Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Tak je to tu po půl roce zase (typická perioda pro vydání nové verze Fedory ).
Protože upgrade z verze 7 na 8 se mi hrubě nepodařila, řekl jsem si, že sepíšu záznam o instalaci a úpravách Fedory 8/64bit na můj notebook Lenovo Z61m. Mohl by se mi v budoucnu hodit . Proto také umisťuji tento můj osobní záznam na "externí místo", kde ho v případě nouze (=při případné další "přeinstalaci" ) doufám najdu. Možná také, že pro někoho může být tento můj záznam zajímavý. Upozorňuji však předem, že jsem zaznamenal i svá "subjektivně oblíbená nastavení" (jako např. výběř ikon a podobně), která se někomu líbit nemusí. Ale je to záznam mojí instalace, takže to snad nevadí
.
Ve srovnání s jinými "předpřipravenými" distribucemi, např. OpenSuSE dá ale poněkud více práce uvést Fedoru do stavu, který mi vyhovuje.
1) Instalace
Díky chybě lze nainstalovat Fedoru 8 na notebook Lenovo pouze v anglickém jazyce a díky absenci driveru pro Ati nejlépe v textovém režimu. Instalaci jsem provedl tak, že jsem ponechal vše na defaultním nastavení včetně jazyka a us klávesnice (s výjímkou rozdělení disku a nastavení sítě).
2) Poinstalační úpravy
Abych se dobral systému na který jsem zvyklý, musím provést hned po instalaci několik drobných "nastavení".
setup
a nastavím vše co je potřeba.
b) Pokud jsem za proxy změním příslušná nastavení:sed -i '${G;s/$/proxy=http:\/\/192.168.1.1:8213/;}' /etc/yum.confb2) Do souboru
/etc/wgerc
přidám upravené řádky:sed -i '/#http_proxy/{G;s/$/http_proxy = http:\/\/192.168.1.1:8213\//;}' /etc/wgetrc
sed -i '/#ftp_proxy/{G;s/$/ftp_proxy = http:\/\/192.168.1.1:8213\//;}' /etc/wgetrcb3) Povolím použití proxy serveru:
sed -i 's/#use_proxy = off/use_proxy = on/g' /etc/wgetrcc) Přidám se jako uživatel (třeba takto):
groupadd -g 1002 smolik; useradd -g 1002 -u 1002 smolik; passwd smolik
sudo
:chmod 640 /etc/sudoers; sed -i '${G;s/$/smolik ALL=(ALL) NOPASSWD: ALL/;}' /etc/sudoers; chmod 0440 /etc/sudoerse) Nainstaluji ATi driver
wget -c http://a248.e.akamai.net/f/674/9206/0/www2.ati.com/drivers/linux/64bit/ati-driver-installer-8.42.3-x86.x86_64.runSpustím a nainstaluji:
sh ati-driver-installer-8.42.3-x86.x86_64.runSmažu instalační soubor:
rm -f ati-driver-installer-8.42.3-x86.x86_64.runPro jistotu zakážu aktualizaci driveru:
sed -i '${G;s/$/exclude=kmod-fglrx*/;}' /etc/yum.conf
sed -i '${G;s/$/exclude=fglrx/;}' /etc/yum.confnastavím jak potřebuji:
setupa pokud je vše v pořádku zapnu start do grafického porstředí:
sed 's/id:3:initdefault/id:5:initdefault/g' /etc/inittab.. a rebootuji:
rebootPokud vše proběhlo jak má, přihlásím se a mohu pokračovat v nastavování.
3) Základní úpravy prostředí
a) Na panel si přidám Terminál
z menu
Aplications -> System Tools -> Terminál
a spustím ho
yum -y install yum-presto;
b) Přidám repozitář Livna (pro multimediální rozšíření a pro některé ovladače):wget -c http://rpm.livna.org/livna-release-8.rpm rpm -ihv livna-release-8.rpm rm -f livna-release-8.rpm
yum install yum-protectbase su -c 'perl -i -pe "s/(\[.*\])/\1\nprotect=yes/" /etc/yum.repos.d/{fedora*,livna*}'
wget -c http://linuxdownload.adobe.com/adobe-release/adobe-release-i386-1.0-1.noarch.rpm rpm -ivh adobe-release-i386-1.0-1.noarch.rpm rm -f adobe-release-i386-1.0-1.noarch.rpm
/etc/yum.repos.d
repozitář atrpms.repo
(pro lepší podporu hardware, zejména wifi), který vypadá takto:[atrpms] name=Fedora Core $releasever - $basearch - ATrpms baseurl=http://dl.atrpms.net/f$releasever-$basearch/atrpms/stable gpgkey=http://ATrpms.net/RPM-GPG-KEY.atrpms gpgcheck=1 enabled = 0
freshrpms.repo
:wget -c http://ftp.freshrpms.net/pub/freshrpms/fedora/linux/7/freshrpms-release/freshrpms-release-1.1-1.fc.noarch.rpm rpm -ihv freshrpms-release-1.1-1.fc.noarch.rpm; rm -f freshrpms-release-1.1-1.fc.noarch.rpm;
jpackage.repo
:cd /etc/yum.repos.d/ wget http://www.jpackage.org/jpackage.repoPoznámka: Je třeba zkontrolovat, zda je repozitář zapnutý pro správnou verzi:
yum -y install mc
yum -y install gkrellm
wget -c ftp://chuck.ucs.indiana.edu/pub/array2/linux/freshrpms/ayo/redhat/7.0/i386/RPMS.freshrpms/gkrellm-themes-1.0-1.noarch.rpm; rpm -ivh gkrellm-themes-1.0-1.noarch.rpm rm -f gkrellm-themes-1.0-1.noarch.rpmgkrellm-themes je obsažen v Dries RPM Repository. Nebo je možné je stáhnout např. odtud.
Poznámka na závěr:
Někdo používá další repozitáře. Já se snažím omezit se na tyto.
I tak je kombinace repozitářů silně nedporučována, takže je třeba v tomto bodě být velmi opatrný.
Dále se mi osvědčilo ignorovat hlášení o dostupných balíčcích pro upgrade a upgrade provádět až po doinstalování všech potřebných aplikací (viz další díly).
Tiskni
Sdílej:
wget -c http://linuxdownload.adobe.com/adobe-release/adobe-release-i386-1.0-1.noarch.rpm rpm -ivh http://linuxdownload.adobe.com/adobe-release/adobe-release-i386-1.0-1.noarch.rpm rm -f http://linuxdownload.adobe.com/adobe-release/adobe-release-i386-1.0-1.noarch.rpmBy asi mělo být:
wget -c http://linuxdownload.adobe.com/adobe-release/adobe-release-i386-1.0-1.noarch.rpm rpm -ivh adobe-release-i386-1.0-1.noarch.rpm rm -f adobe-release-i386-1.0-1.noarch.rpm