Byla vydána nová verze 25.07.26 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.15 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.16. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
tc
dopatchoval podporu pro HTB.
To jsou jen takové prvoplánové postřehy, kdybych byl nucen to martyrium podstoupit znovu, určitě bych si vzpomněl ještě na další.
P.S. Odpověď na vaši otázku (co mi chybí v distribuci, kterou používám): pro serverové nasazení by to byl Firebird (a podpora pro něj např. v Qt), cronolog a povolená podpora chainu OUTPUT v tabulce nat; z poslední doby asi ještě userspace podpora pro SELinux. Pro (mou) pracovní stanici MPlayer, Firebird a podpora chainu OUTPUT v tabulce nat.
ad kernel 2.6.x) S jakou verzí Slacku jste pracoval ? Od verze 10.0 z června 2004 je k dispozici oficiální balíček jádra 2.6.7 . Předchozí verze 9.1 vyšla v září 2003 a to IMHO nebyla ani 2.6.0 . Pak se nedivte, že glibc novou řadu nepodporovalo. Pokud jste nebyl schopen upgradovat glibc z currentu a jen si na takovém systému přeložil 2.6kový jádro, je to čí problém ? Slackware ? Já myslím, že ne. Mimochodem na produkčních serverech se ještě dnes většinou používají jádra řady 2.4 .
ad smazání síťových skriptů) Já zaznamenal jediný problém u starších Slacků při instalaci 4 síťovek na routeru, ale řešil jsem to dopsáním pár řádek, asi 5min práce. Smazání my přijde jako zbytečně brutální. Btw. kolikrát do roka konfigurujete ten jeden konkrétní stroj ?
ad patchování) Jedna z největších deviz Slacku je, že vše co v něm je, je v neupravené podobě, tak jak daný software připravili jeho tvůrci, včetně originál neupraveného jádra. Mě se příčí myšlenka, že si nějaký package maintainer hraje na osobu povolanější, než je samotný autor a pokroutí a přepatchuje jeho dílo podle svých představ a pak se třeba jeho uživatelé diví, že nefunguje tak jak má nebo tím dokonce navíc zatáhl bezpečnostní rizika. Slackware se snaží co nejvíce odstranit bariéry mezi správcem a systémem, ale holt je také mnoho lidí, kterým to tak nevyhovuje. "Proti gustu žádný dišputát."
export CFLAGS='-march=... -mcpu=...'
yum search blabla
vs. apt-cache search blabla
), lokalizace OOo jsou všechny v jednom balíčku, který má zabalený 120 mega (radost updatovat), chybí mi (kromě věcí, co má Dag) calc, colorgcc, novější mutt, ... asi ještě pár věcí, ale teď si nevzpomenu.
Tiskni
Sdílej: