abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 12:00 | Nová verze

    V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 18:44 | Zajímavý článek

    Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 16:11 | Nová verze

    Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 15:55 | Komunita

    Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    16.7. 21:22 | IT novinky

    Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 17
    16.7. 16:22 | IT novinky

    Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 24
    16.7. 15:33 | Upozornění

    Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapyAI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.

    bindiff | Komentářů: 8
    16.7. 13:33 | Bezpečnostní upozornění

    Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    16.7. 00:11 | Nová verze

    Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    15.7. 20:44 | IT novinky

    Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    Jaký je váš oblíbený skriptovací jazyk?
     (59%)
     (27%)
     (7%)
     (3%)
     (0%)
     (1%)
     (4%)
    Celkem 410 hlasů
     Komentářů: 16, poslední 8.6. 21:05
    Rozcestník

    Test distribuce Wolvix

    14.12.2007 13:50 | Přečteno: 1582× | Distribuce | Výběrový blog

    Po kratší odmlce se opět pouštím do testu jedné z mnoha distribucí postavených na Slackware a to do Wolvixu. Wolvix http://wolvix.org/ vychází ve dvou edicích (Hunter a Cub) které se liší v podstatě jen v obsažených programových balících. Aktuální verzi Wolvix Hunter která je "vybavenější" http://wolvix.org/node/614 jsem stáhnul, vypálil na CD a patřičně otestoval.
    Distro je převážně zaměřeno na multimédia a proto nechybí dostatečný výběr přehrávačů, ripperů, grabberů. To ovšem neznamená že neobsahuje dost nástrojů systémových, např Gparted, Isomaster, firewall Firestarter, Qemulator .... .
    Pro úplnost dodávám že defaultní přihlašovací jméno je "root" a heslo "toor" .
    Začátečníky potěší že veškeré základní nastavení lze provést z přehledného klikacího menu v nabídce "Wolvix control panel" .
    České rozložení klávesnice i české fonty jsou v systému obsaženy a je možné ve výše uvedeném menu je nastavit jako výchozí, případně lze češtinu přepnout tímto příkazem z terminálu: setxkbmap cz .

    Instalace: Wolvix je možné instalovat na HDD a to standardním způsobem a nebo "frugal" kdy se veškerá konfigurace ukládá do souboru s názvem "wolvixsave.xfs" .
    Vytvoření tohoto souboru je též možno provést z aplikace Wolvix control panel a nebo "ručně" pomocí příkazů které jsou popsány v souboru README který se nachází v adresáři /wolvix/save/ .
    Nevím proč ale já stále dávám přenost způsobu frugal, asi kvůli přehlednosti na partition a taky kvůli tomu že lze na jedné partišně lze mít při troše snahy i dva a více nejen linuxových systémů.

    Též si dovoluji poznamenat že CD Wolvix lze používat i jen jako zaváděcí - k tomu je třeba překopírovat na HDD (do kořene disku) adresář /wolvix/ co je na CD a na tom samém umístění vytvořit soubor "wolvixsave.xfs".
    Toto je možno provést i na NTFS partition.
    Z CD se při startu nabootuje jádro a rozbalí obraz ramdisku.
    Po této operaci jádro vyhledává další systémové soubory po HDD v PC a až pokud nejsou nalezeny tak pokračuje v jejich načítání z CD.
    V případě že jsou soubory nalezeny na HDD tak se CD stává pro běh nepotřebným a lze je vyjmout z mechaniky.
    Výhodou je nepotřebnost boot loaderu (grubu, lilo) pro zavedení systému. Stávající systém v PC je zcela nedotčen.

    Instalace na flashdisk: K této metodě rovněž není co dodávat - je k dispozici plně grafický průvodce celou instalací. Případně lze využít způsobu který jsem zde v tomto blogu popsal jako "Puppy Vám pomůže s vytvořením bootable flashdisku" .

    Celkové hodnocení: Jedná se o velmi povedenou distribuci která pamatuje na jednoduchost, přímočarost a okamžitou použitelnost bez stahování nějakých balíků jen proto abychom mohly přehrát mp3, wmv..... a podobné "nesvobodné" multimediální soubory. Flash player ve Firefoxu je též součástí systému.

    Na závěr : Wolvix lze více než doporučit a to jak zkušeným uživatelům GNU/Linuxu tak i začátečníkům kteří mají již určité znalosti anglického jazyka.        

    Hodnocení: 62 %

            špatnédobré        

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.