Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Co to ale ten mikroformát je? Mikroformáty nám dávají možnost v html kódu stránky některé informace označit jako polohu, jiné jako adresu, kontakt, událost. Kdokoliv pak může tyto informace strojově číst a zpravovávat. Mikroformátů je celá řada a umožňují nám vložit do webu třeba adresu, kontakt, kalendářovou událost a již zmíněné GPS souřadnice a mnoho dalšího.
Podpora vyhledávačů? Než jsem se do úpravy webu pustil, musel jsem si ověřit, že to má smysl. Po chvilce hledání jsem našel zápisek na blogu seznamu že zavedli podporu formátu GEO. Slibují, že weby které geo mikroformát obsahují budou ve výsledku vyhledávání zobrazovat s připojenou mapou - to mi přišlo velice zajímavé, odlišit se od dalších tisíců odkazů které mapku nemají. Informace o podpoře Google jsem nikde nenašel, jen zmínku že sám google vkládá geo do výsledků vyhledávání na jeho mapách.
Podpora v prohlížečích je taktéž mizerná. Pro firefox který používám jsem našel rozšíření které zobrazí ikonku na panelu vždy, když najde na webu nějaký mikroformát. Když procházím tábory na mém webu, zobrazuje nahoře ikonku a po kliknutí mohu zobrazit polohu tábora na různých mapách.
Zdá se mi, že u mikroformátů teď platí, že je skoro nikdo nepoužívá protože je vyhledávače neberou a prohlížeče nativně nezobrazí. Kdo by ale zlepšoval prohlížeč nebo vyhledávač když na webu je mikroformátů jako šafránu?... Seznam v tomto udělal velký krok pro podporu téhle (4 roky staré..) novinky. Doufám že se to rozšíří. Pokud by geolokace webu byla běžná, určitě by to výrazně zjednodušilo vyhledávání v mém okolí nebo třeba v okolí naplánované trasy kudy pojedu...
Tiskni
Sdílej:
mam pocit ze strycek google microformaty podporuje ...