Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Tápání v C++ a knihovna string.h potažmo zadání do vyhledávače ... C string dává na prvním místě překvapivě tematicky odlišný výstup.
Nuže posoudit můžete sami třeba zde. Co ještě v té Americe nevypotí za seKSy výstřelky. Nikterak nechápu jak taková věc může na tělě vůbec držet ... bych se picnul smíchy.
Co vy na to ....
Kolega v práci shání šuplík co je v něm namontován HDD do notebooku IBM T 42. Notebook je erárně pořízen a HDD byl odstraněn s celým šuplíkem. Nejedná se tedy o šuplík v němž se do notebooku dává HDD namísto optické jednotky.
HDD lze do notebooku vložit, ale drží v podstatě jen za konektor + nějakou vycpávku s karimatky.
Máte-li někdo tuto věc tak se určo domluvíme.
Tak se dívám jak je to s procesory v noteboocích a s podporou HW virtualizace.
Uvažovaný model hp-pavilion-dv6-2170ep a jeho CPU kde je uvedena podpora Intel® Virtualization Technology.
Bude mít onen CPU kladný přínos pro virtualizaci pomocí VmWare, Virtualbox, Virtualpc, Qemu ?
Lze předpokládat přibližně podobnou rychlost běhu virtualizovaného systému oproti běhu stejného systému přímo na "železe" ?
Bude VGA (nVidia GeForce GT320M 2816 MB TurboCache) mít dobrou podporu v Linux distrech ?
Za případné komentáře předem děkuji.