Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Trable z výroby upraveného debianu pro router
Upozornění: v textu je velké množství chyb, pokud nechcete toto tolerovat, prosím dál ani nečtěte
Nedávno jsme se rozhodli zkusit sestavit trochu lepší router než jenom obyčejný linux s ospfd. Převážně nestabilita hdd (dost často umírali, neměli jsme zálohy, bylo s tím hodně zbytečné práce).
Proto jsem zakoupil redukci IDE an CompactFlash, ještě ten den jsem se pustil do práce, standardní instalace debianu na HDD, kompilace nového kernelu, přiinstalování několika dalších utilitek pro práci se sítí, kompilace driverů pro prism a atheros karty.
Vše jsem pak v fstabu připojil jako read only (aby nedocházelo k budoucímu poškozování CF karty a taky aby nemohlo dojít k chybám na disku vlivem například výpadku el.)
Reboot.... Linux nabíhal (aby taky ne) A najednou plno chyb, syslog nemuze logovat, nelze menit prava u /dev/xconsole.. Nelze spustit sit protoze nelze prepsat ifstate... jeden velkej bordel. Nic nenabehlo jak jsem si pral.
Řekl jsem si, že zkusím tedy /var/log umístit do ramdisku. Do fstabu jsem tedy vložil potřebný záznam která do /var/log mountoval ramdisk a zase reboot.
Start zase nebyl vpořádku, padalo to na dalších souborech, na PIDech a podobně.
Dozvěděl jsem se také něco o tmpfs - lepší volba ramdisku, jeho velikost se mění dle požadavku a není potřeba předem alokovat místo jako u ramdisku.
Obsah /var jsem tedy zabalil do tgz, originální obsah /var smazal, ve fstabu jsem cele /var mountnul jako tmpfs, do scriptu hned po nabehnuti kernelu a mountnuti / jsem pripsal radek ktery var.tgz rozbalil do /var, tím jsem získal zapisovací /var, ušetřil celkem asi 40MB na disku a myslel jsem si, že vše bude již vpořádku chodit.
Reboot...
Vše nabíhá, a zdá se, že se mohu až na pár chyb i přihlásit - super, ještě upravit /tmp (linkovat do /var/tmp) a upravit /etc/network/ifstate, taky linkem do tmp/ifstate.
Po chvilce laborovánbí jsem si všiml že nejede syslog, nelze zapisovat do /dev
Tedy jsem /dev udělal stejně jako /var (tedy dev.tgz, rozbalim do tmpfs). Bohužel, to se mi stalo usudným - neprošlo to, jakmile jsem přimountoval /dev jako tmpfs, došlo k znepřístupnění většiny zařízení v systému a na rozbalení dev.tgz ani nedošlo. Tento problém jsem vyřešil mountem /mnt, rozbalením dev.tgz, a mount --move /mnt /dev. Vše zase chodilo o kus lépe.
Ted jsem se rozhodl přenést vše na CF, připojil jsem tedy HDD, CF a cdrom s live linuxem. V live linuxu jsem překopíroval vše z HDD na CF, chrootnul na /CF, spustil lilo.
Reboot na CF... "Hurá, ono to jede"... zaradoval jsem se a hned jsem se letel chlubit kde komu. Reakce nebyla tak bouřlivá jak jsem čekal, nicméně sklidil jsem pochvalu ... konečně nebude třeba hdd a všichni budou mít normální debian na který jsou zvyklí.
Po 24h jsem ale zaznamenal chybu, při bootu lilo píše jenom "LI LI LI LI .. atd", zkusil jsem přimountit, lilo přepsat, nepomohlo, zkoušel jsem kde co, zkoušel jsem celej postup instalace z HDD zopakovat na jinou CF - bohužel problém trvá.
Pokud by snad někdo věděl, co jsem dělal špatně? Pokud by někdo věděl jak lépe tento postup provédst, prosím připište to do diskuze :)
Rád se nečemu přiučím.
Tiskni
Sdílej: