SteamOS (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.2. Přehled novinek v oznámení.
SecureDrop (Wikipedie, GitHub) je open source platforma pro bezpečné a důvěrné sdílení informací mezi žurnalisty a jejich zdroji. Vydána byla nová verze 2.4.0.
Společnost Proton AG představila novinky ve svých službách Proton Mail, Proton VPN, Proton Calendar a Proton Drive. Služby jsou přístupné z nového webu proton.me. Aktualizován byl ceník. Představen nový vizuál.
Týden po vydání Red Hat Enterprise Linux (RHEL) 9.0 byl vydán jeho klon AlmaLinux 9. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Broadcom kupuje firmu VMware za 61 miliard dolarů.
Google Chrome 102 byl s verzí 102.0.5005.61 prohlášen za stabilní. Opraveno bylo 32 bezpečnostních chyb. Přehled novinek na Chromium Blogu nebo na Chrome Platform Status. Oficiální přehled novinek (New in Chrome, YouTube) zatím nebyl publikován. Přehled novinek v nástrojích pro vývojáře je bez videa.
The Open Source Software Security Mobilization Plan (pdf) je konsorciem The Linux Foundation zastřešen plán na zvýšení bezpečnosti open source softwaru.
Minulý týden proběhla hackerská soutěž Pwn2Own Vancouver 2022. Máte-li na starost bezpečnost IT, výsledky vás nepotěší. Microsoft Teams, Oracle Virtualbox, Mozilla Firefox, Microsoft Windows 11, Ubuntu Desktop, Apple Safari, Tesla Model 3 Infotainment System. Vše potopeno. Demonstrované bezpečnostní chyby ve Firefoxu jsou již opraveny ve verzi 100.0.2.
Lokální úložiště Stratis (Wikipedie), alternativa k úložištím s ZFS a Btrfs, bylo vydáno ve verzi 3.1.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Sdružení CZ.NIC dnes vrátilo do zóny dříve vyřazená jména domén dezinformačních webů.
Výchozí situace:
Uživatel potřebuje odeslat větší množství obrázků z fotoaparátu e-mailem. Hromadná úprava v Gimpu či jiných aplikacích je zdlouhavá. Na linuxových stanicích mám Fedoru s KDE.
Skript pro úpravu a odeslání obrázků pomocí Kmailu:
Název souboru: mailimages
#!/bin/bash archive_basename=images.zip archive_dir=/tmp archive=$archive_dir/$archive_basename dialog=$(kdialog --title ' Úprava obrázků pro e-mail' --progressbar 'Úprava obrázků pro e-mail' $#) current_step=0 for src in "$@" do echo "--------------> $src" name=$(basename $src) dst="/tmp/$name" dcop $dialog setLabel "Upravuji $name" convert -geometry 800x600 -quality 75 "$src" "$dst" && zip "$archive" "$dst" && rm "$dst" current_step=$(($current_step+1)) dcop $dialog setProgress $current_step done dcop $dialog setLabel "Otevírám editor e-mailů.." kmail=$(dcopstart kmail) dcop $kmail KMailIface openComposer "" "" "" "" " Připojeno je několik obrázků v archivu $archive_basename" "" "" "$archive" dcop $dialog close kdialog --msgbox "Nyní můžete odeslat svoji e-mailovou zprávu!" --title "Oznámení" rm "$archive"
Umístění do menu Činnosti pod pravým tlačítkem myši:
Soubor s názvem .desktop
umístíme do /usr/share/apps/konqueror/servicemenus
[Desktop Entry] ServiceTypes=image/* Actions=mail_images [Desktop Action mail_images] Name=Poslat obrázky e-mailem Exec=mailimages %U
Podobná úprava bez odesílání kmailem:
#!/bin/bash archive_basename=images.zip archive_dir=/tmp archive=$archive_dir/$archive_basename dialog=$(kdialog --title 'Právě probíhá úprava obrázků' --progressbar 'Právě probíhá úprava obrázků' $#) current_step=0 for src in "$@" do echo "--------------> $src" name=$(basename $src) dst="/tmp/$name" dcop $dialog setLabel "Upravuji $name" convert -geometry 800x600 -quality 75 "$src" "$dst" && zip "$archive" "$dst" && rm "$dst" current_step=$(($current_step+1)) dcop $dialog setProgress $current_step done dcop $dialog setLabel "Otevírám výsledek v novém okně.." konqueror=$(dcopstart konqueror /tmp/images.zip) dcop $dialog close kdialog --msgbox "Kliknutím na tlačítko OK vymažete archiv z dočasného adresáře." --title "Oznámení" rm "$archive"
Zdroje (děkuji):
* Linux + 2/2007: Charles Fleche: Ahtomatizace KDE
* ABC Linuxu: KDE: tipy a triky - III (DCOP a KDialog)
Tiskni
Sdílej:
current_step=$(($current_step+1))((current_step++))
name=$(basename $src)Lepší bude tohle:
name=${src##*/}
Zdravím. Díky za reakci. Mám k tomu několik poznámek, přesto bych byl rád, kdybys mi na ně odpověděl, protože pokud to budeš považovat za neetické příspěvek rád smažu:
1) Článek mne inspiroval přesto postup není okopírovaný. Prošel jsem jím řádek za řádkem, vyzkoušel ho, odstranil chyby a upravil jsem postup a rozšířil ho pro svou potřebu. (Skript z Linux + korektně nefungoval. Kromě toho si myslím, že se toho nedá moc nového v tomto směru vymyslet...)
2) Uvedl jsem jej do blogu jako svůj osobní záznam (abych to nemusel příště hledat) s úmyslem, že to někomu může pomoct a právě proto, že jsem se inspiroval nepsal jsem to jako článek ale jako "zápisek".
3) I přes výše uvedené skutečnosti jsem uvedl oba zdroje ze kterých jsem při "revizi" čerpal.
Já opravu nevím. Pokud je to i tak "neetické" mohu to (bez problémů smazat). Takže prosím o radu - domníval jsem se, že to takto mohu udělat a že to navíc může být pro leckoho užitečné. Díky za názor.