Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
A co asi poslední možnost, IE přes Wine?
Život je hořký. (bohudík?)wget
přeci nebudou podporovat. No nic, do druhého dne bylo vše staženo a dokonce se mi ho podařilo (do VMware) nainstalovat. Na webu sice nabízeli nějaký úžasný Sun Download Manager, který by snad měl umět i takovou vymoženost jako znovunavázání spadlého downloadu (neopomněli samozřejmě zdůraznit, že je napsaný v Javě), ale to jsem nehodlal riskovat.
Další nepříjemné překvapení nastalo až po dvou týdnech, kdy jsem zjistil, že přestože jsem při zadávání údajů velmi pozorně vypnul všechny chekboxy, kterými bych mohl vzbudit zdání, že chci posílat nějaké reklamní nabídky nebo povolit Sunu, aby mou adresu poskytl dalším spammerům, stejně se rozhodli, že o jejich nabídky stojím a že mi je budou posílat tak jako tak. Byla tam jakási možnost odhlášení, tak jsem to zkusil. Koneckonců jsem pro účely jejich registrace zavedl speciální adresu začínající bh-sun
(bh jako blackhole), takže jestli nepřestanou zlobit, akorát ji přidám na blacklist…
Tak nevím. Proč se ty velké firmy nedokážou chovat normálně a když se rozhodnou dát něco k dispozici veřejnosti, to prostě vystavit? Proč si musejí přidělávat práci s vymýšlením překážkových drah a bludišť, kterými potenciální zákazníky jen naštvou?
Proč se ty velké firmy nedokážou chovat normálněProtoze by nebyly velke?
Q: Can I download software using FTP? A: The software on the Sun Download Center is subject to strict code license and export controls, thus various security systems are built into our download site. This security architecture relies on the HTTP protocol for downloads, so we do not provide an FTP option.Navic sun download manager je docela fajn ;) A myslim ze nekdo kdo enstoji ani o tel blbej sun download manager (jeden 160kb .jar, oh muj boze!) tak nebude stat ani o solaris.
The software on the Sun Download Center is subject to strict code license and export controls, thus various security systems are built into our download site.
To je sice hezké, na mou otázku to ovšem ani v nejmenším neodpovídá. Ptal jsem se, proč když něco dávají k dispozici komukoli, proč to nemohou dát k dispozici nějakým civilizovaným, normálním a standardním způsobem. Proč takové obstrukce nemusíte překonávat, když si stahujete třeba OpenSuSE nebo Fedora Core?
A myslim ze nekdo kdo enstoji ani o tel blbej sun download manager (jeden 160kb .jar, oh muj boze!) tak nebude stat ani o solaris.
Tady jde o princip. Nebudu si přeci instalovat extra aplikaci na stažení pěti souborů z webu. Kdybych měl kvůli každému kusu software stahovat nejdřív jeho spešl-extra-ultra download managor, neměl bych za chvíli pomalu nic jiného, než samé Sun download managery, Novell download managery, Red Hat download managery, VMware download managery, Mozilla download managery atd. atd.… To je jako když byla kdysi ohromná móda hardwarových klíčů na paralelní port - na první pohled dobrý nápad, ale představte si, že byste programů s touto formou ochrany chtěl mít třeba deset…
Tiskni
Sdílej: