Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Vsak rozumne tj fotky cca 100-200 kB a 20-30 kusu. To snad uz ujde.
Již delší dobu používám aplikaci album, na první stránce jsou jen miniatury a kliknutím na fotku je možné fotku zvětšit a pak již jen "listovat" v albu v reálné velikosti a kdykoliv vrátit zpět na miniatury, celkem mi tohle řešení vyhovuje. Např. toto
+1
Sám používám náhledy. Akorát jako galerii používám JavaScript ThickBox. Je potřeba v HTML kódu psát kód přesně pro zpracování, ale jedná se o asi 3 parametry tagu <a>. Takhle to může vypadat v praxi. Tyhle stránky jsou jednoduché, takže náhledy jsou dělány ručně v GIMPu, ale jak už někdo psal výše o Perlu, že lze měnit velikost obrázku na serveru, lze to i v PHP a určitě i v Ruby on Rails a i v Pythonu. Ale vlastní zkušenosti mám zatím jen s PHP.
A z uživateského hlediska se přikláním k názoru, že i v době rychlého internetu jsou náhledy dobré. Kdybych měl scrollovat třeba galerii 100 fotek, dost by mě to štvalo. Natož pak zkusit natrefit pozici scrollu tak, abych se vrátil k fotce, kterou chci, chvilku by to trvalo. A nedej bože, že by sice byly náhledy, ale zmenšený pomocí CSS. Sám jsem to dřív dělal, ale je to pak při prohlížení na zabití :D
Tiskni
Sdílej: