Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Tak je to tu po půl roce zase (typická perioda pro vydání nové verze Fedory ).
Protože upgrade z verze 7 na 8 se mi hrubě nepodařila, řekl jsem si, že sepíšu záznam o instalaci a úpravách Fedory 8/64bit na můj notebook Lenovo Z61m. Mohl by se mi v budoucnu hodit . Proto také umisťuji tento můj osobní záznam na "externí místo", kde ho v případě nouze (=při případné další "přeinstalaci" ) doufám najdu. Možná také, že pro někoho může být tento můj záznam zajímavý. Upozorňuji však předem, že jsem zaznamenal i svá "subjektivně oblíbená nastavení" (jako např. výběř ikon a podobně), která se někomu líbit nemusí. Ale je to záznam mojí instalace, takže to snad nevadí
.
Ve srovnání s jinými "předpřipravenými" distribucemi, např. OpenSuSE dá ale poněkud více práce uvést Fedoru do stavu, který mi vyhovuje.
1) Instalace
Díky chybě lze nainstalovat Fedoru 8 na notebook Lenovo pouze v anglickém jazyce a díky absenci driveru pro Ati nejlépe v textovém režimu. Instalaci jsem provedl tak, že jsem ponechal vše na defaultním nastavení včetně jazyka a us klávesnice (s výjímkou rozdělení disku a nastavení sítě).
2) Poinstalační úpravy
Abych se dobral systému na který jsem zvyklý, musím provést hned po instalaci několik drobných "nastavení".
setup
a nastavím vše co je potřeba.
b) Pokud jsem za proxy změním příslušná nastavení:sed -i '${G;s/$/proxy=http:\/\/192.168.1.1:8213/;}' /etc/yum.confb2) Do souboru
/etc/wgerc
přidám upravené řádky:sed -i '/#http_proxy/{G;s/$/http_proxy = http:\/\/192.168.1.1:8213\//;}' /etc/wgetrc
sed -i '/#ftp_proxy/{G;s/$/ftp_proxy = http:\/\/192.168.1.1:8213\//;}' /etc/wgetrcb3) Povolím použití proxy serveru:
sed -i 's/#use_proxy = off/use_proxy = on/g' /etc/wgetrcc) Přidám se jako uživatel (třeba takto):
groupadd -g 1002 smolik; useradd -g 1002 -u 1002 smolik; passwd smolik
sudo
:chmod 640 /etc/sudoers; sed -i '${G;s/$/smolik ALL=(ALL) NOPASSWD: ALL/;}' /etc/sudoers; chmod 0440 /etc/sudoerse) Nainstaluji ATi driver
wget -c http://a248.e.akamai.net/f/674/9206/0/www2.ati.com/drivers/linux/64bit/ati-driver-installer-8.42.3-x86.x86_64.runSpustím a nainstaluji:
sh ati-driver-installer-8.42.3-x86.x86_64.runSmažu instalační soubor:
rm -f ati-driver-installer-8.42.3-x86.x86_64.runPro jistotu zakážu aktualizaci driveru:
sed -i '${G;s/$/exclude=kmod-fglrx*/;}' /etc/yum.conf
sed -i '${G;s/$/exclude=fglrx/;}' /etc/yum.confnastavím jak potřebuji:
setupa pokud je vše v pořádku zapnu start do grafického porstředí:
sed 's/id:3:initdefault/id:5:initdefault/g' /etc/inittab.. a rebootuji:
rebootPokud vše proběhlo jak má, přihlásím se a mohu pokračovat v nastavování.
3) Základní úpravy prostředí
a) Na panel si přidám Terminál
z menu
Aplications -> System Tools -> Terminál
a spustím ho
yum -y install yum-presto;
b) Přidám repozitář Livna (pro multimediální rozšíření a pro některé ovladače):wget -c http://rpm.livna.org/livna-release-8.rpm rpm -ihv livna-release-8.rpm rm -f livna-release-8.rpm
yum install yum-protectbase su -c 'perl -i -pe "s/(\[.*\])/\1\nprotect=yes/" /etc/yum.repos.d/{fedora*,livna*}'
wget -c http://linuxdownload.adobe.com/adobe-release/adobe-release-i386-1.0-1.noarch.rpm rpm -ivh adobe-release-i386-1.0-1.noarch.rpm rm -f adobe-release-i386-1.0-1.noarch.rpm
/etc/yum.repos.d
repozitář atrpms.repo
(pro lepší podporu hardware, zejména wifi), který vypadá takto:[atrpms] name=Fedora Core $releasever - $basearch - ATrpms baseurl=http://dl.atrpms.net/f$releasever-$basearch/atrpms/stable gpgkey=http://ATrpms.net/RPM-GPG-KEY.atrpms gpgcheck=1 enabled = 0
freshrpms.repo
:wget -c http://ftp.freshrpms.net/pub/freshrpms/fedora/linux/7/freshrpms-release/freshrpms-release-1.1-1.fc.noarch.rpm rpm -ihv freshrpms-release-1.1-1.fc.noarch.rpm; rm -f freshrpms-release-1.1-1.fc.noarch.rpm;
jpackage.repo
:cd /etc/yum.repos.d/ wget http://www.jpackage.org/jpackage.repoPoznámka: Je třeba zkontrolovat, zda je repozitář zapnutý pro správnou verzi:
yum -y install mc
yum -y install gkrellm
wget -c ftp://chuck.ucs.indiana.edu/pub/array2/linux/freshrpms/ayo/redhat/7.0/i386/RPMS.freshrpms/gkrellm-themes-1.0-1.noarch.rpm; rpm -ivh gkrellm-themes-1.0-1.noarch.rpm rm -f gkrellm-themes-1.0-1.noarch.rpmgkrellm-themes je obsažen v Dries RPM Repository. Nebo je možné je stáhnout např. odtud.
Poznámka na závěr:
Někdo používá další repozitáře. Já se snažím omezit se na tyto.
I tak je kombinace repozitářů silně nedporučována, takže je třeba v tomto bodě být velmi opatrný.
Dále se mi osvědčilo ignorovat hlášení o dostupných balíčcích pro upgrade a upgrade provádět až po doinstalování všech potřebných aplikací (viz další díly).
Tiskni
Sdílej:
wget -c http://linuxdownload.adobe.com/adobe-release/adobe-release-i386-1.0-1.noarch.rpm rpm -ivh http://linuxdownload.adobe.com/adobe-release/adobe-release-i386-1.0-1.noarch.rpm rm -f http://linuxdownload.adobe.com/adobe-release/adobe-release-i386-1.0-1.noarch.rpmBy asi mělo být:
wget -c http://linuxdownload.adobe.com/adobe-release/adobe-release-i386-1.0-1.noarch.rpm rpm -ivh adobe-release-i386-1.0-1.noarch.rpm rm -f adobe-release-i386-1.0-1.noarch.rpm