Beagle. Takže kudy do toho?
Začal jsem u MHonArc. Je to celé v Perlu a instalace i použití byly naprosto přímočaré. Ty mboxy jsem bez nehod převedl do šíleně mnohasouborové struktury, kde je to v principu viditelné web browserem. To ovšem neřeší hledání.
Když to tam několik dní jen tak leželo, tak ve Windows 7 se toho iniciativně chytil Windows Search, oindexoval si to a údajně v tom umí něco najít. Ve skutečnosti někdy najde a někdy ne. Někdy pro zadaný string najde několik výskytů a další ne. Někdy nenajde nic, i když to tam s jistotou je. Někdy můžu být s výsledkëm spokojen. Vypadá to jako cenzura podle obsahu Mám dvě instance, jedna jsou WXP a v nich Windows Search 4.0, druhá jsou W 7, tam je Windows Search integrován. Chování je hodně podobné.
Zkusil jsem si to s programem MailStore Home, má na svém vlastním webu na sebe samou chválu. Na první pohled to vypadá docela úctyhodně. Dělá si vlastní index a v něm potom rychle vyhledává. Údajně spolupracuje s Windows Searchem. Tomu bych docela věřil, protože výsledky hledání byly většinou stejné jako přímo z Windows Search. Dobře to hledá i v přílohách typu MS Office. Ale ta cenzura nebo co to je je tam stejná jako u W.S. tak co s tím. Jenom tak z dálky a nahrubo bych si dovolil pocit, že programy do Windows, které za něco stojí, se spoléhají na pozadí Windows Search a nestojí proto za nic.
Potom jsem přistoupil k programu Agent Ransack On je to takový silně zwindowsený egrep. Zadáš tam substring nebo regulární výraz, do dalšího políčka zadáš adresář, který se má prohledávat, a pak to odstartuješ. Leze to i do binárních souborů jako je .doc nebo .pdf a podobně. Pěkně mi to našlo i v českém textu pocházejícím z Wordu 6. Při prohledávání nějakého PDF to nezvládlo češtinu, zatímco na tom samém souboru slovo bez diakritiky se poznalo. Prohledávání mi trvá několik minut.
Žádná velká sláva, ale přijde mi to lepší než přeposlat si to všecko na Google, ať si Velkej Streja počte.
Tiskni
Sdílej:
Thunderbird je dobrý, akorát že nevyhledává v přílohách.