Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Před rokem byla streamovací služba HBO Max přejmenována na Max. Dle managementu slovo HBO v názvu nebylo důležité. Včera byl Max přejmenován zpět na HBO Max. Kolik milionů dolarů to stálo? 😂
Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
Instituce státní správy nebudou smět využívat produkty, aplikace, řešení, webové stránky a webové služby poskytované čínskou společností DeepSeek. Na doporučení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost rozhodla o jejich zákazu vláda Petra Fialy na jednání ve středu 9. července 2025.
Co to ale ten mikroformát je? Mikroformáty nám dávají možnost v html kódu stránky některé informace označit jako polohu, jiné jako adresu, kontakt, událost. Kdokoliv pak může tyto informace strojově číst a zpravovávat. Mikroformátů je celá řada a umožňují nám vložit do webu třeba adresu, kontakt, kalendářovou událost a již zmíněné GPS souřadnice a mnoho dalšího.
Podpora vyhledávačů? Než jsem se do úpravy webu pustil, musel jsem si ověřit, že to má smysl. Po chvilce hledání jsem našel zápisek na blogu seznamu že zavedli podporu formátu GEO. Slibují, že weby které geo mikroformát obsahují budou ve výsledku vyhledávání zobrazovat s připojenou mapou - to mi přišlo velice zajímavé, odlišit se od dalších tisíců odkazů které mapku nemají. Informace o podpoře Google jsem nikde nenašel, jen zmínku že sám google vkládá geo do výsledků vyhledávání na jeho mapách.
Podpora v prohlížečích je taktéž mizerná. Pro firefox který používám jsem našel rozšíření které zobrazí ikonku na panelu vždy, když najde na webu nějaký mikroformát. Když procházím tábory na mém webu, zobrazuje nahoře ikonku a po kliknutí mohu zobrazit polohu tábora na různých mapách.
Zdá se mi, že u mikroformátů teď platí, že je skoro nikdo nepoužívá protože je vyhledávače neberou a prohlížeče nativně nezobrazí. Kdo by ale zlepšoval prohlížeč nebo vyhledávač když na webu je mikroformátů jako šafránu?... Seznam v tomto udělal velký krok pro podporu téhle (4 roky staré..) novinky. Doufám že se to rozšíří. Pokud by geolokace webu byla běžná, určitě by to výrazně zjednodušilo vyhledávání v mém okolí nebo třeba v okolí naplánované trasy kudy pojedu...
Tiskni
Sdílej:
mam pocit ze strycek google microformaty podporuje ...