abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 02:33 | Nová verze

    Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    dnes 01:33 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 16:33 | Zajímavý software

    Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 12:33 | Nová verze

    Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 03:33 | Komunita

    Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 02:33 | Nová verze

    Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 01:33 | Komunita

    Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    2.7. 16:55 | Nová verze

    Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    2.7. 16:22 | Komunita

    Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    2.7. 11:55 | Zajímavý software

    Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 41
    Jaký je váš oblíbený skriptovací jazyk?
     (59%)
     (28%)
     (7%)
     (2%)
     (0%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 352 hlasů
     Komentářů: 16, poslední 8.6. 21:05
    Rozcestník

    Potřeba readonly linuxu pro naše routery

    11.10.2005 12:14 | Přečteno: 1493× | Linux - readonly debian pro routery

    Trable z výroby upraveného debianu pro router


    Upozornění: v textu je velké množství chyb, pokud nechcete toto tolerovat, prosím dál ani nečtěte :-)

    Nedávno jsme se rozhodli zkusit sestavit trochu lepší router než jenom obyčejný linux s ospfd. Převážně nestabilita hdd (dost často umírali, neměli jsme zálohy, bylo s tím hodně zbytečné práce).


    Proto jsem zakoupil redukci IDE an CompactFlash, ještě ten den jsem se pustil do práce, standardní instalace debianu na HDD, kompilace nového kernelu, přiinstalování několika dalších utilitek pro práci se sítí, kompilace driverů pro prism a atheros karty.

    Vše jsem pak v fstabu připojil jako read only (aby nedocházelo k budoucímu poškozování CF karty a taky aby nemohlo dojít k chybám na disku vlivem například výpadku el.)


    Reboot.... Linux nabíhal (aby taky ne) A najednou plno chyb, syslog nemuze logovat, nelze menit prava u /dev/xconsole.. Nelze spustit sit protoze nelze prepsat ifstate... jeden velkej bordel. Nic nenabehlo jak jsem si pral.


    Řekl jsem si, že zkusím tedy /var/log umístit do ramdisku. Do fstabu jsem tedy vložil potřebný záznam která do /var/log mountoval ramdisk a zase reboot.


    Start zase nebyl vpořádku, padalo to na dalších souborech, na PIDech a podobně.


    Dozvěděl jsem se také něco o tmpfs - lepší volba ramdisku, jeho velikost se mění dle požadavku a není potřeba předem alokovat místo jako u ramdisku.


    Obsah /var jsem tedy zabalil do tgz, originální obsah /var smazal, ve fstabu jsem cele /var mountnul jako tmpfs, do scriptu hned po nabehnuti kernelu a mountnuti / jsem pripsal radek ktery var.tgz rozbalil do /var, tím jsem získal zapisovací /var, ušetřil celkem asi 40MB na disku a myslel jsem si, že vše bude již vpořádku chodit.


    Reboot... Vše nabíhá, a zdá se, že se mohu až na pár chyb i přihlásit - super, ještě upravit /tmp (linkovat do /var/tmp) a upravit /etc/network/ifstate, taky linkem do tmp/ifstate.

    Po chvilce laborovánbí jsem si všiml že nejede syslog, nelze zapisovat do /dev :-(


    Tedy jsem /dev udělal stejně jako /var (tedy dev.tgz, rozbalim do tmpfs). Bohužel, to se mi stalo usudným - neprošlo to, jakmile jsem přimountoval /dev jako tmpfs, došlo k znepřístupnění většiny zařízení v systému a na rozbalení dev.tgz ani nedošlo. Tento problém jsem vyřešil mountem /mnt, rozbalením dev.tgz, a mount --move /mnt /dev. Vše zase chodilo o kus lépe.


    Ted jsem se rozhodl přenést vše na CF, připojil jsem tedy HDD, CF a cdrom s live linuxem. V live linuxu jsem překopíroval vše z HDD na CF, chrootnul na /CF, spustil lilo.


    Reboot na CF... "Hurá, ono to jede"... zaradoval jsem se a hned jsem se letel chlubit kde komu. Reakce nebyla tak bouřlivá jak jsem čekal, nicméně sklidil jsem pochvalu ... konečně nebude třeba hdd a všichni budou mít normální debian na který jsou zvyklí.


    Po 24h jsem ale zaznamenal chybu, při bootu lilo píše jenom "LI LI LI LI .. atd", zkusil jsem přimountit, lilo přepsat, nepomohlo, zkoušel jsem kde co, zkoušel jsem celej postup instalace z HDD zopakovat na jinou CF - bohužel problém trvá.


    Pokud by snad někdo věděl, co jsem dělal špatně? Pokud by někdo věděl jak lépe tento postup provédst, prosím připište to do diskuze :)

    Rád se nečemu přiučím.
    Johny (Jaroslav Syrový) za podoli.org :-)

           

    Hodnocení: -

    zatím nehodnoceno
            špatnédobré        

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    Luk avatar 11.10.2005 12:26 Luk | skóre: 47 | blog: Kacířské myšlenky | Kutná Hora
    Rozbalit Rozbalit vše ...
    Přiohnout běžné distribuce tak, aby bez problémů běhaly z CF karty jsem zkoušel, a je to úmorná práce. Relativně bez problémů se mi to podařilo jen u Gentoo, ale i tak to nebylo úplně nejjednodušší.

    Existuje řešení - některé ze speciálních embedded Linuxů (ELinOS, Metrowerks apod.), které mají nástroj, kde si to člověk za pár minut nakliká podle potřeby (a třeba s CF není žádný problém). Bohužel jsou tyto balíky poměrně drahé (desítky tisíc Kč). Takže se to vyplatí jen tomu, kdo to dělá ve velkém.
    Šifrování je absolutní nutnost a pomáhá chránit před nekalými živly
    Johny z Podoli avatar 11.10.2005 12:35 Johny z Podoli | skóre: 26 | blog: rocfdebian
    Rozbalit Rozbalit vše Re: ...
    Já toto dělám neziskově, peníze co máme dou do HW :) a hlavně to dělám protože to dělat chci z koupení nebo použití něčeho hotového bych neměl ani radost.

    Docela jsem přemejšlel nad nějakým speciálním "mountem" typu tmpfs..

    například, mám /var, v něm mám obsah, teď to přimountnu "nějak" jako tmpfs s tím, že originální obsah se přenese do tmpfs, po rebootu samozřejmě o data přijdu.

    Kdyby se toto dalo udělat s /var, /dev..., tak by se vše řešilo, při startu by se vše přesunulo do ram, po rebootu zase vše na svém místě.

    Nějaký nápad?
    Můj web o táborech: Letní dětské tábory, Hudební tábor , Můj nový blog na Nul.cz
    11.10.2005 13:52 iSteve | skóre: 15 | blog: isteve
    Rozbalit Rozbalit vše Re: ...
    Co je na tmpfs specialniho?
    Luk avatar 11.10.2005 14:21 Luk | skóre: 47 | blog: Kacířské myšlenky | Kutná Hora
    Rozbalit Rozbalit vše Re: ...
    Tohle jsem řešil skriptem spouštěným při ukončení systému (spustí se jako poslední, aby logy apod. obsahovaly všechna data) - originální FS na CF se někam připojí jako R/W, tam se data překopírují (na své místo), FS se odpojí a systém se zastaví/vypne nebo restartuje.
    Šifrování je absolutní nutnost a pomáhá chránit před nekalými živly
    11.10.2005 15:14 vladki
    Rozbalit Rozbalit vše Re: ...
    Mozna by te mohl zajimat modul translucency. Funguje jako mount, ale stale vidis obsah puvodniho adresare, pouze zmeny se zapisuji do jineho (napr. na tmpfs).

    Jinak s tim aby mi bezel debian z read-only media (CF, CD) jsem si pohral a neni toho potreba az tak moc, lze to vyresit symlinky do tmpfs, a na /dev pouzit devfs.

    Funkcni reseni si muzes prohlednout na http://linux.brno-czfree.net/
    hwsoft avatar 12.10.2005 09:36 hwsoft | skóre: 19
    Rozbalit Rozbalit vše Re: ...
    zkus treba www.czfree.net a czfree debian. Ja teda pouzivam Voyage Linux, coz je vic prace a vetsi svoboda, je to taky Debian based.
    11.10.2005 12:38 kavol | skóre: 28
    Rozbalit Rozbalit vše "zkoušel jsem kdeco"
    hm, když to píše LI LI LI, proč nezkusíš Grub? :-)
    martink avatar 11.10.2005 12:49 martink | skóre: 10 | Hradec Králové
    Rozbalit Rozbalit vše /dev
    /dev nemusí být na ramdisku. syslog sice běžně používá soket /dev/log, ten je ale možné umístit jinam (tj. do ramdisku, viz man syslogd a hledat parametr -p). Případné další problémy s /dev je možné řešit symlinky do ramdisku.

    Mohou se vyskytnout další problémy (třeba s /etc/mtab nebo s dynamickým přidáváním položek do /etc/resolv.conf), ale všechno jde řešit buď symlinky do ramdisku, mount --bind nebo vhodnými parametry problémových programů.

    K lilo: odpověď si přečtěte v /usr/share/doc/lilo/README.common.problems
    11.10.2005 12:55 blackjam
    Rozbalit Rozbalit vše je na to balicek
    Kluci, zkuste debianovy balicek flashybrid (je minimalne v sidu), tam je naznaceny postup dotazen o dost dale. Ja to vetsinou nainstaluju na HDD v readonly modu a pak pretahnu image na CF, abych ji pri experimentech zbytecne "nemasiroval".
    11.10.2005 14:18 pupala | skóre: 21
    Rozbalit Rozbalit vše Skús to takto...
    Nechcem zbytočne kecať, ale ja som to vyriešil podľa tohoto: http://linuxdevices.com/articles/AT4540125636.html

    Založit nové vláknoNahoru

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.