Společnost Meta na dvoudenní konferenci Meta Connect 2025 představuje své novinky. První den byly představeny nové AI brýle: Ray-Ban Meta (Gen 2), sportovní Oakley Meta Vanguard a především Meta Ray-Ban Display s integrovaným displejem a EMG náramkem pro ovládání.
Po půl roce vývoje od vydání verze 48 bylo vydáno GNOME 49 s kódovým názvem Brescia (Mastodon). S přehrávačem videí Showtime místo Totemu a prohlížečem dokumentů Papers místo Evince. Podrobný přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání a v novinkách pro vývojáře.
Open source softwarový stack ROCm (Wikipedie) pro vývoj AI a HPC na GPU od AMD byl vydán ve verzi 7.0.0. Přidána byla podpora AMD Instinct MI355X a MI350X.
Byla vydána nová verze 258 správce systému a služeb systemd (GitHub).
Byla vydána Java 25 / JDK 25. Nových vlastností (JEP - JDK Enhancement Proposal) je 18. Jedná se o LTS verzi.
Věra Pohlová před 26 lety: „Tyhle aféry každého jenom otravují. Já bych všechny ty internety a počítače zakázala“. Jde o odpověď na anketní otázku deníku Metro vydaného 17. září 1999 na téma zneužití údajů o sporožirových účtech klientů České spořitelny.
Byla publikována Výroční zpráva Blender Foundation za rok 2024 (pdf).
Byl vydán Mozilla Firefox 143.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Nově se Firefox při ukončování anonymního režimu zeptá, zda chcete smazat stažené soubory. Dialog pro povolení přístupu ke kameře zobrazuje náhled. Obzvláště užitečné při přepínání mezi více kamerami. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 143 bude brzy k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byla vydána betaverze Fedora Linuxu 43 (ChangeSet), tj. poslední zastávka před vydáním finální verze, která je naplánována na úterý 21. října.
Multiplatformní emulátor terminálu Ghostty byl vydán ve verzi 1.2 (𝕏, Mastodon). Přehled novinek, vylepšení a nových efektů v poznámkách k vydání.
Vážení a milí diváci, dnes si povíme něco o oblasti, která se tak trochu dotýká každého z nás…
Chochocho. Před pár dny jsem náhodou zahlédl televizní pořad. Tuším, že to bylo v neděli. Na Čt24. Vedlejší efekty se jmenuje. A - neštěstí je na světě - moderoval jej Pavel Anděl.
Pořad je to moderní, takový ten 2.0 beta. Ano, přesně v tom stylu, jak přes samé interaktivní prvky na obrazovce neuvidíme nic jiného. A možná také proto tam spoluobčané s jalovým mozkem posílají své, ehm, názory.
"Já bych chtěl jenom poznamenat, že zapomínáte na to, jak si předchozí Klausova vláda nakradla a vůbec nepodporovala nás slušný lidi!" Téma bylo: Vedlejší efekty nebezpečných českých silnic.
Jistě, tohle je standardní průser všech pořadů se zpětnou vazbou od diváctva. Vedlejší efekty ale disponují ještě jednou zbraní mozkového ničení - Pavlem Andělem.
"A co vy si, héém, jako, ehém, myslíte, hehe, o tom, jak tady ten předchozí, hehé, divák jako řikal? Jakože, srk-srk-ze-sklenice, huhlyhuhly (stále do sklenice)… Neni to jako, ééé, otázka peněz jako?
Uznávám, že mluva "z patra" a navíc v televizi není nejsnadnější. Jenže tohle by měl bejt, kurva, profesionál, ne? A nikoli retardovaný mektal.
Neuvádí vlastně P.A. také nějakou hitparádu zatuchlých písní rádia Beat? Mám pocit, že tam někdo také velice podobně pindá.
Doplnění: včera během přípravy pokrmu k večeři, jsem tam zahlédl jakousi blondýnu, která se sice nedokázala vyhrabat ze zaběhlých klišé o církvi, ale dokázala utvořit celou větu s podmětem, přísudkem, hlavou a patou. Gratuluji pořadu k posile.
Pointa
Nikdo mne nepřesvědčí, že je televize k něčemu dobrá. Možná kdyby tam moderátorky vystupovaly hanbaté (Pozor! Ne tak Pavel Anděl!) dal bych si říci a stal bych se koncesionářem.
Konec Pointy - EOP
P.S.: Příště si povíme třeba něco o filosofii sportu. Ovšem jen pokud budete hodní a přestanete tu žvatlat o Gtk. Protože nepřestanete-li, nejenže nevypálíte kuli ve chvíli osudné, ale hlavně se vystavíte nebezpečí, že sepíšu ostrý příspěvek z historie knihoven pro X11.
Hit týdne: Midvinter - At the Sight of the Apocalypse Dragon, Deverova Chyba.
Průser týdne: gymaziální "noise" Děti Deště.
Tiskni
Sdílej:
Protože nepřestanete-li, nejenže nevypálíte kuli ve chvíli osudné, ale hlavně se vystavíte nebezpečí, že sepíšu ostrý příspěvek z historie knihoven pro X11.S chutí do toho
"A co vy si, héém, jako, ehém, myslíte, hehe, o tom, jak tady ten předchozí, hehé, divák jako řikal? Jakože, srk-srk-ze-sklenice, huhlyhuhly (stále do sklenice)…ho poznávám. Možná se nehodí na ten typ pořadu, co s0 viděl, ale generálního blba bych z něj nedělal.
gtk filedialog cucáhlavně když nesrká
vim ~/.emacs
vim ~/.emacs