Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Tak je to tu po půl roce zase (typická perioda pro vydání nové verze Fedory ).
Protože upgrade z verze 7 na 8 se mi hrubě nepodařila, řekl jsem si, že sepíšu záznam o instalaci a úpravách Fedory 8/64bit na můj notebook Lenovo Z61m. Mohl by se mi v budoucnu hodit . Proto také umisťuji tento můj osobní záznam na "externí místo", kde ho v případě nouze (=při případné další "přeinstalaci" ) doufám najdu. Možná také, že pro někoho může být tento můj záznam zajímavý. Upozorňuji však předem, že jsem zaznamenal i svá "subjektivně oblíbená nastavení" (jako např. výběř ikon a podobně), která se někomu líbit nemusí. Ale je to záznam mojí instalace, takže to snad nevadí
.
Ve srovnání s jinými "předpřipravenými" distribucemi, např. OpenSuSE dá ale poněkud více práce uvést Fedoru do stavu, který mi vyhovuje.
1) Instalace
Díky chybě lze nainstalovat Fedoru 8 na notebook Lenovo pouze v anglickém jazyce a díky absenci driveru pro Ati nejlépe v textovém režimu. Instalaci jsem provedl tak, že jsem ponechal vše na defaultním nastavení včetně jazyka a us klávesnice (s výjímkou rozdělení disku a nastavení sítě).
2) Poinstalační úpravy
Abych se dobral systému na který jsem zvyklý, musím provést hned po instalaci několik drobných "nastavení".
setup
a nastavím vše co je potřeba.
b) Pokud jsem za proxy změním příslušná nastavení:sed -i '${G;s/$/proxy=http:\/\/192.168.1.1:8213/;}' /etc/yum.confb2) Do souboru
/etc/wgerc
přidám upravené řádky:sed -i '/#http_proxy/{G;s/$/http_proxy = http:\/\/192.168.1.1:8213\//;}' /etc/wgetrc
sed -i '/#ftp_proxy/{G;s/$/ftp_proxy = http:\/\/192.168.1.1:8213\//;}' /etc/wgetrcb3) Povolím použití proxy serveru:
sed -i 's/#use_proxy = off/use_proxy = on/g' /etc/wgetrcc) Přidám se jako uživatel (třeba takto):
groupadd -g 1002 smolik; useradd -g 1002 -u 1002 smolik; passwd smolik
sudo
:chmod 640 /etc/sudoers; sed -i '${G;s/$/smolik ALL=(ALL) NOPASSWD: ALL/;}' /etc/sudoers; chmod 0440 /etc/sudoerse) Nainstaluji ATi driver
wget -c http://a248.e.akamai.net/f/674/9206/0/www2.ati.com/drivers/linux/64bit/ati-driver-installer-8.42.3-x86.x86_64.runSpustím a nainstaluji:
sh ati-driver-installer-8.42.3-x86.x86_64.runSmažu instalační soubor:
rm -f ati-driver-installer-8.42.3-x86.x86_64.runPro jistotu zakážu aktualizaci driveru:
sed -i '${G;s/$/exclude=kmod-fglrx*/;}' /etc/yum.conf
sed -i '${G;s/$/exclude=fglrx/;}' /etc/yum.confnastavím jak potřebuji:
setupa pokud je vše v pořádku zapnu start do grafického porstředí:
sed 's/id:3:initdefault/id:5:initdefault/g' /etc/inittab.. a rebootuji:
rebootPokud vše proběhlo jak má, přihlásím se a mohu pokračovat v nastavování.
3) Základní úpravy prostředí
a) Na panel si přidám Terminál
z menu
Aplications -> System Tools -> Terminál
a spustím ho
yum -y install yum-presto;
b) Přidám repozitář Livna (pro multimediální rozšíření a pro některé ovladače):wget -c http://rpm.livna.org/livna-release-8.rpm rpm -ihv livna-release-8.rpm rm -f livna-release-8.rpm
yum install yum-protectbase su -c 'perl -i -pe "s/(\[.*\])/\1\nprotect=yes/" /etc/yum.repos.d/{fedora*,livna*}'
wget -c http://linuxdownload.adobe.com/adobe-release/adobe-release-i386-1.0-1.noarch.rpm rpm -ivh adobe-release-i386-1.0-1.noarch.rpm rm -f adobe-release-i386-1.0-1.noarch.rpm
/etc/yum.repos.d
repozitář atrpms.repo
(pro lepší podporu hardware, zejména wifi), který vypadá takto:[atrpms] name=Fedora Core $releasever - $basearch - ATrpms baseurl=http://dl.atrpms.net/f$releasever-$basearch/atrpms/stable gpgkey=http://ATrpms.net/RPM-GPG-KEY.atrpms gpgcheck=1 enabled = 0
freshrpms.repo
:wget -c http://ftp.freshrpms.net/pub/freshrpms/fedora/linux/7/freshrpms-release/freshrpms-release-1.1-1.fc.noarch.rpm rpm -ihv freshrpms-release-1.1-1.fc.noarch.rpm; rm -f freshrpms-release-1.1-1.fc.noarch.rpm;
jpackage.repo
:cd /etc/yum.repos.d/ wget http://www.jpackage.org/jpackage.repoPoznámka: Je třeba zkontrolovat, zda je repozitář zapnutý pro správnou verzi:
yum -y install mc
yum -y install gkrellm
wget -c ftp://chuck.ucs.indiana.edu/pub/array2/linux/freshrpms/ayo/redhat/7.0/i386/RPMS.freshrpms/gkrellm-themes-1.0-1.noarch.rpm; rpm -ivh gkrellm-themes-1.0-1.noarch.rpm rm -f gkrellm-themes-1.0-1.noarch.rpmgkrellm-themes je obsažen v Dries RPM Repository. Nebo je možné je stáhnout např. odtud.
Poznámka na závěr:
Někdo používá další repozitáře. Já se snažím omezit se na tyto.
I tak je kombinace repozitářů silně nedporučována, takže je třeba v tomto bodě být velmi opatrný.
Dále se mi osvědčilo ignorovat hlášení o dostupných balíčcích pro upgrade a upgrade provádět až po doinstalování všech potřebných aplikací (viz další díly).
Tiskni
Sdílej:
wget -c http://linuxdownload.adobe.com/adobe-release/adobe-release-i386-1.0-1.noarch.rpm rpm -ivh http://linuxdownload.adobe.com/adobe-release/adobe-release-i386-1.0-1.noarch.rpm rm -f http://linuxdownload.adobe.com/adobe-release/adobe-release-i386-1.0-1.noarch.rpmBy asi mělo být:
wget -c http://linuxdownload.adobe.com/adobe-release/adobe-release-i386-1.0-1.noarch.rpm rpm -ivh adobe-release-i386-1.0-1.noarch.rpm rm -f adobe-release-i386-1.0-1.noarch.rpm