Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Jazykozpytný koutek pana Poea. Koutek gangsterské tlupy pana Slize. Kozel zahradníkem, IT hodinářem. Konečně vysněné povolání. Novinky.
Mám doma krásnou ženu. Má krásná žena pochází ze zvláštní rodiny. Členové této rodiny mluví divně. A používají tuze zvláštní termity.
Slova jako vzláštní nebo herkulec mne nechávají ledově chladným. O něco hůře se vyrovnávám s patvarem vyšáhnout, což je prý "dosáhnout směrem vzhůru". Okurek a handra nepočítám, anžto jsou to běžně používaná dementní slova (slušný středoevropan místo nich pochopitelně použije vokurka a hadr, voe).
Jenže když, vážený čtenáři, do ruky dostaneš kyvadlo s tím, že se jedná o bimbátko (!), nelze zůstat rozvážným. Ne, ne a ne. A ještě 37x ne! Toto slovo odmítám. Proč? Například proto:
Jáma a bimbátko
Edgar Allan Poe
...
Proč vykládat o dlouhých, předlouhých hodinách smrtelného, ba víc než smrtelného děsu, kdy jsem odpočítával svištící kmity oceli! Bimbátko klesalo níž a níž – coul po coulu – zlomeček po zlomečku – po stupních rozpoznatelných jen v intervalech, které trvaly věky! Teprve po několika dnech – ano, mnoho dní možná uplynulo – začínalo bimbat tak těsně nade mnou, že mne ovíval jeho břitký dech. Do chřípí se mi tlačil pach ostré oceli. Modlil jsem se – zapřísahal jsem do omrzení nebesa, aby urychlila sestup bimbátka. Běsnil jsem, šílel, vší mocí jsem se zdvíhal proti švihům strašlivého bimbátka. A pak jsem se znenadání utišil a jen se usmíval na blyštivou smrt jako dítě na podivnou cetku.
...
Ano, teď je to teprve hrůzný příběh. Ale třeba by z něj měl Pavel Eisner radost.
Když už jsme u strašidelné literatury, tak všem doporučuji arcidílo světové úrovně. Není sice strašidelné ve smyslu: "Bylo 29. července 1897, kdy Králový Dvůr nad Labem poznal hrůzy prudkého a rozvodněného Labe," ale spíše "píše se rok 2007. Uprchlíci z Pražského hradu si nesou zásoby vody a dřeva na otop do přeplněného uprchlického tábora na Malé Straně kde panuje nebezpečí vzniku epidemie ze zdravotně závadných pisoárů." Ano, znalci již jistě vědí, že mi při stěhování obydlí padl svazek "Příběhy doktora slizu" (Michal Jindra, Divus). Jsem opět neskonale pobaven.
Do nového obydlí si nejdražší žena přistěhovala dva nové kusy starožitného nábytku. Pianino a hodiny. takže to tam nyní vypadá jako v krematoriu, ale to je vedlejší. Problém tkví v tom, že hodiny s bimbátkem každou půlhodinu spustí kravál. Kdyby to bylo alespoň zbustrované, ale to ne. Nejdřív ten staletý kus dřeva a mechaniky začne dýchavičně natahovat kladívko (dzdzdzdzdzzzzzz), a pak bouchne do zvonce (BOIIIIINNNNGGG). Suprézní je zejména půlnoc. Prý si zvyknu.
Cha! Já jsem ale odvážný muž činu. Zakoupil jsem sobě izolační pásku, kterou oblepím kolem zvonce, tudíž budu mít opět klidný spánek. Mám se rád, když jsem chytrý.
A čím jsi? Já chtěl být pilotem, a pak řidičem dálkových autobusů Karosa. To jsem byl mlád. Dnes jsem starší a mnohem moudřejší. Proto pracuji u moderního pásu – ve velmi enterprise IT. Mám ale dobrého kamaráda, který se živí tím nejlepším zaměstnáním na světě. Je rentiérem. Občasně si přilepšuje jako majitel realit a nemovitostí. Z celého svého širokého srdce mohu zodpovědně prohlásit, že i já bych na takovou práci měl ty nejlepší sklony. Dělal bych to rád. A moc dobře. Takže – kdo mi poskytne pravidelnou a vysokou rentu?
Scribus 1.3.3.5 je na světě. A aby bylo trochu zmatku, přehodnotili jsme jednotlivé vývojové řady.
Tak psáno jest.
Hit týdne: Summoning - všechno
Průser týdne: Kdesi zhlédnuté Country Express Praha-Nashville. Divím se, že toho Brabce nezabili dříve. Zasloužil by. Ne na holou, jako třeba paní Fergie, ale tak jako správně mafiánsky.
Tiskni
Sdílej: