Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
tc
dopatchoval podporu pro HTB.
To jsou jen takové prvoplánové postřehy, kdybych byl nucen to martyrium podstoupit znovu, určitě bych si vzpomněl ještě na další.
P.S. Odpověď na vaši otázku (co mi chybí v distribuci, kterou používám): pro serverové nasazení by to byl Firebird (a podpora pro něj např. v Qt), cronolog a povolená podpora chainu OUTPUT v tabulce nat; z poslední doby asi ještě userspace podpora pro SELinux. Pro (mou) pracovní stanici MPlayer, Firebird a podpora chainu OUTPUT v tabulce nat.
ad kernel 2.6.x) S jakou verzí Slacku jste pracoval ? Od verze 10.0 z června 2004 je k dispozici oficiální balíček jádra 2.6.7 . Předchozí verze 9.1 vyšla v září 2003 a to IMHO nebyla ani 2.6.0 . Pak se nedivte, že glibc novou řadu nepodporovalo. Pokud jste nebyl schopen upgradovat glibc z currentu a jen si na takovém systému přeložil 2.6kový jádro, je to čí problém ? Slackware ? Já myslím, že ne. Mimochodem na produkčních serverech se ještě dnes většinou používají jádra řady 2.4 .
ad smazání síťových skriptů) Já zaznamenal jediný problém u starších Slacků při instalaci 4 síťovek na routeru, ale řešil jsem to dopsáním pár řádek, asi 5min práce. Smazání my přijde jako zbytečně brutální. Btw. kolikrát do roka konfigurujete ten jeden konkrétní stroj ?
ad patchování) Jedna z největších deviz Slacku je, že vše co v něm je, je v neupravené podobě, tak jak daný software připravili jeho tvůrci, včetně originál neupraveného jádra. Mě se příčí myšlenka, že si nějaký package maintainer hraje na osobu povolanější, než je samotný autor a pokroutí a přepatchuje jeho dílo podle svých představ a pak se třeba jeho uživatelé diví, že nefunguje tak jak má nebo tím dokonce navíc zatáhl bezpečnostní rizika. Slackware se snaží co nejvíce odstranit bariéry mezi správcem a systémem, ale holt je také mnoho lidí, kterým to tak nevyhovuje. "Proti gustu žádný dišputát."
export CFLAGS='-march=... -mcpu=...'
yum search blabla
vs. apt-cache search blabla
), lokalizace OOo jsou všechny v jednom balíčku, který má zabalený 120 mega (radost updatovat), chybí mi (kromě věcí, co má Dag) calc, colorgcc, novější mutt, ... asi ještě pár věcí, ale teď si nevzpomenu.
Tiskni
Sdílej: