Minulý týden byl oficiálně vydán Android 17. Detaily na blogu a stránkách věnovaných vývojářům.
Dnes jde do prodeje zařízení Steam Machine. Steam Machine 512 GB za 1 039 EUR a Steam Machine 2 TB za 1 359 EUR. Do čtvrtka 25. června do 19:00 se lze zapsat na seznamy. Ty budou jednorázově náhodně slosovány, čímž bude určeno pořadí rezervací a čekacích listin.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.51.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek v oznámení o vydání a také na YouTube a PeerTube.
Byla vydána nová verze 2026.3.0 "Carousels & Killer Whales" svobodného softwaru ScummVM (Wikipedie) umožňujícího bezproblémový běh mnoha klasických adventur na zařízeních, pro které nebyly nikdy určeny. Přehled novinek v poznámkách k vydání a na GitHubu.
Tento týden (24. a 27. června) vyprší platnost Microsoft certifikátu v UEFI vydaných v roce 2011. Nové certifikáty byly vydány v roce 2023. Kdo na počítačích, i virtuálních, používá zabezpečené spouštění (Secure Boot), měl by si ověřit, že má certifikáty aktualizovány, viz např. články na Red Hat nebo Fedora. Pro stávající systémy se nic nemění. Nadále se budou normálně spouštět. Zavaděče podepsané pouze klíčem z 2023 se ale na počítačích s pouze certifikátem 2011 nespustí. Ve Fedoře je zavaděč shim ve verzi 16.1-6 podepsán klíči 2011 i 2023.
Uživatelé mobilních telefonů s Linuxem si nyní mohou nainstalovat aplikaci Mobilní Datovka. Díky tomu je přístup k datovým schránkám dostupný i na zařízeních s mobilními linuxovými distribucemi, jako jsou například Mobian, NixOS Mobile, pmOS atd. Aplikace je dostupná na Flathubu.
Software Freedom Conservancy v novém dokumentu shrnuje doporučení, jak přistupovat ke generativní AI založené na LLM při přispívání do svobodného a open-source softwaru. Mimo jiné vyzývá k obezřetnosti, transparentnosti a revizi generovaného kódu člověkem.
Byla vydána nová verze 5.6.0 programu na úpravu digitálních fotografií darktable (Wikipedie).
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma. V Týdnu v GNOME je zmíněn flatpak balíček pro GIMP 0.54.1 z roku 1996. Jedná se o poslední verzi GIMPu postavenou nad toolkitem Motif.
Home Assistant Operating System, tj. linuxová distribuce optimalizována pro hostování Home Assistanta a jeho aplikací, byl vydán v nové major verzi 18.0.
Naozaj ? To dať osobné údaje spoločnosti, ktorá je registrovaná v inom štáte ? Gragulujem, to je veľmi ekonomické. V prvom rade by mala byť morálna povinnosť nedovoliť aby zahraničné spoločnosti vôbec využivali tieto data. V prípade služieb, ktoré vyžadujú základné overenie užívateľa pri registrácii a pritom môže rozhodnuť či budú dané údaje zobrazené aj pre ostatních účastnikov. Inak daný údaj sa jednosmerne zašifruje a zostane užívateľovy len prihlasovacie meno a heslo.
nemá cz zastoupení (školy nemohou platit v cizí měně)Proč by nemohly? Řešil jsem nějaké nákupy SW pro školu, nebyl problém platba dodavateli přímo v USD nebo EUR. Není k tomu potřeba mít ani bankovní účet v příslušné měně. Jediný problém byl, že účetní to "nikdy nedělala".
Poté údajně MS nesplňuje evropské zákony ohledně GDPR, od toho prý zřizuje služby jako Azure GermanyPodle mě používání MS Office 365 samo o sobě nijak v konfliktu s GDPR není. Je kolem toho spousta mýtů, ale GDPR nutně neříká, že data musí být uložena v EU. Pro konkrétní použití ale mohou existovat další národní regulace, kde už záruka na úrovni např. Azure Germany je nutná.
