Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Ako som dnes sedel na balkóne a fajčil, napadlo mi, že prednosť klikacích nástrojov nie je v samotnej možnosti niečo si naklikať namiesto napr. odkomentovania alebo prepísania konfiguračného súboru, ale v tom, že neznalého užívateľa dovedú vetviacou sa štruktúrou relatívne jednoduchou cestou k cieľu. Preto ak užívateľ vie, že si chce nastaviť niečo, čo sa týka napr. monitora, vyvolá si napr. Yast, klikne na položku Displej, pozrie sa, aké nastavenia sú k dispozícii a vyberie si z ponúknutých možností.
Samozrejme, aj tu sú možnosti obmedzené. Spomínam si, keď som si otvoril klikacie nastavenia Xine (samozrejme režim "master of the known universe" :) alebo niečo podobné), tak som bol úplne dezorientovaný.
Táto "výhoda" klikacích nástrojov ich zároveň aj limituje, pretože napríklad pri zložitých nastaveniach už začínajú byť neprehľadné, resp. nespoľahlivé atď.
Každopádne pri jednoduchých nastaveniach sú pre BFU klikacie nástroje jednoduchšie, čo je jeden z faktorov, prečo sú také "obľúbené" klikacie systémy a distribúcie.
Tiskni
Sdílej:
Když už najdu potřebný konfigurační soubor, mám z toho většinou radost do té doby, než ho otevřu
Teď vážně :
Když v konfiguráku chci změnit něco, aby to jinak zobrazovalo, můžu si ho přečíst stokrát tam i zpět. Když nevím, že mám zapnout třeba directfb (jednak nevím co to je a jednak mně to uráží), je mi celý konfigurák na nic
Problém konfiguráků (nebo spíš začátečníků, kteří ho chtějí upravit) je ten, že člověk ví jenom to, co chce úpravou dosáhnout (výhoda klikátek), mnohdy ví kde toho dosáhne (výhoda struktury adresářů systému), ale neví to nejdůležitější -> CO MÁ OVLIVNOVAT, aby došel k cíli!!
To je můj problém. Nedávno mi jeden plugin házel chybu "error VIDIX". Nainstaloval jsem všechny kodeky, které můj gentoo linuxek našel a nakonec jsem zjistil, že používám pouze výstup přes XV, takže stačilo zakomentovat řádek VIDIX_SUPPORT=1
Takže vy chcete mít ftp, web, mail, print atd server jako GUI aplikaci? Co když se budete potřebovat odhlásit? To se všechno vypne? Nebo jak si to představujete?
3) Nesoulad verzí je potenciální komplikace, nikoliv výhoda.JJ, to vidíme třeba u webu, že jo? Ten kdo se snaží dodržovat RFC a W3C je na tom většinou nejhůř
3. Ano, pokud vice lidi kolaborativne tvori playlist, tak je distribuovane reseni, rozdelene na server a (nekolik) klientu nejlepsi reseni. Ale to uz je dosti specialni pripad; typicky bude uzivatel jen jeden.Neni to specialni pripad. Napoak. Je to naprosto bezna vec. Spousta lidi ma doma nekolik pocitacu, spousta jich ma jeden vyhrazeny jako fileserver. Kdyz ma jeden vyhrazeny jako fileserver, tak se rovnou hodi i jako brana do Internetu a pusti se tam par dlasich sluzeb. A vzhledem k tomu, ze ten pocitac vetsinu casu nic nedela, tak se vytahne kabel s repakama z komory vedle a pusti se tam mp3. Taky se tam nahodi nejaky zvukovy demon dostupny po siti a ejhle, mame tu prehravac internetovych radii, mp3 a jeste k tomu bezdratove bedynky k notebooku pripojene po wifi. No neni to krasa? Jenom to chce uvolnit prostor fantazii a neomezovat se kecama typu "obycejny uzivatel by...". ps: tohle neni vymysl, doma mi to naprosto bez problemu uz par mesicu funguje.
Asi hej. Ale tá filozofia má jeden zádrhel. Čo keď chceš porovnať dve konfigurácie? Čo keď chceš konfiguráciu preniesť od užívateľa A k užívateľovi B. Zo stroja X na stroj Y.
To sa samozrejme rieši tým, že klikátko je len GUI nad texťákom. Problém je, že napísať klikátko, ktoré zachová poradie, zachová komentáre, prípadne pridá vlastné rozsiahle komentáre, nie je zrovna triviálne.
sed '/^ao=/s/=.*$/=alsa/' -i ~/.mplayer/configprostě to jen nahradi hodnotu v jednom paramteru a na zbytek to nesaha. Ale to neznamena ze bych nesouhlasil