Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
esound a podobná udělátka jsou tu s námi dost dlouho...
Ježiš, to je vtip? Co třeba už asi přibližně 1475x tady omílané pulseaudio?
BTW: Proč to není v poradně?
Tohle potřebuji taky pořešit, vím jaké jsou možnosti, ale víc jsem to ještě nestudoval.
Mám server, který má slušnou zvukovku, k ní připojené 2.1 repro, externí disk, no a mpd které mi tam pouští hudbu. Chtěl bych tam posílat audio z notebooku například když si pustím film, atd., chrchlátka ať už v notebooku, nebo hůře v externím LCD jsou děs běs. Přes týden se na to snad vrhnu.
zvukovou kartu která by hrála někde "jinde" přes síťnevim jestli sw, ale prehravat pres sit umi pulseaudio ... ale nezkousel jsem
Možná by mohl fungovat NetJack. Nikdy jsem to nezkoušel, ale standardní Jack mi funguje perfektně.
S PulseAudio to jde celkem snadno: Přenos zvuku po síti (PulseAudio).
Sice to moc nepoužívám, protože většinou si spíš nasdílím disk a přehrávač pouštím na „serveru“. Ale teď jsem si s tím přehrával nahraný film z televize (DVB-T) a funguje to pěkně (vlc tunelované přes SSH -X a zvuk přes PA oboje po stovkové síti).
Tiskni
Sdílej: