Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Výchozí situace:
Uživatel potřebuje odeslat větší množství obrázků z fotoaparátu e-mailem. Hromadná úprava v Gimpu či jiných aplikacích je zdlouhavá. Na linuxových stanicích mám Fedoru s KDE.
Skript pro úpravu a odeslání obrázků pomocí Kmailu:
Název souboru: mailimages
#!/bin/bash archive_basename=images.zip archive_dir=/tmp archive=$archive_dir/$archive_basename dialog=$(kdialog --title ' Úprava obrázků pro e-mail' --progressbar 'Úprava obrázků pro e-mail' $#) current_step=0 for src in "$@" do echo "--------------> $src" name=$(basename $src) dst="/tmp/$name" dcop $dialog setLabel "Upravuji $name" convert -geometry 800x600 -quality 75 "$src" "$dst" && zip "$archive" "$dst" && rm "$dst" current_step=$(($current_step+1)) dcop $dialog setProgress $current_step done dcop $dialog setLabel "Otevírám editor e-mailů.." kmail=$(dcopstart kmail) dcop $kmail KMailIface openComposer "" "" "" "" " Připojeno je několik obrázků v archivu $archive_basename" "" "" "$archive" dcop $dialog close kdialog --msgbox "Nyní můžete odeslat svoji e-mailovou zprávu!" --title "Oznámení" rm "$archive"
Umístění do menu Činnosti pod pravým tlačítkem myši:
Soubor s názvem .desktop
umístíme do /usr/share/apps/konqueror/servicemenus
[Desktop Entry] ServiceTypes=image/* Actions=mail_images [Desktop Action mail_images] Name=Poslat obrázky e-mailem Exec=mailimages %U
Podobná úprava bez odesílání kmailem:
#!/bin/bash archive_basename=images.zip archive_dir=/tmp archive=$archive_dir/$archive_basename dialog=$(kdialog --title 'Právě probíhá úprava obrázků' --progressbar 'Právě probíhá úprava obrázků' $#) current_step=0 for src in "$@" do echo "--------------> $src" name=$(basename $src) dst="/tmp/$name" dcop $dialog setLabel "Upravuji $name" convert -geometry 800x600 -quality 75 "$src" "$dst" && zip "$archive" "$dst" && rm "$dst" current_step=$(($current_step+1)) dcop $dialog setProgress $current_step done dcop $dialog setLabel "Otevírám výsledek v novém okně.." konqueror=$(dcopstart konqueror /tmp/images.zip) dcop $dialog close kdialog --msgbox "Kliknutím na tlačítko OK vymažete archiv z dočasného adresáře." --title "Oznámení" rm "$archive"
Zdroje (děkuji):
* Linux + 2/2007: Charles Fleche: Ahtomatizace KDE
* ABC Linuxu: KDE: tipy a triky - III (DCOP a KDialog)
Tiskni
Sdílej:
current_step=$(($current_step+1))((current_step++))
name=$(basename $src)Lepší bude tohle:
name=${src##*/}
Zdravím. Díky za reakci. Mám k tomu několik poznámek, přesto bych byl rád, kdybys mi na ně odpověděl, protože pokud to budeš považovat za neetické příspěvek rád smažu:
1) Článek mne inspiroval přesto postup není okopírovaný. Prošel jsem jím řádek za řádkem, vyzkoušel ho, odstranil chyby a upravil jsem postup a rozšířil ho pro svou potřebu. (Skript z Linux + korektně nefungoval. Kromě toho si myslím, že se toho nedá moc nového v tomto směru vymyslet...)
2) Uvedl jsem jej do blogu jako svůj osobní záznam (abych to nemusel příště hledat) s úmyslem, že to někomu může pomoct a právě proto, že jsem se inspiroval nepsal jsem to jako článek ale jako "zápisek".
3) I přes výše uvedené skutečnosti jsem uvedl oba zdroje ze kterých jsem při "revizi" čerpal.
Já opravu nevím. Pokud je to i tak "neetické" mohu to (bez problémů smazat). Takže prosím o radu - domníval jsem se, že to takto mohu udělat a že to navíc může být pro leckoho užitečné. Díky za názor.