Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Tenhle zapisek je o nejhorsi veci na programovani, trivialni chyby s fatalnimi dusledky.
Prepisy ve jmenech promennych pri vhodne zvoleny pojmenovaci konvenci jsou v pohode (tzn ze nejsou u sebe moc blizko a taky se jejich jmena nedaji snadno splest). Proste kompilator rekne pomerne srozumitelnou hlasku, ale jsou horsi veci, kdy se objevi v zdnalive bezproblemovym kodu podivna hlaska.
Podobna se mi stala nedavno:
for(i=0;i<10;i++);
{
    pthread_join(thread[i],NULL);
    pthread_join(thread[i+10],NULL);
}
Takovy jednoduchy kod, ktery ceka az vsechny thready(20) zpracuji svoji ulohu. No a program obcas zatuhne, obcas hodi SIGSEG a ted kde ladit, kdyz to pise ze ta chyba je v pthread_join. No je to na infarkt najit chybu, ktera je fakt trivialni a vznikla obycejnou nepozornosti, pri vimovskym vkladani.Kdyz sme u toho nevite o nejakym unixovym programu pro refactoring C/C++ kodu??? Presne pro tohle by se to hodilo, protoze by to znovu zformatovalo text a prikaz by pekne sel na samostatnou radku.
A zrovna dneska dalsi takova trivialitka co dokaze poradne otravit. K programu sem si chtel v ramci uspory mista udelat jednoduchy zipovani dat se kterymi se pracuje. Jen jednoduchej fork + exec. a potreboval sem to umistit jako pruchodovy. Kod na par radek a staci prohodit parametry v dup2 a hned zacne bzip2 hazet podivny hlasky o i/o error, z kterych se toho moc nepozna. Nastesti jeste ze existuje funkce fstat, ale stejne cloveka takovyhle veci otravi, kdyz musi v gdb overovat i to co vidi ze je dobre.
Pouzivate neco(program, programovaci technika) proti takovymhle otravnym chybam, ktery zbytecne zabiraj cas pri debugovani?
no zaverem jen poprat vsem co nejmin podobnych chyb.
Tiskni
Sdílej:
:set autoindent
btw, odporúčam začať používať (x)emacs kto nevyskúša, nepochopí
Prepisy ve jmenech promennych pri vhodne zvoleny pojmenovaci konvenci jsou v pohode (tzn ze nejsou u sebe moc blizko a taky se jejich jmena nedaji snadno splest). Proste kompilator rekne pomerne srozumitelnou hlasku,…To je ten šťastnější případ. Vzhledem k masivnímu skriptování webových stránek na straně klienta se nyní ukazuje JavaScript jako dynamický jazyk bez nutnosti deklarace proměnných jako ne příliš šťastná volba pro klientské skriptování. Resp. pro několika řádkové skripty by stačil, ale to co se píše dnes… O nějaké srozumitelné hlášce se může programátorovi jenom zdát, a chybu v tom, že proměnnou
elements
jednou jedinkrát napíšete jako element
můžete hledat klidně několik hodin (protože co je to platné vyvíjet primárně ve Firefoxu, když ta chyba je zrovna v kódu, který obchází nějaký nedodělek MSIE)… Doufám, že se dožiju renesance Java Appletů v prohlížečích, byť by i byly skryté a pouze manipulovali s DOMem prohlížeče, jako to dnes dělá JavaScript.
imho za väčšinou chýb stojí nevhodne zvolený postup vývoja
A vami spomínaný príklad s obchádzaním chýb? To je také ťažké vytvoriť si jednu medzivrstvu s rovnakým interface, implementovanú pre každý browser zvlášť? Pravda, medzivrstvovať či nemedzivrstvovať, to otázka.
Při trochu složitějších skriptech bohužel hlášky MSIE o typu chyby a jejím místě jsou zcela nezávislé na tom, kde chyba skutečně je
Podle mne je za vším ta zpropadená zpětná kompatibilita. Tahle tradice pochází už z dob CP/M, která měla pro všechny chyby celkem tři různé hlášky… :-)
for (int i =
...
for(int i=0;i<lines;i++)
matice.c:32: error: ‘for’ loop initial declaration used outside C99 mode
gcc
v C99 určitě, respektive, bez --std=c99
se mi podobná konstrukce nepovedla přeložit. Horší je Visual Studio, které vyžaduje příponu .cpp
, jinak to nahlásí jako chybu.
<stdint.h>
1>------ Build started: Project: test002, Configuration: Debug Win32 ------ 1>Compiling... 1>test5 1>Build log was saved at "file://d:\Projects\test002\test002\Debug\BuildLog.htm" 1>test002 - 0 error(s), 0 warning(s) ========== Build: 1 succeeded, 0 failed, 0 up-to-date, 0 skipped ==========