Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
tc
dopatchoval podporu pro HTB.
To jsou jen takové prvoplánové postřehy, kdybych byl nucen to martyrium podstoupit znovu, určitě bych si vzpomněl ještě na další.
P.S. Odpověď na vaši otázku (co mi chybí v distribuci, kterou používám): pro serverové nasazení by to byl Firebird (a podpora pro něj např. v Qt), cronolog a povolená podpora chainu OUTPUT v tabulce nat; z poslední doby asi ještě userspace podpora pro SELinux. Pro (mou) pracovní stanici MPlayer, Firebird a podpora chainu OUTPUT v tabulce nat.
ad kernel 2.6.x) S jakou verzí Slacku jste pracoval ? Od verze 10.0 z června 2004 je k dispozici oficiální balíček jádra 2.6.7 . Předchozí verze 9.1 vyšla v září 2003 a to IMHO nebyla ani 2.6.0 . Pak se nedivte, že glibc novou řadu nepodporovalo. Pokud jste nebyl schopen upgradovat glibc z currentu a jen si na takovém systému přeložil 2.6kový jádro, je to čí problém ? Slackware ? Já myslím, že ne. Mimochodem na produkčních serverech se ještě dnes většinou používají jádra řady 2.4 .
ad smazání síťových skriptů) Já zaznamenal jediný problém u starších Slacků při instalaci 4 síťovek na routeru, ale řešil jsem to dopsáním pár řádek, asi 5min práce. Smazání my přijde jako zbytečně brutální. Btw. kolikrát do roka konfigurujete ten jeden konkrétní stroj ?
ad patchování) Jedna z největších deviz Slacku je, že vše co v něm je, je v neupravené podobě, tak jak daný software připravili jeho tvůrci, včetně originál neupraveného jádra. Mě se příčí myšlenka, že si nějaký package maintainer hraje na osobu povolanější, než je samotný autor a pokroutí a přepatchuje jeho dílo podle svých představ a pak se třeba jeho uživatelé diví, že nefunguje tak jak má nebo tím dokonce navíc zatáhl bezpečnostní rizika. Slackware se snaží co nejvíce odstranit bariéry mezi správcem a systémem, ale holt je také mnoho lidí, kterým to tak nevyhovuje. "Proti gustu žádný dišputát."
export CFLAGS='-march=... -mcpu=...'
yum search blabla
vs. apt-cache search blabla
), lokalizace OOo jsou všechny v jednom balíčku, který má zabalený 120 mega (radost updatovat), chybí mi (kromě věcí, co má Dag) calc, colorgcc, novější mutt, ... asi ještě pár věcí, ale teď si nevzpomenu.
Tiskni
Sdílej: