Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »E-mail od Mistra Jana Husa
Krajani a druzi moji, ach, smutno mi je, trudno, neveselo, chmurami jsem zavalen, hanbou jsem zdrcen a jest mi za co pykat. Maje na mysli jen dobro, bez rozmyslu jsem vnesl do jazyka velkou lotrovinu a tak zavinil historickou nehodu.
Dlouho se to tutlalo, teprve tato epocha celou moji vinu naplno vyjevila. Uznal jsem to a kaji se. V troufalosti ducha, a usiluje pouze o to, aby bylo lze rychleji rozmluvy, ano i knihy, skripta a lejstra zapisovati, jsem vymyslel potrhlou a krutou fintu. Brkem z husy jsem litery a, c, d, e, i, n, o, r, s, t, u, y, z pobodal a zle poranil.
"Je to jako bobky od much, co si nad linkami v letu ulevily, fuj!" podotkli k diakritice kritici z univerzity, ledva ohrnuli nos.
Tehdy se lid proti tomu moc neohrazoval, ale myslel si svoji a brblal: "Pche, zase jeden trouba, aby se zviditelnil, navrhl reformu. Ale co bychom s panstvem vedli spor. Zase holt dali shora befelem akademickou stolici nedoukovi a my si to odneseme. Aby ho kat spral!"
A tak se tak najednou psalo. Co jsem to provedl! Jejda, to jsem tomu dal, to jsem to zpackal! Zaujat plky z kazatelny, do toho doby shon, bez koncepce, bez projektu, nedbaje na dopady, zavrhl jsem kompatibilitu s latinskou abecedou. Byl to ode mne omyl, hloupost a nedbalost.
Omluvou mi snad je jen neznalost toho, kudy se pokrok v budoucnu bude pohybovat. Nemaje potuchy, co jednou bude znamenat ASCII, znesnadnil jsem vlasti vstup do Evropy a zatarasil pohodlnou cestu do e-mailu i do INTERNETu.
Za ten skutek by informatici i po letech dozajista souhlasili s onou klatbou, kterou na mou hlavu uvalil koncil v Kostnici, a nejeden znalec by bezpochyby na hranici i poleno donesl.
Ouha, ale co dnes poradit vlastenci, chce-li cosi kamsi poslat a je nucen oholit znaky o diakritiku a pochroumat tak jazyk, jindy pln kouzla a vtipu? Dumal jsem tuze dlouho, zda mohu malinko napravit, co jsem v minulosti zpackal, a lze-li vyklouznout z pasti diakritiky.
A ejhle - z toho kruhu se vymanit lze! Vynech, zanedbej, obejdi, rovnou do pekel uvrhni ta slova, co jsem zbabral, a spisuje cos, vol jen ta, co zbyla mnou netknuta! Neboj se a nelekej, je jich kupodivu spousta! Vylov si je z mozku, vychytej z knih, vyber si je v proudu slov na ulici, na rynku i v pajzlu, i tam v rozhlase, naslouchej, po libosti se slovy si hrej, ale dbej, abys nemluvil a nepsal jako robot, co nikdy nenabyl ducha a citu!
S rozmyslem a odvahou cpi ta slova na listy, do stroje i do e-mailu! Linkami, pery a editory lehce prolezou a neoloupeny o smysl donesou vzkazy kamkoli bez vady a kazu.
Pak bude na odiv, co za kejkle tenhle jazyk dovede - a o tom je samosebou i tento list. Jeho obmyslnou podstatu jste dozajista hnedlinko zkraje prokoukli, nebo snad ne?
S pozdravem, pokorou a notnou omluvou
Mistr Jan
Občas jsem se taky pokusil napsat něco stejnou formou, ale vždycky jsem se někde zaseknul. Věřím v to, že jsou zdejší lidé intelektuálně na výši a diskuze k tomuto článku se nebude zabývat samotnou diakritikou více než E-mailem od Mistra Jana Husa.
Tiskni
Sdílej:
Doufam ze se nikdy nedockame diakritiky v domenach. To by byl teprve bordel a tech podvrhu co by najednou vznikalo.
Diakritika v domenach je jen podhoubi pro spekulanky a podvodniky.
.cz
dává dobrý smysl i omezení množiny povolených znaků na ty, které se v češtině používají.
A nechceš aj lokalizovať všetky programovacie jazyky?
pokiaľ (1) { tlačf("Pekná blbosť!\n"); }
#define pokiar while #define tlacf printf void main() { pokiar(1) { tlacf("Pekná blbosť!\n"); } }PS: jak se dělá to zvýrazňováné formátování na abíčku
Nejde ani tak o to, či to je alebo nie je možné, ale že je to totálna hovadina Angličtina je raz lingua franca celého informatického sveta, takže nechápem snahy cpať lokalizácie aj tam, kde sú očividne zbytočné alebo dokonca škodlivé.
kočka soubor | pošta -p "ahoj"
, systém mám z většiny taky v angličtině), chci mít možnost psát s diakritikou. Bez problémů.
Aspoň že tak. Ale aj tak nechápem, načo potrebuješ v URL a doménách diakritiku.
bernát.sk
?
A ja zas nevidím dôvod aby tam bola, nič užitočné to neprináša. Doménu "bernát.sk" fakt nechcem. To už keď tak "Marek Bernát.Slovenská Republika" (aj s medzerami a veľkými písmenami)
P.S.: View page source
<pre class="brush: c++">kod</pre>
No, napadlo ma, že za tým bude nejaký client-side scripting. Že si úplne slepý a v tom zdrojáku to nevidíš, to som vylúčil. Také veci sa stávajú len mne
Pro zvýraznění syntaxe v tagu PRE použijte atribut class, kterým určíte jazyk pro zvýraznění. Hodnota atributu musí být ve tvaru: class="brush: nazev", kde nazev je název jazyka (seznam).
Ja som dodnes vôbec netušil, že tam nejaký text je. Adblock sa mi presunul do mozgu
$iVideí, $sPřenos, $sVýsledek
nebo třeba
SELECT * FROM `akce` ORDER BY `název` ASCMimochodem, CSS třídy a selektory jsou také s diakritikou - specifikace to povoluje
Pripravuješ sa o medzinárodnú spoluprácu. Pre čisto hračkárske domáce projekty je to fuk, ale všade inde je to nutnosť. Netuším, prečo ľudia musia všade cpať svoj stupídny materský jazyk. Takých jazykov sú tisíce a nikoho ten tvoj konkrétny nezaujíma :-P
Skôr to bude tým, že si slovák. Diakritiku máme v každom druhom slove. Česi ju nemajú skoro nikde