Nu a pak je tu ještě ta věc s problematickou dostupností služeb, na kterou se asi dost často zapomíná. Tj., že MS nedokáže zaručit funkčnost služeb.Ono se to hlavně projevuje často tak, že u Teams to jedné skupině jde OK a jiná má problémy, a to se pak uživatelům hodně spatně vysvětluje a řešit to nějak s MS je nereálné. Support sice komunikuje rychle, ale je to ve výsledku jen ztráta času.
Dle té diskuse na rootu nedostanete MS Teams pro školu zdarma, resp. dostanete jen v omezené míře pro pár uživatelů, jinak je nutné normálně platit.Jako vždy u MS, možností je více. Pokud máte jako škola aktivní subscription Open Value, což je často nejlepší možnost pokud je třeba upgrade na Win10 a/nebo licence na MS Office, tak je Office365 včetně Teams bez omezení součástí toho subscription. Open Value se platí jen podle počtu zaměstnanců, a máte pokryté všechny desktopy a všechny žáky v prakticky neomezeném počtu. Je to podstatně výhodnější než cena 2,45EUR/měsíc/uživatel co se dá najít na MS webu. To by bylo při 600 žácích přes 500kKč za rok, což je nesmysl. Cena Open Value pro desktop office je cca 1000 Kč ročně na zaměstnance. Jinak aktuálně myslím že ta verze Office365 co je pro školy zdarma takové omezení jak psal někdo v té diskusi nemá. Vím o velkých školách co to používají na distanční výuku, a no problem. Bývalo to tak dřív, a samozřejmě to mohou v budoucnu zase změnit...
LibreOffice má své mouchy, i když nyní se moc těším na novou verzi, která umožní audit naaplikovaných formátů v každém znaku, něco co měl WordPerfect od začátku a MS Word, pokud vím nikdy.
Co se týče Mnichova, tak je celkem možné, že po zvážení nevýhod MS řešení a přerušení personálních vazeb bývalé politické reprezentace se zastoupením MS budou pokračovat v původní linii Linux not Windows: Why Munich is shifting back from Microsoft to open source – again. Tak uvidíme.
Vyvrátil co?Tvrzení: Chrome byl nutnou podmínkou použití
Např. v něm neměli zapnutý simulcast a velmi záleželo na rychlostech internetového připojení, při kterých to začalo dělat problémy: snižovat kvalitu až případně do pádu.Tohle mohu naopak do jisté míry potvrdit, ale nenašel jsem lepší alternativu (pominu-li normální VoIP), když jak jsem psal, cokoliv spojeného s Chromiem si u mě uzurpovalo přístup mj. k síti a nemohl jsem ani souběžně vyhledávat na Wikipedii, aniž by mi začal vypadávat zvuk.
Tvrzení: Chrome byl nutnou podmínkou použitíMohl jsem to formulovat lépe. Na druhou stranu mi to podle situace padalo i při 8 lidech. Více méně se to pro mne ve Firefoxu stalo nepoužitelné. Já to používal ve Windows v Chrome a pak jsem objevil tu jejich appku a ta je dobrá.
Po zběžném pročtení jsem pochopil, že s. dad opět někde fízloval na rootu "neoliberály". Závěr je opět nepřekvapivě stejný - za dadův nepovedený život může Václav Klaus a neoliberálové.
Jitsi jsem zkoušel a není špatný. Jenže. Tady jde řeč o nasazení na školách, konkrétně základních. A jelikož je Jitsi jen a pouze videohovor (a chat), je to prostě po potřeby školství nedostatečné. Ač sám příznivec svobodného software musím říct, že Teams je prostě celkem dobrý a hlavně komplexní. Je tam zadávání úkolů, kvízů, "přednášky" si žáci mohou pustit zpětně z archivu, umožňuje skupinové i soukromé chaty atd. atd. I když musím říct, že se mi doslava protočily panenky, kolik tun hoven tam běží na pozadí. Kolik se toho vyvalilo z uMatrixu a uBlock Originu jsem snad ještě neviděl. Teams má i nativní linuxovou verzi. Něco tak komplexního a ušitého na míru školám ve světě open source prostě neexistuje (nepletu-li se).
Čili pro reálný život prostě nestačí být komunistický snílek a neomarxista dad, ale být prostě realista, i když se to může leckterému sudruhu vnitřně příčit. A to bylo závěrečné shrnutí.
s pozdravem čest práci a míru zdar
Tiskni
Sdílej: