Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Mam hodne spatne pripojeni k internetu, tak jsem se rozhodl pouzivat delta rozdily v zdrojacich, abych zrychlil stahovani, ktere nejvice brzdi update meho gentoo. A tady jsou zkusenosti po mesici kazdodenniho updatovani.
Nejdrive pro ty co neznaji deltaupdaty, tak je to celkem dobre popsano ve tretim dily serialu gentoo a GPRS na rootu. Updatovani portage stromu je opravdu vyrazne sviznejsi nez pri pouziti klasickeho emerge --sync, sice je aktualizovan pouze jednou za den, ale stejne asi vetsina neaktualizuje casteji. Naopak pri nizsi frekvenci updatu je potreba stahnou vsechny rozdily mezi dny, coz pri mene caste aktualizaci nez je jednou za tyden se uz nevyplati. Take je potreba stahnout uvodni portage snapshot, ktery ma cca 30MB, coz je lepsi na pocitaci s rychlejsim pripojeni a potom ho jen prenest. Updatovani portage stromu pomoci rozdilu a jednotlivych baliku je nezavisle, takze se daji pouzivat i jednotlive.
A ted to hlavni co by melo usetrit nejvice casu, rozdily ve zdrojacich. Taky je par nepeknych problemu. Prvni je ze nejsou podporovany zip archivy, takze kdyz napriklad chci pomoci rozdilu stahnout nexuiz (200MB), tak nemuzu a musel bych stahovat cely. Druhou je, ze obcas je u nektereho baliku deltaup-queue, coz po deseti pokusech vede ke stazeni celeho baliku. Pokud se, ale povede stahnout balik, je vyhrano. Uspora je velmi vyrazna, vetsinou pres 95%.
Celkove hodnotim toto jako dobry napad na usporu prenosu a kdyby se aspon dodelali zip archivy, bylo by to velmi dobre. Pri kazdodennim updatovani je stahovani rozdilu ve stromu velmi dobre, u baliku jen obcas, ale stejne se dosahuje uspory kolem 75% prenosu. Tudiz myslim jasna volba pro ty co maji aspon prumerny pocitac (kvuli rekonstrukci baliku) a pomale pripojeni (pripadne chteji mit male prenosu kvuli FUP). Pokud vas to zaujalo a mate nejake otazky, tak odpovim v diskuzi.
Tiskni
Sdílej:
FEATURES="ccache parallel-fetch"jde hlavně o ten parallel-fetch , balíky co jsou potřeba se na pozadí stahují, zatím co se kompiluje. Příjemně mě to překvapilo. No a ccache asi netřeba rozpitvávat ... :)