Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Před rokem byla streamovací služba HBO Max přejmenována na Max. Dle managementu slovo HBO v názvu nebylo důležité. Včera byl Max přejmenován zpět na HBO Max. Kolik milionů dolarů to stálo? 😂
Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
Instituce státní správy nebudou smět využívat produkty, aplikace, řešení, webové stránky a webové služby poskytované čínskou společností DeepSeek. Na doporučení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost rozhodla o jejich zákazu vláda Petra Fialy na jednání ve středu 9. července 2025.
Tento blog obsahuje nebezpečnou symboliku.
Krátká recenze výtečné knihy Ivana Bíbra, doplněné ještě lepším DVD REMIXem Ubuntu pro české uživatele.
Dostalo se mi úkolu napsat recenzi na Ivanovu knihu. Vzhledem k tomu, že neumím číst (natož psát) a z obrázků (kterými je kniha nacpaná) jsem si to napsat netroufl, předal jsem tento úkol člověku povolanějšímu. Přečtěte si tedy recenzi Petra Štrajta (profil, web). Peťovi zůstala kniha a DVDčko a mě vynikající tekutý úplatek od Ivana . Úplatek jsem autorovi recenze nepředal, aby jej neovlivňoval.
Kniha Ivana Bíbra s názvem Ubuntu 10.10 CZ. si v ničem nezadá s předchozími tituly s dílny tohoto autora. Na cca. 350 stranách najdete veškeré informace, které začínající uživatel potřebuje k tomu, aby jeho vstup do světa Linuxu byl co nejméně bolestný.
Spolu s knihou obdržíte i dvě DVD (32b a 64b), která obsahují jednak samotné Ubuntu a další dodatečný software.
Na samotném začátku knihy se čtenář nejprve dozví něco málo o tom, co Linux vlastně je. Nechybí ani krátký exkurz do historie, ve kterém jsou shrnuty důvody vzniku nadace GNU. Následně jsou vysvětleny základní pojmy, jako je distribuce, či rozdíl mezi otevřeným a uzavřeným softwarem. V další části knihy se již dostaneme k praktickým záležitostem.
Kapitoly věnované instalaci systému jsou psány velmi srozumitelně a poskytnou Vám dost informací o tom, jak bezpečně nainstalovat Linux na Váš počítač a to i v případě, že máte na pevném disku již nainstalovaný některý ze systémů firmy Microsoft. Můžete si vybrat, mezi plnohodnotnou instalací na vyhrazený diskový oddíl, nebo instalací na oblast s Windows pomocí Wubi.
V dalších několika kapitolách nám autor představí aplikace, které nám umožní provádět různé běžné činnosti, od prohlížení internetu, přes práci s multimédii, až po nástroje pro komunikaci, jako je například Jabber, ICQ, Facebook, či Skype.
Dostatek prostoru je věnován zprovoznění multimédií a práci s nimi. Naučíte se pracovat s programy jako je například Totem, Rythmbox a dalšími
Nelze rovněž nezmínit kapitolu, "Kde legálně stáhnout hudbu" ve které si představíme servery Jemendo, Magnatune a používáním internetového obchodu Ubuntu one Music Store.
Linux a hry nejdou zatím příliš dohromady, ale i na tomto poli se najde několik zajímavých titulů, jak se přesvědčíme v kapitole "Linux a hry" Najdete tu všechno od logických hříček, až k online hrám ve stylu WoW. jako třeba Eshalon a Regnum Online.
Uživatelé operačního systému Linux nejsou příliš atraktivní cílovou skupinou pro firmy zabývajícími se vývojem her, ale přesto si je můžete zahrát pomocí různých emulátorů, jako je například Wine (svobodný), nebo Cross over Games (komerční), či Cedega.
Zvláštní pozornost si zaslouží kapitola "Časté dotazy a problémy", kde naleznete odpovědi na otázky, které se často opakují na mnoha internetových diskusních fórech. V knize, na rozdíl od diskuze na internetu na tyto dotazy odpovídá profesionál s mnoha lety praxe.
Přečetl jsem od Ivana Bíbra několik knih a mohu říct, že se jemu a jeho spoluautorům opět podařilo zvednout laťku hodně vysoko. Kladně hodnotím zvlášť vyváženost knihy. Nesnaží se Vás zasypat hromadou údajů. V základní části knihy se dozvíte přesně to co potřebujete, aby jste mohli se systémem začít pracovat a na tomto základu později autoři staví v kapitolách, které probírají pokročilejší témata.
Celkově tuto knihu mohu s klidným svědomím doporučit jak začátečníkům, tak mírně pokročilým uživatelům. Na celém textu je hodně vidět, že že autorský tým je složen z lidí, kteří Linux opravdu používají.
Osobně (to jsem zase já, Heronovič) bych doporučil ty placky. Nemusí se tam nic číst a obrázky jsou barevně. I když jsem RHELák, tak remix od Ivana používám na pracovním NTB. Po instalaci je tam vše, co můžete potřebovat. Taky je to DVD. Standardní distribuční CD je šíleně osekané a člověk pořád něco doinstalovává, remix je fakt připravený stylem: nainstaluj a pracuj.
Tiskni
Sdílej: