Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Neberou se okamžité hodnoty (dny) v čase, ale výsledky několika týdnů před rokem a nyní, takže případné náhodné výkyvy a statistické chyby jsou eliminovány na zcela zanedbatelné hodnoty.Stačí se na ten graf podívat a vidíte, že eliminovány nejsou. Stačilo by, kdybyste porovnal ne rozpětí 12 měsíců, ale 11 měsíců, a dostanete jiný výsledek (a můžete mudrovat, zda Linuxáci používají internetové prohlížeče v průběhu roku jinak, než uživatelé Windows). Kdybyste neporovnával data k 8. 5., ale třeba 20.4., dostanete zase jiný výsledek.
Počet uživatelů používajících různé blokovače počítacích skriptů nebo textové prohlížeče lze také zanedbat, protože bude zřejmě víceméně rovnoměrně zastoupen na všech operačních systémech a prohlížečích.O několik blogů zpět se diskutuje o neexistenci virů na Linuxu, jako jeden z pádných argumentů se uvádí jiné chování uživatelů Linuxu. A dnešní článek se přímo týká programu na pozměňování údajů, podle kterých se ta statistika prohlížečů vytváří.
Přinejmenším pak žádná lepší a detailnější statistika či průzkum se všemi případnými nedostatky, které lze zanedbat, neexistuje.To ale ještě neopravňuje dělat z těch nepřesných údajů takovéhle závěry.
Vy jste si asi špatně přečetl nebo špatně pochopil to, co jsem psal. Ať porovnáte jakýkoliv týden, třeba z konce dubna 2006 nebo z května s obdobným obdobím letos, dostanete vždy nárůst kolem 25 %. Takže žádný jiný výsledek, prakticky vždy velmi podobný. A nevím, proč hloupě porovnávat období za posledncíh 11 měsíců, když porovnáním 12měsíčního cyklu odpadají sezonní vlivy.Neberou se okamžité hodnoty (dny) v čase, ale výsledky několika týdnů před rokem a nyní, takže případné náhodné výkyvy a statistické chyby jsou eliminovány na zcela zanedbatelné hodnoty.Stačí se na ten graf podívat a vidíte, že eliminovány nejsou. Stačilo by, kdybyste porovnal ne rozpětí 12 měsíců, ale 11 měsíců, a dostanete jiný výsledek (a můžete mudrovat, zda Linuxáci používají internetové prohlížeče v průběhu roku jinak, než uživatelé Windows). Kdybyste neporovnával data k 8. 5., ale třeba 20.4., dostanete zase jiný výsledek.
Dokažte, že si identifiakci operačního systíému mění více než tak pár desetin či procent uživatelů Linuxu (tzn. tak, aby se podíl uživatelu Linuxu zkreslil o více než několik setin procenta), pak lze takový argument brát vážně a dávat mu nějakou hodnotu. Já tomu prostě nevěřím, nedělá to nikdo z tolika lidí, které znám - není k tomu důvod.Počet uživatelů používajících různé blokovače počítacích skriptů nebo textové prohlížeče lze také zanedbat, protože bude zřejmě víceméně rovnoměrně zastoupen na všech operačních systémech a prohlížečích.O několik blogů zpět se diskutuje o neexistenci virů na Linuxu, jako jeden z pádných argumentů se uvádí jiné chování uživatelů Linuxu. A dnešní článek se přímo týká programu na pozměňování údajů, podle kterých se ta statistika prohlížečů vytváří.
Nedokázal jste (zatím) nijak vyvrátit, že by byly nepřesné.Přinejmenším pak žádná lepší a detailnější statistika či průzkum se všemi případnými nedostatky, které lze zanedbat, neexistuje.To ale ještě neopravňuje dělat z těch nepřesných údajů takovéhle závěry.
Vy jste si asi špatně přečetl nebo špatně pochopil to, co jsem psal. Ať porovnáte jakýkoliv týden, třeba z konce dubna 2006 nebo z května s obdobným obdobím letos, dostanete vždy nárůst kolem 25 %. Takže žádný jiný výsledek, prakticky vždy velmi podobný. A nevím, proč hloupě porovnávat období za posledncíh 11 měsíců, když porovnáním 12měsíčního cyklu odpadají sezonní vlivy.Že je ta "zubatost" grafu roční cyklická složka nezávislá na OS vám uvěřím, až uvidím data minimálně za dva roky a alespoň několik dalších OS, a ta "zubatost" tam bude stejná. Do té doby to považuji za velmi nepravděpodobné.
Dokažte, že si identifikaci operačního systíému mění více než tak pár desetin či procent uživatelů Linuxu (tzn. tak, aby se podíl uživatelu Linuxu zkreslil o více než několik setin procenta), pak lze takový argument brát vážně a dávat mu nějakou hodnotu. Já tomu prostě nevěřím, nedělá to nikdo z tolika lidí, které znám - není k tomu důvod.A co když tu identifikaci mění pár desetin procent uživatelů Windows? Co když (což je velice pravděpodobné) uživatelé Linuxu navštěvují webové stránky více (protože patří ke zdatnějším uživatelům IT a k lidem, kteří mají více možností internet používat) – pak celý růst o 0,25 procenta může být jen růst celého internetu, nebo po odečtení trendu internetu to dokonce může být reálný pokles počtu uživatelů Linuxu. Abych údaje mohl považovat za alespoň částečně přesné, bylo by potřeba vědět např. zda se do 100 % zahrnují i nerozpoznané OS, jaká proběhla očištění atd. Pokud chcete vidět slušnou analýzu, podívejte se na Kterak Atlas a Centrum mohli peněz využít lépe na Lupě.
Nebude: A, B, tak prosím nepište nesmysly. Co by uživatelé WIndows získali měněním identifikace na Linux? Nic, jen ztrátu času a horší přístup na některé stránky. Proč by to proboha dělali? V celé analýye není o Windows ani slovo, to není pro tento článek důležité a podstatné, sledoval jsem pouye vývoj a nárůst podílu Linuxu. Uživatelé Windows mě yde s prominutím neyajímají. Stejně tak je pravděpodobné, že uživatelé Linuxu navštěvují webové stránky méně, protože jsou schopní vyutžívat internet efektivně např. pomocí RSS agregátorů nebo čtečeka umějí lépe vzhledávat, takže nemusí proklikávat tolik stránek, nebo také používají textové prohlížeče bez podpory měřícího JavaScriptu. Navíc tam jde o návštěvu, takže se ten návštěvník tak jako tak podchytí. Prostě interpretace je taková, že Toplist.cy naměřil víc než peřd rokem, ať už jsou důvodz jakékoliv - a počítací systém měněn nebyl.Vy jste si asi špatně přečetl nebo špatně pochopil to, co jsem psal. Ať porovnáte jakýkoliv týden, třeba z konce dubna 2006 nebo z května s obdobným obdobím letos, dostanete vždy nárůst kolem 25 %. Takže žádný jiný výsledek, prakticky vždy velmi podobný. A nevím, proč hloupě porovnávat období za posledncíh 11 měsíců, když porovnáním 12měsíčního cyklu odpadají sezonní vlivy.Že je ta "zubatost" grafu roční cyklická složka nezávislá na OS vám uvěřím, až uvidím data minimálně za dva roky a alespoň několik dalších OS, a ta "zubatost" tam bude stejná.
Aspoň že se tedy shodneme na tom, že onen meziroční nárůst by vám vyšel úplně jinak mezi dubnem 2006 a dubnem 2007, a ještě jinak pro různé další meziroční rozdíly. Což už samo o sobě vyvrací vaše tvrzení, protože trend se asi těžko bude měnit z měsíce na měsíc.Že je ta "zubatost" grafu roční cyklická složka nezávislá na OS vám uvěřím, až uvidím data minimálně za dva roky a alespoň několik dalších OS, a ta "zubatost" tam bude stejná.Nebude: A, B, tak prosím nepište nesmysly.
Prostě interpretace je taková, že Toplist.cy naměřil víc než peřd rokem, ať už jsou důvodz jakékoliv - a počítací systém měněn nebyl.Na tom se taky shodneme. Měřící systém naměřil víc než před rokem – ovšem není jasné čeho víc, proč víc ani jak víc.
Nezlobte se na mě, ale vy asi vůbec nevnímáte diskusi: Duben 2006 - Duben 2007 ~ +25 %. Květen 2006 - květen 2007 ~ +25 %. Vaše další argumentace tím padá jako domeček z karet.Aspoň že se tedy shodneme na tom, že onen meziroční nárůst by vám vyšel úplně jinak mezi dubnem 2006 a dubnem 2007Že je ta "zubatost" grafu roční cyklická složka nezávislá na OS vám uvěřím, až uvidím data minimálně za dva roky a alespoň několik dalších OS, a ta "zubatost" tam bude stejná.Nebude: A, B, tak prosím nepište nesmysly.
a ještě jinak pro různé další meziroční rozdíly. Což už samo o sobě vyvrací vaše tvrzení, protože trend se asi těžko bude měnit z měsíce na měsíc.Tak a já vám říkám, že bude, protože Toplist v menší míře kopíruje trendy z Netslinku a dalších systémů, ale kopíruje. Něco se stalo a já tvrdím, že za to může především Ubuntu 7.04, žádná jiná významná událost to být nemohla. Pokud se vám to nelíbí a nesouhlasíte s tím, uveďte argumenty a důkazy.
"Podíl uživatelů Linuxu vzhledek k uživatelům ostatních systémů se za posledních 12 měsíců podle TOPlistu zvýšil přibližně o čtvrtinu z 0,60 % na 0,75 %"Což ale z toho grafu nejde vyčíst. (To opakuju znova.)
slope
. Je to jednoduché a nepřesné, ale je to to nejjednodušší, co se dá s takovými daty udělat; a pořád to má u takhle kolísajících hodnot větší vypovídací schopnost, než pouhé odečtení hodnoty z konce a začátku období.
upraven a vylepšenNo nechcu být rejpal, ale to nešlo zeditovat ten nadpis a přidat ten jeden link do toho minulého zápisku? Už nějakou dobu tu máme v blozích odkaz "uprav zápis"... Kromtoho zaručená čísla z toplistu mě nechávají klidným
Protože ten systém jsem detailně neznal a ve spoustě dalších se to dělá jinak nebo to třeba ani nejde, tak jako zde nejde vkládat pouze velký obrázek bez galerie, a také proto, jak sjem se dozvěděl, tento szstém neumí mazat příspěvky v blogu, které jsou komentovány. Tak proto. Příště seto nestane, protože už to vím.upraven a vylepšenNo nechcu být rejpal, ale to nešlo zeditovat ten nadpis a přidat ten jeden link do toho minulého zápisku? Už nějakou dobu tu máme v blozích odkaz "uprav zápis"...
Kromtoho zaručená čísla z toplistu mě nechávají klidnýmNikdo zde po vás nechce žádný boj, to si asi něco vzmýšlíte. Na druhou stranu více uživatelů přiroyeně znamená lepší podporu ze stran výrobců HW i SW, a to znamená více možností pro uživatele, kteří tak nejsou třeba paralizováni při nemožnosti používat určitý HW nebo SW na Linuxu, tedy přicházejí o možnost volby systému, který jim vyhovuje. A cílem tohoto příspěvku bylo pouze zachytit stav, jak ho vidí nejpoužívanější český monitoring stránek s veřejným přístupem ke statistikám. Údaje ze světa jsem nabídl ve starším příspěvku.a ani nechápu, proč bych měl nějak bojovat za zvýšení podílu linuxu.
To je pravda. Nicmene IE za FF (take diky portableapps.com) lze nahradit nesrovnatelne snaze nez Win.Já vím, uvědomuju si to a upozorňoval jsem na to v minulém příspěvku nebo diskusi. Ale dříve nebyly ani žádné podpůrné nástroje pro přechod jako když si Firefox dokázal převzít nasatvení IE včetně záložek, to se teď do Linuxu postupně dostává také...
Taky kvalitativne jeten rozdil jiny. IE byl smjd a za FF zaostaval.Jenže záleží, z jakého úhlu poheldu se an to díváte. Pro řadu uživatelů může být Windows také zcela nevyhovující, pokud se jedná třeba o bezepčnost a náklady a HW nároky na její udržování pomocí několika programů...
BTW, jsou nekde nejake aktualni statistiky zastoupeni FF ne trhu?TOPlist, Net Applications
Jenže záleží, z jakého úhlu poheldu se an to díváte. Pro řadu uživatelů může být Windows také zcela nevyhovující, pokud se jedná třeba o bezepčnost a náklady a HW nároky na její udržování pomocí několika programů...Samozrejme. Ja je nechvalim. Ale na druhou stranu sam je obcas pouzivam a modrou smrt jsem nevidel dlouho. Proste jsem nechtel, aby muj prispevek nevyznel jako oda na Linux protoze je dobre zustat stat nohama na zemi. PS: Diky za linky. Sice oba vedou na stejne misto ale i tak je fajn vedet, ze IE je na 65% a FF na 30 a dal roste. Jen tak dal. IE 7 mi porad prijde proti FF jako slabsi.
Tak to je super. Takovymto tempem nas bude za 15 let ~20%.Ono to při při dosažení určitého kritického množství (odhaduji méně než 10%) poroste geometrickou řadou. Pak tam bude chvilková stagnace, než se plně přeorientují výrobci komerčních aplikací a hardware a pak to opět poroste až kam to půjde. Víceméně stejný scénář jako u PC kompatibilních, kde otevřená architektura a pár killer apps (doom..) přes noc odstavilo veškerou konkurenci na druhou kolej. Za 5-10 let si můžeme podiskutovat, jak moc jsem se trefil ;)
6 - 8 promileTo je hodně, jsem četl, že už 4 a půl promile je smrtelná dávka a silná opilost je už po 3 promile
Tiskni
Sdílej: