Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Mam hodne spatne pripojeni k internetu, tak jsem se rozhodl pouzivat delta rozdily v zdrojacich, abych zrychlil stahovani, ktere nejvice brzdi update meho gentoo. A tady jsou zkusenosti po mesici kazdodenniho updatovani.
Nejdrive pro ty co neznaji deltaupdaty, tak je to celkem dobre popsano ve tretim dily serialu gentoo a GPRS na rootu. Updatovani portage stromu je opravdu vyrazne sviznejsi nez pri pouziti klasickeho emerge --sync, sice je aktualizovan pouze jednou za den, ale stejne asi vetsina neaktualizuje casteji. Naopak pri nizsi frekvenci updatu je potreba stahnou vsechny rozdily mezi dny, coz pri mene caste aktualizaci nez je jednou za tyden se uz nevyplati. Take je potreba stahnout uvodni portage snapshot, ktery ma cca 30MB, coz je lepsi na pocitaci s rychlejsim pripojeni a potom ho jen prenest. Updatovani portage stromu pomoci rozdilu a jednotlivych baliku je nezavisle, takze se daji pouzivat i jednotlive.
A ted to hlavni co by melo usetrit nejvice casu, rozdily ve zdrojacich. Taky je par nepeknych problemu. Prvni je ze nejsou podporovany zip archivy, takze kdyz napriklad chci pomoci rozdilu stahnout nexuiz (200MB), tak nemuzu a musel bych stahovat cely. Druhou je, ze obcas je u nektereho baliku deltaup-queue, coz po deseti pokusech vede ke stazeni celeho baliku. Pokud se, ale povede stahnout balik, je vyhrano. Uspora je velmi vyrazna, vetsinou pres 95%.
Celkove hodnotim toto jako dobry napad na usporu prenosu a kdyby se aspon dodelali zip archivy, bylo by to velmi dobre. Pri kazdodennim updatovani je stahovani rozdilu ve stromu velmi dobre, u baliku jen obcas, ale stejne se dosahuje uspory kolem 75% prenosu. Tudiz myslim jasna volba pro ty co maji aspon prumerny pocitac (kvuli rekonstrukci baliku) a pomale pripojeni (pripadne chteji mit male prenosu kvuli FUP). Pokud vas to zaujalo a mate nejake otazky, tak odpovim v diskuzi.
Tiskni
Sdílej:
FEATURES="ccache parallel-fetch"jde hlavně o ten parallel-fetch , balíky co jsou potřeba se na pozadí stahují, zatím co se kompiluje. Příjemně mě to překvapilo. No a ccache asi netřeba rozpitvávat ... :)