Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Christopher Blizzard na blogu na hacks.mozilla.org hodnotí přínos Firefoxu od vydání jeho první hlavní verze před pěti lety. Zmiňuje úroveň podpory webových standardů, doporučení a nově vznikajících technologií mezi moderními prohlížeči.
Vývoj webových technologií se zrychlil stejně jako inovace v prohlížečích, vznikly i nové prolížeče díky cestě, kterou Firefox vyšlapal. Podíl Firefoxu stále roste rychleji než podíl všech ostatních prohlížečů dohromady, jedná se o vlajkovou loď open source komunity s 330 miliony koncovými uživateli. Podíl dominantního Internet Exploreru na trhu začal po deseti letech klesat na méně než dvě třetiny. Firefox spolu se Safari začal řádově zrychlovat zpracování JavaScriptu. Třetina až polovina uživatelů Firefoxu používá nějaký ze zdaleka největšího počtu doplňků na trhu díky unikátní výhodě, že Firefox je napsán ve značkovacím jazyce, který lze editovat podobně jako webové stránky, což je také zdroj inspirace pro zbytek trhu. Díky Firefoxu koneckonců vznikly inovativní nástroje jako například Adblock, Noscript, Greasemonkey, Firebug, WebDeveloper nebo Personas. Firefox přinesl standardizovaný symbol pro RSS kanály a zpopularizoval je mezi uživateli. Firefox otevřel éru otevřených formátů pro audio a video, propojil SVG s HTML, stál u zrodu akcelerované 3D grafiky (WebGL) a v neposlední řadě také moderního otevřeného systému fontů. Takový úspěch, inovace a posílení otevřených a standardizovaných formátů si před 5 lety těžko někdo dokázal představit. Jsem přesvědčen o tom, že to přes všechny možné vady na kráse stálo za to. Jinak by dnes Microsoft asi teprve dokončoval Internet Explorer 7 (jestli vůbec), Opera, Safari a Mozilla Suite by měly svých pár procent skalních příznivců s nedostatečným tlakem na tvůrce webových stránek optimalizovaných pouze pro jeden prohlížeč a často zcela nefunkčních v jiném, Google by zřejmě neviděl potenciál ve vzniku Chrome a Microsoft se držel dominantní pozice s více než 90 % trhu. Ať už nám tedy vyhovuje jakýkoliv prohlížeč, který si dnes z poměrně široké nabídky můžeme vybrat, lze se v nejbližších letech těšit na ještě zajímavější vývoj.
Tiskni
Sdílej:
Ten konec toho blogpostu je jako ten "zlý" vesmír ve Star Treku.Pamatuju, jak jsem kdysi viděl obrázek Borgy kompletně asimilvané Země (pokud se nemýlím, bylo to z filmu Startek VII: První kontak), přes kterou byly zelenými znaky vypsány různé statisky o asimilovaném pozemském obyvatelstvu. Poslední řádka vypadala takto:
Všichni používají Internet Explorer.Pro upřesnění - bylo to někdy v roce 1998, tj. ještě za doby Netscapu a první browserové války. Díky Mozille a Firefoxu za to, že tato časová linie, stejně jako v onom Startreku, zůstala čistě hypotetickou
díky unikátní výhodě, že Firefox je napsán ve značkovacím jazyce, který lze editovat podobně jako webové stránky, což je také zdroj inspirace pro zbytek trhu.a taky je to jeden z nejvetsi pruseru firefoxu, kvuli kteremu je tak nenazrany a pomaly.
Já se nehádám, já píšu pravdu.
Jsou filosofické směry tvrdící, že existují různé pravdy, že každý může mít tu svou.
...když má asi řádově nižší funkcionalitu než ořezaný Firefox...
Ty jsi ten prohlížeč, nikdy neviděl, že? Ale můžeš si zase klidně jít honit nad Firefoxem.
kriplíci co tomu moc nerozumí.Můžu se dobrovolně pasovat do šlechtického stavu
kriplík co tomu moc nerozumínebo musím být pozván na nějakou společenskou událost s oslavou při jejíž příležitosti bych byl oficiálně pasován?
Mozilla/5.0 (X11; U; Linux x86_64; cs-CZ; rv:1.9.0.14) Gecko/2009090217 Ubuntu/9.04 (jaunty) Firefox/3.0.14ale neboj, na lidi, co nejsou na stejné vlně jsem si zvykl, koneckonců, konfrontace s nima je každodenní zaležitostí - takže drž si dál piču a krok a můj humor nech být
Kapitáne Tomeši, na palubu!
Po boku Kapitana Pejska :D
To je blbost. Všichni přece ví, že budoucnost se skrývá v Epiphany!
Jinak si pamatuju na dávný blog toho, kterého nevím jak pojmenovat a ten je docela podobný. Skoro bych až řekl plagiát.
Mozilla/5.0 (X11; U; Linux i686; cs-cz) AppleWebKit/531.2+ (KHTML, like Gecko) Safari/531.2+
"? IMHO tak trošku demagogie. Proč?
Jinak by dnes Microsoft asi teprve dokončoval Internet Explorer 7 (jestli vůbec), Opera, Safari a Mozilla Suite by měly svých pár procent skalních příznivců s nedostatečným tlakem na tvůrce webových stránek optimalizovaných pouze pro jeden prohlížeč a často zcela nefunkčních v jiném, Google by zřejmě neviděl potenciál ve vzniku Chrome a Microsoft se držel dominantní pozice s více než 90 % trhu.To je takový dost... éé, jak to říct, nepřesné, nic neříkající vyjádření, protože kdyby nebylo Firefoxu, bylo by nečeho jinýho. Firefox byl prostě logický vývoj browseru. MS se k tomuto vývoji neměl, nikdo jiný taky ne, tak to udělala Mozilla. Kdyby to ale neudělala Mozilla, udělal by to dřív nebo pozdějc (spíš dřív) někdo jiný.
Mozilla měla technologii a komunitu na vývoj a propagaci samostatného prohlížeče.
Jinými slovy, jak jsem psal, Mozilla měla (zdrojáky) Netscape.
I kdyby nějaký nový produkt přišel, těžko by měl takový nástup jako Firefox a rozhodně by se vše posunulo o pár let.
Znovu (řečnická otázka): co byl zač ten Google Browser? Firefox 1.0 vyšel na podzim 2004, v létě se konal Mozilla Developer Day na půdě Google a o tom prohlížeči se tehdy dost spekulovalo.
Mozilla měla technologii a komunitu na vývoj a propagaci samostatného prohlížeče.Kdyby to neměla Mozilla, měl by to někdo jiný... Tak by to bylo o půl roku, o rok pozdějc, no a co...
Ale Netscape od verze 4.x a výše byl tržní propadák a technologická zaostalost a pomalost.Jo, ale až od tý verze 4.x, předtím byl dobrej a na tom je taky FF založenej.
Jo, ale až od tý verze 4.x, předtím byl dobrej a na tom je taky FF založenej.Kdybys aspoň nelhal, bylo by to supr: "Ultimately, the Mozilla core developers concluded that the old code could not be salvaged. As stated on the October 26, 1998 development roadmap, it was decided to scrap the whole code base and rewrite it from the ground up.[4]. The resulting plan included, among other things, the creation of a whole new cross-platform user interface library and a new layout engine." http://en.wikipedia.org/wiki/History_of_Mozilla_Application_Suite#Rewriting_from_scratch
Kdybys aspoň nelhal...Asi ti uniká rozdíl významový mezi slovy 'lhát' a 'mýlit se', že?