Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
V jednom z minulých zápisků jsem sebemrskačsky popisoval špatnou až nedobrou situaci kolem vývoje Scribusu. Velevážené publikum, nemožné se stalo skutečností a ledy se hnuly - je venku verze 1.3.5beta. V textu dále: SW management a my, Jakékoliv roční období (nejlépe však aktuální) of Code.
Tahle první beta, což sice podle zlých jazyků znamená, že se nám to podařilo přeložit na více než jednom počítači, ale shrnuje víceméně několikaletý vývoj a zároveň je prvním stupínkem k další stabilní řadě. Nyní se věci mají následovně:
Velké a tlusté varování: dokumenty vytvořené ve vývojových verzích Scribusu nejsou zpětně kompatibilní. Tedy dokument z 1.3.5beta nelze otevřít v 1.3.3.x (obráceně pochopitelně ano). Byli jste varováni.
Takový zběžný sumář změn:
Nyní je tedy ideální čas k tomu, abyste 1.3.5beta vyzkoušeli a pomohli alespoň hlášením jistě existujících chyb, pádů programu (ideálně s debug symboly), anebo jakýmkoliv poznatkem. K stažení na obvyklých místech (src, hormada binárek).
Sakra, byl to ale boj. Poučení pro příště - víc megazměn najednou nedělá dobrotu. Chce to trošku myslet na takový ten domácí menežment. Protože bez toho, že jsem na kolegy měsíce hulákal, jako polokokot projížděl Mantis a neustále otravoval s opravami, tak se nedočkáme ani té bety. Konec samochvály. Pochopitelně jsem to nedělal sám, ale prvotní impulzy se také počítají...
Hysterie okolo GSOC vrcholí. Jednolivé skupiny vývojářů jako o život házejí ještě volnými sloty (jo, my ve Scribusu máme 4, a letos dokonce mentořím. Inda, jak už poslední měsíce jinak, že?), a já si říkám: "což takhle trochu posunout nějaký svůj levičácký SW?"
Proto opět melduju, že mám pro potenciální zájemce hromadu ušlechtilé práce. Třeba pokud někoho místního zaujal Davidův pěkný seriál o Qt, tak bych měl několik, řekněme začátečnických, GUI úkolů. Třeba zrovna odtud. A klidně jsem ochotný to pak třeba někomu potvrdit jako semetrálku nebo úkol do školy.
Co?
Hit týdne: Bolt Thrower - ... for victory a Mercenary.
Průser týdne: deska projektu jednoho kamaráda, kteroužto jmenovat nebudu.
Tiskni
Sdílej:
Hezke. Napsal sem ebuild.
Nejsi sám: http://bugs.gentoo.org/show_bug.cgi?id=267193
Navíc je tam patch na fPIC issue na amd64. Bez toho mi to nejde přeložit.
IF(WANT_PODOFO)
....
ENDIF(WANT_PODOFO)
Mam gentoo a pri spusteni scriba hlasi nasledujici problem:
Nelze najít modul: lib2geom.so: sdílený objektový soubor nelze otevřít: není souborem ani adresářem
Nelze najít modul: lib2geom.so: sdílený objektový soubor nelze otevřít: není souborem ani adresářem
Nelze najít modul: lib2geom.so: sdílený objektový soubor nelze otevřít: není souborem ani adresářem
Nelze najít modul: lib2geom.so: sdílený objektový soubor nelze otevřít: není souborem ani adresářem
Ve vyskakovacim okne je napsano ze nelze nacist pluginy libpathalongpath.so a libmeshdistortion.so.
Zatim jsem to nedaval do bugs.scribus.net, protoze si nejsem jisty, zda neni problem jen u me. Ale pri reinstalovani dela to same a revd-rebuild najde take nekonzistenci v techto souborech a nabizi reinstalaci scriba. Jeste jsem to nepsal, ale jde o verzi app-office/scribus-1.3.5_beta.
Diky, Zbynek
lib2geom.so nikde na disku nemám, scribus 1.3.5 naběhne bez problémů. Pokud ani rekompilace nepomáhá, tak založ bug na bugs.gentoo.org.
Procetuálně to nejde - otázka zní: je to opravdu potřeba? RFE?kdyz jsem to videl poprve, tak jsem si rikal, co koho proboha vedlo udelat radkovani v pevnych jednotkach?! mne to prijde rozumejsi v procentech. vetsinou chci spis menit velikost pisma nez velikost radkovani a menit soucasne rucne velikost pisma i radkovani je opravdu nepohodlne. a co hur, obcas je potreba vzit kalkulacku. napr. pokud clovek chce treba velikost radku 120% u pisma 13pt. ;-] jinak nastaveni radkovani pomoci procent ma napr. pagemaker.
Hit týdne: Bolt Thrower - ... for victory a Mercenary.
Vcera mi kamos pouztel tohle: Walter Kraft.
To je teprve palba az clovek breci smichy.
A ja uz myslel, ze ti konecne dala ...
Viz tez uvaha o termodynamice pekla