abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 18:11 | IT novinky

    Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 15:22 | Komunita

    V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 15:00 | Nová verze

    Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 12:22 | Pozvánky

    Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.

    jose17 | Komentářů: 0
    včera 04:44 | IT novinky

    Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 15
    19.5. 23:22 | Zajímavý software

    Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    19.5. 22:22 | Zajímavý software

    V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    19.5. 13:11 | Zajímavý článek

    Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    19.5. 12:44 | Nová verze

    Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    19.5. 12:33 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Jaký je váš oblíbený skriptovací jazyk?
     (60%)
     (23%)
     (9%)
     (2%)
     (0%)
     (0%)
     (6%)
    Celkem 47 hlasů
     Komentářů: 5, poslední včera 20:57
    Rozcestník

    Test distribuce Wolvix

    14.12.2007 13:50 | Přečteno: 1581× | Distribuce | Výběrový blog

    Po kratší odmlce se opět pouštím do testu jedné z mnoha distribucí postavených na Slackware a to do Wolvixu. Wolvix http://wolvix.org/ vychází ve dvou edicích (Hunter a Cub) které se liší v podstatě jen v obsažených programových balících. Aktuální verzi Wolvix Hunter která je "vybavenější" http://wolvix.org/node/614 jsem stáhnul, vypálil na CD a patřičně otestoval.
    Distro je převážně zaměřeno na multimédia a proto nechybí dostatečný výběr přehrávačů, ripperů, grabberů. To ovšem neznamená že neobsahuje dost nástrojů systémových, např Gparted, Isomaster, firewall Firestarter, Qemulator .... .
    Pro úplnost dodávám že defaultní přihlašovací jméno je "root" a heslo "toor" .
    Začátečníky potěší že veškeré základní nastavení lze provést z přehledného klikacího menu v nabídce "Wolvix control panel" .
    České rozložení klávesnice i české fonty jsou v systému obsaženy a je možné ve výše uvedeném menu je nastavit jako výchozí, případně lze češtinu přepnout tímto příkazem z terminálu: setxkbmap cz .

    Instalace: Wolvix je možné instalovat na HDD a to standardním způsobem a nebo "frugal" kdy se veškerá konfigurace ukládá do souboru s názvem "wolvixsave.xfs" .
    Vytvoření tohoto souboru je též možno provést z aplikace Wolvix control panel a nebo "ručně" pomocí příkazů které jsou popsány v souboru README který se nachází v adresáři /wolvix/save/ .
    Nevím proč ale já stále dávám přenost způsobu frugal, asi kvůli přehlednosti na partition a taky kvůli tomu že lze na jedné partišně lze mít při troše snahy i dva a více nejen linuxových systémů.

    Též si dovoluji poznamenat že CD Wolvix lze používat i jen jako zaváděcí - k tomu je třeba překopírovat na HDD (do kořene disku) adresář /wolvix/ co je na CD a na tom samém umístění vytvořit soubor "wolvixsave.xfs".
    Toto je možno provést i na NTFS partition.
    Z CD se při startu nabootuje jádro a rozbalí obraz ramdisku.
    Po této operaci jádro vyhledává další systémové soubory po HDD v PC a až pokud nejsou nalezeny tak pokračuje v jejich načítání z CD.
    V případě že jsou soubory nalezeny na HDD tak se CD stává pro běh nepotřebným a lze je vyjmout z mechaniky.
    Výhodou je nepotřebnost boot loaderu (grubu, lilo) pro zavedení systému. Stávající systém v PC je zcela nedotčen.

    Instalace na flashdisk: K této metodě rovněž není co dodávat - je k dispozici plně grafický průvodce celou instalací. Případně lze využít způsobu který jsem zde v tomto blogu popsal jako "Puppy Vám pomůže s vytvořením bootable flashdisku" .

    Celkové hodnocení: Jedná se o velmi povedenou distribuci která pamatuje na jednoduchost, přímočarost a okamžitou použitelnost bez stahování nějakých balíků jen proto abychom mohly přehrát mp3, wmv..... a podobné "nesvobodné" multimediální soubory. Flash player ve Firefoxu je též součástí systému.

    Na závěr : Wolvix lze více než doporučit a to jak zkušeným uživatelům GNU/Linuxu tak i začátečníkům kteří mají již určité znalosti anglického jazyka.        

    Hodnocení: 62 %

            špatnédobré        

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.