Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Klíčová slova: kernel, opensuse 10.3, realtime, midi.
Nevím, jestli jste to zaregistrovali, ale ve factory repozitářích je opět kernel-rt. Supr, dupr. Jedna z nejlepších zpráv co znám. Alespoň pro nás, amatérské muzikusy.
Jenže ejhle proklatě! Jadérko má pro MIDI časovač tuze rychlý, takže si třeba Rosegarden dvakrát neškrtne.
Konkrétně by šlo o změnu configu: "Processor type and features"-"Timer frequency"-"1000 Hz"
Proto se ptám zejména zdejších novelláků - je to do bugzilly? Má to šanci dorazit do čisté 10.3? Nebo budeme stále odkázaní na zpožděné (ve smyslu "vydají jej později") jádro z jacklabu, které mi dodrbe závislosti v driverech? Nedodrbou se tím jiné připady nasazení kernel-rt? Uznávám, že mám sobecký a omezený pohled, protože rt používám jen a pouze na muziku.
Odkazy: Rosegarden a system timer, diskuse na jacklabu.
P.S.: ano, zeptal bych se na #opensuse irc, připojil-li bych se :/
Hit týdne: Unholy - Gracefallen a překvapivě i bowieovský Chris Conelly - The Episodes
Průser týdne: Root - Daemon Viam Invenien
Tiskni
Sdílej: