Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Mam hodne spatne pripojeni k internetu, tak jsem se rozhodl pouzivat delta rozdily v zdrojacich, abych zrychlil stahovani, ktere nejvice brzdi update meho gentoo. A tady jsou zkusenosti po mesici kazdodenniho updatovani.
Nejdrive pro ty co neznaji deltaupdaty, tak je to celkem dobre popsano ve tretim dily serialu gentoo a GPRS na rootu. Updatovani portage stromu je opravdu vyrazne sviznejsi nez pri pouziti klasickeho emerge --sync, sice je aktualizovan pouze jednou za den, ale stejne asi vetsina neaktualizuje casteji. Naopak pri nizsi frekvenci updatu je potreba stahnou vsechny rozdily mezi dny, coz pri mene caste aktualizaci nez je jednou za tyden se uz nevyplati. Take je potreba stahnout uvodni portage snapshot, ktery ma cca 30MB, coz je lepsi na pocitaci s rychlejsim pripojeni a potom ho jen prenest. Updatovani portage stromu pomoci rozdilu a jednotlivych baliku je nezavisle, takze se daji pouzivat i jednotlive.
A ted to hlavni co by melo usetrit nejvice casu, rozdily ve zdrojacich. Taky je par nepeknych problemu. Prvni je ze nejsou podporovany zip archivy, takze kdyz napriklad chci pomoci rozdilu stahnout nexuiz (200MB), tak nemuzu a musel bych stahovat cely. Druhou je, ze obcas je u nektereho baliku deltaup-queue, coz po deseti pokusech vede ke stazeni celeho baliku. Pokud se, ale povede stahnout balik, je vyhrano. Uspora je velmi vyrazna, vetsinou pres 95%.
Celkove hodnotim toto jako dobry napad na usporu prenosu a kdyby se aspon dodelali zip archivy, bylo by to velmi dobre. Pri kazdodennim updatovani je stahovani rozdilu ve stromu velmi dobre, u baliku jen obcas, ale stejne se dosahuje uspory kolem 75% prenosu. Tudiz myslim jasna volba pro ty co maji aspon prumerny pocitac (kvuli rekonstrukci baliku) a pomale pripojeni (pripadne chteji mit male prenosu kvuli FUP). Pokud vas to zaujalo a mate nejake otazky, tak odpovim v diskuzi.
Tiskni
Sdílej:
FEATURES="ccache parallel-fetch"jde hlavně o ten parallel-fetch , balíky co jsou potřeba se na pozadí stahují, zatím co se kompiluje. Příjemně mě to překvapilo. No a ccache asi netřeba rozpitvávat ... :)