Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Další a ještě lepší nálož extra levičáckého software. Vše téměř zdarma, včetně otcovských ponaučení. Tentokráte bez zbytečných kudrdlinek, bych potěšil monsignora Ignora.
V minulém ublognutí jsem sliboval nový velkolepý program. Tu jest. Dobrá, možná není až tak velkolepý, ale je v dané kategorii nejlepší [1]. A to jsem zkoušel kdeco.
O co jde? Jedná se o nástroj správy Sqlite3 databází ve stylu, ehm, ehm, Toadu nebo TOry (pro pomalejší čtenáře — pozor, nadsázka).
Pestrobarevná zastřelená obrazovka:
Jak a proč to vzniklo? Psal jsem na zakázku jakýsi jednoduchý tracker. Jednouživatelský. Bez nutnosti dospělé databáze (než by třeba nastartovala Oracle XE, tak v Sqlite už má operátor hotovo a je na třetí straně Blesku). A při psaní selektů mi nepřišla CLI utilitka nejšikovnější. Třeba ladění SQL dotazů je v tom celkem peklo, rozumíš – explainy a tak.
Zmiňovaný tracker, který je sice GPL, ale jinak je za hromadu
velmi tvrdé měny. Zlaťáky a stříbrňáky. Ne měďákům!:
Vyzkoušel jsem tedy asi 800 sqlite správců. Děs a bída kurtizán, přátelé. Nejlépe z nich vypadal LiteMan. Po pár pečích se dokonce dal používat. Herr maintainer na ně ale nereagoval, takže mne situace donutila si to forknout. A to tak, že kromě jednoho souboru je už všechno úplně jinak. Lépe a radostněji.
Stav: skoro všechny plánované vlastnosti implementovány. Ideální SW, pokud se chce někdo naučit s Qt4. Jde to fakt rychle, tohle bylo hotovo za pár hodin (asi čtyři obědové pauzy). Pomoc vítána, protože já mám hromadu dalších zájmů. Programátoři, baliči, dokumentaristé a taková svoloč.
Nejen dětskými databázemi živ jsem já. Takže aby se mi lépe pracovalo s Oraclem, opatchoval jsem sobě zobrazení NULL hodnot ve výsledcích.
Černá a bílá? Jezovitů řád? Lepší než Toad, inkvizoTOra…:
Optimalizace jako kráva účinné pokračují. A jsou jednoduché, akorát trochu nudné. A nyní slíbené otcovské poučení:
// na pytel
for (int i = 0; i < CNT; ++i)
{
QColor c(100, 100, 100);
c.hue();
}
// bravura a rychlost
QColor g;
for (int i = 0; i < CNT; ++i)
{
g.setRgb(100, 100, 100);
g.hue();
}
Více viz Cyrille Berger z Krity
OSD dostala podporu DB džobů. Gratulujeme.
Hit týdne: Textures - Drawing Circles; The Blackdahlia Murder - Miasma.
Průser týdne: opustilo mne další z archivních CD. Tentokráte Gorefest - Erase. Jsem moc smutný panda.
[1] - politicky korektní vysvětlení: samozřejmě pro mne nejlepší. Jistě může existovat kdokoli jiný, kdož třeba preferuje coredumpy aplikací jiných, jistě kvalitních.
Tiskni
Sdílej: