Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Když už najdu potřebný konfigurační soubor, mám z toho většinou radost do té doby, než ho otevřu
Teď vážně :
Když v konfiguráku chci změnit něco, aby to jinak zobrazovalo, můžu si ho přečíst stokrát tam i zpět. Když nevím, že mám zapnout třeba directfb (jednak nevím co to je a jednak mně to uráží), je mi celý konfigurák na nic
Problém konfiguráků (nebo spíš začátečníků, kteří ho chtějí upravit) je ten, že člověk ví jenom to, co chce úpravou dosáhnout (výhoda klikátek), mnohdy ví kde toho dosáhne (výhoda struktury adresářů systému), ale neví to nejdůležitější -> CO MÁ OVLIVNOVAT, aby došel k cíli!!
To je můj problém. Nedávno mi jeden plugin házel chybu "error VIDIX". Nainstaloval jsem všechny kodeky, které můj gentoo linuxek našel a nakonec jsem zjistil, že používám pouze výstup přes XV, takže stačilo zakomentovat řádek VIDIX_SUPPORT=1
Takže vy chcete mít ftp, web, mail, print atd server jako GUI aplikaci? Co když se budete potřebovat odhlásit? To se všechno vypne? Nebo jak si to představujete?
3) Nesoulad verzí je potenciální komplikace, nikoliv výhoda.JJ, to vidíme třeba u webu, že jo? Ten kdo se snaží dodržovat RFC a W3C je na tom většinou nejhůř
3. Ano, pokud vice lidi kolaborativne tvori playlist, tak je distribuovane reseni, rozdelene na server a (nekolik) klientu nejlepsi reseni. Ale to uz je dosti specialni pripad; typicky bude uzivatel jen jeden.Neni to specialni pripad. Napoak. Je to naprosto bezna vec. Spousta lidi ma doma nekolik pocitacu, spousta jich ma jeden vyhrazeny jako fileserver. Kdyz ma jeden vyhrazeny jako fileserver, tak se rovnou hodi i jako brana do Internetu a pusti se tam par dlasich sluzeb. A vzhledem k tomu, ze ten pocitac vetsinu casu nic nedela, tak se vytahne kabel s repakama z komory vedle a pusti se tam mp3. Taky se tam nahodi nejaky zvukovy demon dostupny po siti a ejhle, mame tu prehravac internetovych radii, mp3 a jeste k tomu bezdratove bedynky k notebooku pripojene po wifi. No neni to krasa? Jenom to chce uvolnit prostor fantazii a neomezovat se kecama typu "obycejny uzivatel by...". ps: tohle neni vymysl, doma mi to naprosto bez problemu uz par mesicu funguje.
Asi hej. Ale tá filozofia má jeden zádrhel. Čo keď chceš porovnať dve konfigurácie? Čo keď chceš konfiguráciu preniesť od užívateľa A k užívateľovi B. Zo stroja X na stroj Y.
To sa samozrejme rieši tým, že klikátko je len GUI nad texťákom. Problém je, že napísať klikátko, ktoré zachová poradie, zachová komentáre, prípadne pridá vlastné rozsiahle komentáre, nie je zrovna triviálne.
sed '/^ao=/s/=.*$/=alsa/' -i ~/.mplayer/configprostě to jen nahradi hodnotu v jednom paramteru a na zbytek to nesaha. Ale to neznamena ze bych nesouhlasil
Tiskni
Sdílej: