V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Vývojáři Opery si pospíšili a vydali Operu 9.50 RC, přestože se ještě nedávné vývojové buildy identifikovaly jako beta 3. Opera 9.10 zavádějící mimo jiné ochranu před phishingem byla vydána v prosinci 2006 po Firefoxu 2 a Internet Exploreru 7 v říjnu 2006, což zřejmě nebyla dobrá pozice pro výraznou výrazné posílení tržního podílu. Ředitel Opery se nyní snaží navnadit na oficiální vypuštění Opery zřejmě během příštího týdne.
Chci Operu a její vývojáře pochválit, protože odvedli dost práce a ušli velký kus cesty. Na druhou stranu je otázka, zda po pár alfaverzích a dvou betaverzích s relativně málo testery (vzhledem k o několika řádům více v případě Firefoxu s 5 betaverzemi a IE) není vydání přece jen trošku uspíšeno. V diskusích si hodně testerů stále stěžuje na některé věci (ano, já vím, to si stěžují u všech prohlížečů a jiného softwaru), ale přesto díra na abclinuxu.cz zůstává, není možné se přihlásit na zakulisi.cz a ještě některé problémy. Také se mi zdá poněkud nešťastné přijít se změnou vzhledu pár týdnů po druhé betaverzi a pár dnů před vydáním RC. Pro sorvnání - vzhled se u Firefoxu 3 vyvíjel a konzultoval s komunitou poskytující zpětnou vazbu již od počátku. Pamatuju změny ještě během raných betaverzí až do podoby, která se ustálila. Každá nová iterace vizuální prezentace adresního řádku, stránek upozorňující na malware, navoigaci atd. Po ohlášení nového vzhledu se vývojáři Opery dočkali mimořádného ohlasu v komentářích (ve srovnání s jinými zápisy) a přestože udělali další den nový build s asi 10 změnami, tak myslím, že má slabá místa. Do vzhledu cílového systému to sice stále nezapadá (a nedá se to ani důsledně kompenzovat možností změny na nativní vzhled), ale mně se to líbí více než vzhled, který měli předtím. Každopádně přístup k takové věci a nápadný celkový shon až velmi připomíná horkou jehlu.
Je dobře, že Opera také přichází s ochranou před malwarem (kdo nechce, nemusí ji používat, ale nemyslím si, že by to byla věc, která by měla vadit). Začala spolupracovat s Haute Secure, předním poskytovatelem ochrany před malwarem. Ten již několik let nabízel doplněk podporující Firefx i IE pro Windows. Podobně přešla na řešení ochrany před phishingem od Necraftu, podle různých testů snad nejlepším nástrojem v současné době. (Uživatelé Firefoxu jej mohou využívat již od května 2005, i když standardní řešení od Google pro Firefox se již stalo s častější aktualizací srovnatelně kalitním hráčem).
Adresní řádek. Konečně lepší relevance výsledků, ale stále je zapotřebí zadat více znaků než ve Firefoxu. Fulltext rozhodně není špatná funkce, na druhou stranu si opravdu nemyslím, že by to byla nezbytná věc při používání prohlížeče. Kdo chtěl plnotextově prohledávat, mohl již několik let využívat řadu dostupných specializovaných desktopových nástrojů pro různé systémy. Toto je jiný přístup, ale přiznávám, že své uživatele si najde a do Firefoxu se časem dostat může také (pokud to nebude až moc na úkor relevance a rušivosti - bohužel se také často stává, že ty nerelevantní výsledky v Opeře ruší, když zobrazuje cokoliv co kde pochytila - doslova každou "blbost" na tisících stránkách). Je to tedy funkce, která má své použití, ale také problémy, a kterou lze nahradit jinými nástroji již dlouhou dobu. Více mě spíš vadí, že když se začne psát adresa v Opeře, tak to nabízí dříve navštívené adresy a titulek stránky až v druhé polovině řádku. Je to docela nešikovné. Stejně tak působí rušivě, že když se začne něco vyhledávat, tak ten řádek mění velikost. To je ale asi spíš otázka zvyku a preference přístupu, možná že to jde nastavit.
Uživatelské rozhraní se zjednodušilo a zpřehlednilo, už žádný sidebar vlevo, který byl dříve standardně zapnut.
Instalace ve Windows již konečně automaticky přednastaví češtinu pro pokračování v instalci i při používání programu. Nevím, zda to jde nějak jednoduše v balíčkovacích systémech Linuxu. Každopádně vítaná změna a vylepšení přívětivosti pro nové uživatele usnadňující a zrychlující instalaci a lepší lokalizace programu (už žádné editovat namísto úprav :) ). Škoda jen, že lokalizace oficiálních stránek do češtiny je asi v nedohlednu. Na druhé straně je zde třeba komunita operacesky.net a různé české stahovací servery, tak to tolik nevadí, každopádně je užitečné mít oficiální web lokalizovaný, stejně jako domovskou stránku při spuštění prohlížeče. Firefox i IE to mají. Nedostatečná je kontrola pravopisu, a jsem zvyklý na doplňování formulářů ve stylu Firefoxu a také na našeptávání při vyhledávání.
Procházení stránek je velice rychlé, přepínání mezi nimi je rychlejší než ve Firefoxu. Opera Link umožňuje synchronizaci záložek, tedy něco jako již několik let Foxmarks pro Firefox, řešení od Google nebo Weave.
Gmail funguje dobře již i s chatem a lze pracovat už i s doc.google.com. Zobrazovací jádro se dočkalo zrychlení i vylepšení (i nedostatků jmenovaných výše, ale snad budou opraveny brzy).
Opera se snaží vylepšovat co se dá a mám z toho radost. Těží z toho uživatelé. Dokonce ji použíám již skoro stejně tak často jako Firefox. Škoda těch vykreslovacích problémů a rozšíření pro Firefoxu. Zvykl jsem si totiž například na syntetizér od TextAloud. Třeba vytvoří i doplněk pro Operu, pokud ji někdy bude používat řádově více lidí než dnes tak jako Firefox. Zdá se, že k tomu má nakročeno podobně jako Firefox před 5 lety.
Hlavně že Firefox, Opera i Safari jsou ve všech ohledech (rychlost, bezpečnost, nároky na HW, přizpůsobivost, technologická schopnost a funkčnost) lepší a vývojově schopnější než IE, a proto není důvod jej používat - snad jen s výjimkou nezbytných nástrojů, aplikací nebo stránek, které nemají náhradu, pokud takové člověk vůbec potřebuje. A tyto specializované případy se drtivé většiny lidí netýkají. Každý, kdo tomu trochu rozumí, se musí těšit na dobu, kdy vymizí IE 6 a pak i IE 7 a kdy uzavřený produkt softwarového giganta ztratí dominantní pozici na trhu. Čím dříve, tím lépe.
Tiskni
Sdílej:
O jaké díry u abclinuxu se tu bavíme?
#spkfree-cz body { background-color: white; } #www-abclinuxu-cz hr { width: 99% !important; margin: 5px 0 0 0px !important; }
Mám raději Safari 4, které je sice také betaDá se v současné době sehnat jinak, než aby člověk vysolil $500 za Select ADC?
vim ~/.emacs
našeptávání při vyhledávání
Více mě spíš vadí, že když se začne psát adresa v Opeře, tak to nabízí dříve navštívené adresy a titulek stránky až v druhé polovině řádku. Je to docela nešikovné.
Stejně tak působí rušivě, že když se začne něco vyhledávat, tak ten řádek mění velikost
ptomes nejak zabudol na widgety a userjavascriptyKdepa. Psal jsem první postřehy a názory. Zkuste si schválně něco napsat, určitě na některou ze stovek funkcí zapomenete a taky by pak vás mohl někdo okřikovat.
tiez mohol spomenuj aj slovensku podporu prehliadaca opera
Opravdu to našeptává ve vyhledávacím poli? Jaktože mi to nejde?našeptávání při vyhledávání
v googli funguje, inde som to neskumal
Ve Firefoxu má na adresu pevnou druhou pozici.Více mě spíš vadí, že když se začne psát adresa v Opeře, tak to nabízí dříve navštívené adresy a titulek stránky až v druhé polovině řádku. Je to docela nešikovné.
adresa vlavo, titolok vpravo; je podla mna sikovne, lepsie ako keby to malo byt pod sebou ;]
Ne. Viz výše. Zeptejte se třeba tady Nicky726 disgrafika, jaký má dopad na použitelnost to, že danou věc může nalézt pokaždé na stejné pozici a ne pokaždé jinde.Stejně tak působí rušivě, že když se začne něco vyhledávat, tak ten řádek mění velikost
tak riadok velkost nemeni ale meni sa pocet riadkov, podla toho co pises; sak tak to ma byt, ptomes by asi chcel prazdne riadky
co nakoniec dodat, zapis do blogu mi pripada ako opera na rozdiel od ff to ma takto a to je zle, lepsie to ma naozaj ff, a toto rozsirenie pod ff blablablaJsou to moje dojmy a názory, na to jsou blogy určené. Vy jste tu názor taky sdělil v diskusi, nebo jste si to taky mohl napsat do nějakého blogu. To, zda se mnou někdo souhlasí, zda mu ty věci vyhovují tak nebo onak, nebo některé tak nebo onak, to je smysl a přínos diskuse a blogu. Prozradím vám takové jendo malé tajemství. Na zemi je 6 miliard lidí a asi se vám nepodaří najít dva lidi se stejnou povahou, osobností, názory, návyky a způsoby práce s počítačem nebo programem. Ale už se dá vypozorovat, odhadnout nebo statisticky doložit, že existují určité množiny vlastností, které vyhovují více lidem.
hej vo vyhladavacom poli to nefunguje, ale v zapisku si pisal len o naseptavani pri vyhladavaniV prohlížeči, joudo. Celou dobu jsem psal o UI prohlížečů.