MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Ako som dnes sedel na balkóne a fajčil, napadlo mi, že prednosť klikacích nástrojov nie je v samotnej možnosti niečo si naklikať namiesto napr. odkomentovania alebo prepísania konfiguračného súboru, ale v tom, že neznalého užívateľa dovedú vetviacou sa štruktúrou relatívne jednoduchou cestou k cieľu. Preto ak užívateľ vie, že si chce nastaviť niečo, čo sa týka napr. monitora, vyvolá si napr. Yast, klikne na položku Displej, pozrie sa, aké nastavenia sú k dispozícii a vyberie si z ponúknutých možností.
Samozrejme, aj tu sú možnosti obmedzené. Spomínam si, keď som si otvoril klikacie nastavenia Xine (samozrejme režim "master of the known universe" :) alebo niečo podobné), tak som bol úplne dezorientovaný.
Táto "výhoda" klikacích nástrojov ich zároveň aj limituje, pretože napríklad pri zložitých nastaveniach už začínajú byť neprehľadné, resp. nespoľahlivé atď.
Každopádne pri jednoduchých nastaveniach sú pre BFU klikacie nástroje jednoduchšie, čo je jeden z faktorov, prečo sú také "obľúbené" klikacie systémy a distribúcie.
Tiskni
Sdílej:
Když už najdu potřebný konfigurační soubor, mám z toho většinou radost do té doby, než ho otevřu
Teď vážně :
Když v konfiguráku chci změnit něco, aby to jinak zobrazovalo, můžu si ho přečíst stokrát tam i zpět. Když nevím, že mám zapnout třeba directfb (jednak nevím co to je a jednak mně to uráží), je mi celý konfigurák na nic
Problém konfiguráků (nebo spíš začátečníků, kteří ho chtějí upravit) je ten, že člověk ví jenom to, co chce úpravou dosáhnout (výhoda klikátek), mnohdy ví kde toho dosáhne (výhoda struktury adresářů systému), ale neví to nejdůležitější -> CO MÁ OVLIVNOVAT, aby došel k cíli!!
To je můj problém. Nedávno mi jeden plugin házel chybu "error VIDIX". Nainstaloval jsem všechny kodeky, které můj gentoo linuxek našel a nakonec jsem zjistil, že používám pouze výstup přes XV, takže stačilo zakomentovat řádek VIDIX_SUPPORT=1
Takže vy chcete mít ftp, web, mail, print atd server jako GUI aplikaci? Co když se budete potřebovat odhlásit? To se všechno vypne? Nebo jak si to představujete?
3) Nesoulad verzí je potenciální komplikace, nikoliv výhoda.JJ, to vidíme třeba u webu, že jo? Ten kdo se snaží dodržovat RFC a W3C je na tom většinou nejhůř
3. Ano, pokud vice lidi kolaborativne tvori playlist, tak je distribuovane reseni, rozdelene na server a (nekolik) klientu nejlepsi reseni. Ale to uz je dosti specialni pripad; typicky bude uzivatel jen jeden.Neni to specialni pripad. Napoak. Je to naprosto bezna vec. Spousta lidi ma doma nekolik pocitacu, spousta jich ma jeden vyhrazeny jako fileserver. Kdyz ma jeden vyhrazeny jako fileserver, tak se rovnou hodi i jako brana do Internetu a pusti se tam par dlasich sluzeb. A vzhledem k tomu, ze ten pocitac vetsinu casu nic nedela, tak se vytahne kabel s repakama z komory vedle a pusti se tam mp3. Taky se tam nahodi nejaky zvukovy demon dostupny po siti a ejhle, mame tu prehravac internetovych radii, mp3 a jeste k tomu bezdratove bedynky k notebooku pripojene po wifi. No neni to krasa? Jenom to chce uvolnit prostor fantazii a neomezovat se kecama typu "obycejny uzivatel by...". ps: tohle neni vymysl, doma mi to naprosto bez problemu uz par mesicu funguje.
Asi hej. Ale tá filozofia má jeden zádrhel. Čo keď chceš porovnať dve konfigurácie? Čo keď chceš konfiguráciu preniesť od užívateľa A k užívateľovi B. Zo stroja X na stroj Y.
To sa samozrejme rieši tým, že klikátko je len GUI nad texťákom. Problém je, že napísať klikátko, ktoré zachová poradie, zachová komentáre, prípadne pridá vlastné rozsiahle komentáre, nie je zrovna triviálne.
sed '/^ao=/s/=.*$/=alsa/' -i ~/.mplayer/configprostě to jen nahradi hodnotu v jednom paramteru a na zbytek to nesaha. Ale to neznamena ze bych nesouhlasil