Byla vydána nová verze 0.4.15 (𝕏) svobodného operačního systému ReactOS (Wikipedie), jehož cílem je kompletní binární kompatibilita s aplikacemi a ovladači pro Windows. Přehled novinek i s náhledy v oznámení o vydání.
Byl představen rpi-image-gen, tj. oficiální nástroj pro vytváření vlastních softwarových obrazů pro zařízení Raspberry Pi.
Byla vydána nová major verze 8.0, aktuálně 8.0.1, softwaru pro správu elektronických knih Calibre (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Vypíchnuta je lepší podpora Kobo KEPUB formátu nebo integrovaný lokálně běžící engine Piper pro převod textu na řeč používaný pro čtení nahlas (již od verze 7.18).
Společnost OpenAI rozšířila své API o nové audio modely. Nový model pro převod textu na řeč (text-to-speech model) lze bez přihlašování vyzkoušet na stránce OpenAI.fm.
Příspěvek Bezpečnost paměti pro webové fonty na blogu Chrome pro vývojáře rozebírá, proč se pro zpracování webových fontů v Chrome místo FreeType nově používá v Rustu napsaná Skrifa z Fontations.
V pátek 21. a v sobotu 22. března proběhnou Arduino Days 2025, tj. každoroční „narozeninová oslava“ platformy Arduino. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je bude možné na YouTube. Zúčastnit se lze i lokálních akcí. V sobotu v Praze na Matfyzu.
Komunitná konferencia Bratislava OpenCamp, ktorá sa uskutoční už o tri týždne 5. 4. 2025 na FIIT STU pozná svoj program – návštevníkom ponúkne 3 paralelné behy prednášok a workshopov na rôzne témy týkajúce sa otvoreného softvéru či otvorených technológií.
Časopis MagPi od nakladatelství Raspberry Pi se s číslem 151 přejmenoval na Raspberry Pi Official Magazine. I pod novým názvem zůstává nadále ve formátu pdf zdarma ke čtení.
Japonská SoftBank Group kupuje firmu Ampere Computing za 6,5 miliardy dolarů. Ampere Computing vyrábí 32-128jádrové procesory Ampere Altra a 192jádrové procesory AmpereOne.
Byla vydána (𝕏) nová verze 2025.1a linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení na blogu.
Ve zmíněném článku na portálu root.cz byly popsány ve dvou článcích důvody k instalaci vlastního software pro videokonference a také byl uveřejněn popis, jak tu instalaci provést. Jedná se o open source software Jitsi Meet, které autor provozuje na jedné ostravské základní škole. V první části uvedl sám autor, že se jedná patrně o nejlevnější variantu řešení problému a připojil ještě poznámky o dalších výhodách.
V diskuzi na sebe nenechal dlouho čekat ten zcela očekávaný, reflexivní názor, že se v žádném případě nejedná o nejlevnější variantu. Pro uživatele jménem Ýrus (jméno anonymizováno z důvodů ochrany osobních údajů) to bylo zcela jasné a také hned uvedl příklad, kdy konkurenční produkt jednoho z monopolistů na trhu (Zoom) vyjde laciněji. Připojil, že tím, že se u OpenSource řešení vyzdvihuje nulová cena se tím poškozuje renomé OpenSource.
Hned zpočátku je třeba upozornit, že autor článku udělal značnou chybu v tom, že řešení nazval nejlevnějším (a ještě to bylo v textu proloženě). To je samozřejmě nepřesné a zavádějící. My všichni známe ty výroky miliardářů, že si nemohou dovolit kupovat laciné věci, my všichni víme, jaký je rozdíl mezi výhodný a levný. Ano, autor měl napsat, že se jedná o nejvýhodnější řešení.
Autor v dalším textu svou chybu nepřímo napravil tím, že obsáhle zmínil jiné možné varianty a snažil se nastínit, proč nepřicházejí v úvahu. Toto pan Ýrus patrně nečetl a ve svém komentáři se chytil těch cen. 58 lajků pod jeho komentářem ukazuje, že v tom svém neoliberálním postoji není sám. Objevily se samozřejmě i další hlášky, že čas jsou peníze a příklady co stojí pořádný VPS server atd.
Vyvstává otázka, zda je pan Ýrus skutečně skalní neoliberál - vždyť zmínil to OpenSource a tedy nevidí jen ty ceny. Ano, není to černobílé a pro dnešní dobu skoro typické. Najdeme jen těžko 100% neoliberála, nicméně jestliže by byl u takových lidí proveden neoliberální test, tak si myslím, že by byl pozitivní .
Neoliberální virus se v organismu projevuje zejména tím, že postižený je fixován na ceny. Jakmile někdo takový slyší 'levný', tak okamžitě hledá cenovku. Kdyby byl pan Ýrus zdráv, tak by autorovi napsal, že formulace nejlevnější je nepřesná a uvedl by to na pravou míru.
Dalším typickým symptomem neoliberalismu je fixovaní na tržní mechanismy. V diskuzi řada lidí uvedla, že je nesmysl se babrat s tou instalací, když už na trhu existují úspěšná řešení. Neoliberál nepřemýšlí, neoliberál nakupuje za nejlepší cenu. Zrovna tak jako voliči preferují Bureše, když jim slíbí, že bude řídit stát jako firmu. Firma, tržní mechanismy, úspěch .... no proč by to nemělo fungovat ve státě? Jak už stokrát zdůrazněno, fungovat to nemůže, protože existuje něco jako národohospodářství, nevýdělečné instituce, veřejné statky, nemožnost dát výpověď občanům (s odstupným nebo bez) a tisíce dalších důvodů, které mají co dočinění s tím zásadním rozdílem mezi nárohospodařstvím a podnikovým hospodařstvím.
A školy, to je to národohospodařství. Je to jako zajišťovat občanům vodu, údržbu silnic nebo obranu (představte si, že by si měla armáda na sebe vydělat !?). Ale všechny tyto instituce jsou současně prvky neoliberálního systému, který by rád vyřešil vsechny problémy tržně. S tím se netržní subjekty neustále potýkají a v diskuzi byl uveden jeden zajímavý případ. Stát, kterému je jasný rozdíl mezi nárohospodařským subjektem a (globalním) trhem se snaží tyto hranice vyznačit a pomocí zákonů i vymoci. Proto je školám v JM kraji (tedy podle jednoho diskutanta) zakázáno nakupovat v zahraničí (dřive jsme říkali za valuty). V diskuzi jsme se dozvěděli, že se to dělá tak, že se zapojí nějaká česká firma, která ty valuty za 'mírný' poplatek převede na koruny. Tím se obchází to 'národohospodářské' snažení státu a využívá se tržních mechanismů.
Ale co je to vlastně to 'národohospodářské' snažení. Každý si toho jistě všiml, že německá policie používá německá auta, francouzská policie výrobky francouzské a v Čechách jezdí policie ve škodovkách. Nový americký prezident Biden v jednom prohlášení uvedl, že jakmile bude v úřadě, tak nařídí, že americké úřady a státní instituce budou moct objednávat pouze u dodavatelů, kteří 'vyrábí' v USA. Neoliberálové tomu říkají protekcionismus, lidé kteří studovali na národohospodářských fakultách tomu říkají strukturální politika. Ale přiznejme si, že i bez toho studia vetšina obyvatel nějak automaticky očekává, že Český stát bude preferovat české dodavatele a vlastně nad tím vůbec nepřemýšlí.
A to nepřemýšlení je ta podstatná chyba vetšiny občanů společnosti a proto musí vycházet takovéto blogy, které těm 85% spoluobčanům, kteří nepřemýšlí vysvětlují, jak se věci mají a proč jezdí česká policie ve škodovkách a školy by neměly nakupovat MSOffice365 a nebo Zoom.
Že jednotlivec hraje ve fungování moderní ekonomiky klíčovou roli, na to se přišlo již v 16 století. Podle skotského ekonoma a filozofa Adama Smithe (1723-1790) má snaha o uspokojení individuálních potřeb největší přínos pro společnost jako celek (viz. blaho národů). Tuto koordinační schopnost trhu - od individuální snahy jednotlivce k společenskému optimu - popsal metaforou "neviditelné ruky" trhu, která nevyžaduje státní zásah.
Taková idealizovaná ekonomika s dokonalými trhy však ve skutečnosti neexistuje. Tržní ekonomiky trpí řadou nedostatků, včetně nezaměstnanosti, nerovnoměrného rozdělení příjmů a využívání přírodních zdrojů. Existuje tedy řada dobrých argumentů pro státní zásahy do ekonomického života. Vetšinou však nepanuje shoda jaká je optimální úroven takových zásahů. V některých ekonomikách stát plní téměř neomezený počet úkolů, zatímco v jiných se omezuje jen na určité oblasti.
Co je společensky spravedlivé pro jednoho, může být společensky nespravedlivé pro druhé. I kdyby se však členové společnosti dokázali shodnout na jednotném chápání sociální spravedlnosti, stále existuje zásadní problém, že samotné trhy nemusí nutně vést k rozdělení příjmů, které je vnímáno danou společností jako sociálně spravedlivé. Naopak, dokonale fungující trh může dokonce vést k extrémně nerovnoměrnému rozdělení příjmů.
Nositel Nobelovy ceny za ekonomii z roku 1970 Paul A. Samuelson kdysi uvedl příklad, že kočky bohatých mohou pít přesně to mléko, které bude chybět dětem chudých. Je tomu tak proto, že tržní mechanismus je poháněn kupní silou kupujících. Z tohoto hlediska vyžaduje účinný tržní systém také korektury. Jde o rovnováhu mezi efektivitou trhů s etickými a morálními normami a o přijetí rozhodnutí, které je co možná nejvíce společností akceptováno.
Dalším problémem ideálního trhu jsou veřejné statky. Tržní hospodařství může fungovat jen tehdy, když existuje vlastnictví. Neoliberálové často zapomínají, že to můze být jen stát, který tuto podmínku nutnou může zajistit. (ty peníze na prosazení toho vlastnictví se vezmou kde??? ). Jestliže ale exsistují statky, u kterých není vlastník jasný nebo znám, (např. veřejné osvětlení) tak pak je těžké takový statek předat trhu (protože ty fotony nikdo (zatim) nemůze vlastnit), aby se vytvořila ta optimální tržní cena. Navíc u toho veřejného osvětlení tím, že ho používá jeden není omezena spotřeba někdo dalšího a tím je ten tržní mechanismus v koncích.
A škola je také takový veřejný statek. Tím, že nějaké dítě chodí do školy neubývá pro jiné dítě na nabídce toho produktu vzdělání - ten produkt je neomezeně k dispozici a proto nemůže být na trhu správně posouzena jeho cena. Škola také nemůže reagovat tržne např. na nedostatek uřitelů matematiky tím, že svůj produkt (vzdělání) nabídne na trhu bez matematiky. (soukromý výrobce takto zcela běžně reaguje, když nemá odpovídající zdroje). Je pravda, že v České republice se stát snaží tuto situaci řešit skutečně takto (maturita bez matematiky), ale vetšina rozumných lidí se obává, že je to cesta do pekel. Kdyby škola fungovala tržně, tak by učitelé byli např. z Mongolska, výuka by byla v angličtině (protože čeština je na trhu stejně k nepotřebě) a ti Mongolové by bydleli po 20-ti na cimře v noclehárně a produkt vzdělání by si mohli dovolit i ekonomicky slabší občané. Když si tak člověk představí, jak by trh zamával s našimi životy, tak je snad ochoten platit i vyšší daně.
Neschopnost tržního mechanismu regulovat společností preferovanou sociální spravedlnost a neschopnost trhu spravovat veřejné statky jsou ty důvody, proč to bez státu nejde (dnes tedy již víme, že se Adam Smith i V. Klaus mýlili). Ale může stát dělet co se mu zlíbí? Jak se má stát chovat optimálně, když zasahuje do toho trhu?
I nad tím se chytří lidé již zamýšleli a kupodivu už před 100 lety. Jedná se o oblast národohospodárřských nauk a zde zejména o pojmy jako Paretovo optimum, ekonomie blahobytu, Kaldor-Hicks-Kriterium a další. Bez nároku na úplnost a přesnost (zde je čtenář odkázán na odpovídající literaturu) je možno říci, že stát by měl zasahovat tak, že zvýhodnění nějakého subjektu a jeho zisk z těchto opatření plynoucí by měl minimálně pokrýt ztráty znevýhodněných subjektů. Toto je v praxi skoro nerealizovatelné a proto by se měl stát snažit ztráty znevýhodněných subjektů minimalizovat.
A to je také důvod, proč používá Česká policie Škodovky a ne Renaulty. Tím, že se koupí auta domácí produkce se sice poškozují dovozci a překupníci cizích automobilů, ale kdyby policie rozhodla obráceně, tak by byly národohospodářské ztráty větší. ( Renault i Octavia stojí 200.000 Kč, provize dovozce je 10.000 Kč, když se koupí Octavie tak se poškodí národohospodářský subjekt ve výši 10.000 Kč , v opačném případě je škoda 200.000). Jestliže národohospodářství neprodukuje auta, tak pak je (teoreticky) optimální, když se nákup rozdělí rovnoměrně mezi dovozce. Zde je také dobře vidět ta schizofrenie EU-hospodářské konstrukce, kdy vedle sebe existují samostatná národohospodářství a zároveň by se měla ta národohospodářství chovat jako jedno celoevropské hospodářství -> např. je to vidět na tom, že EU postihuje jednotlivé státy, když preferuji vlastní produkty - kdy např. národní státní instituce musí vypsat poptávky celoevropsky bez omezení.
U toho Zoomu by se mohlo zdát, že tím, že neexistuje domácí dodavatel by objednávka u Zoomu nepoškozovala žádného národního dodavatele, protže žádný takový údajně neexisituje. Na příkladu té ostravské školy ale vidíme, že ten dodavatel existuje - je to dokonce stát sám. A to je národohospodářsky optimální (viz výše), protože v této zvláštní situaci stát do toho tržního mechanismu vůbec nezasahuje. Aktivita te ostravské školy je proto z národospodářského hlediska naprosto žádoucí a stát by měl podobné aktivity podporovat. Stát měl už dávno nastartovat programy pro tvorbu institucionálního softwaru s využitím zejména open source zdrojů.
Po tomto vysvětlení je doufám zcela jasné, jak by uživatel Ýrus reagoval, kdyby měl minimálně to základní ekonomické vzdělání a nebyl v zajetí neoloberalismu.
P.S.
Pan Ýrus je jediný český občan, který se veřejně ohradil proti AGPLv3 licenci v případě Oracle Berkeley DB a jeho názor byl i celosvětově publikován. To je velmi pozitivní. Vidíme, že se jedná o myslícího občana se srdcem na spravném místě. O to smutnější je skutečnost, že i takoví občaní, opory naší společnosti, mají i tak zásadní mezery v základním vzdělání.
Tiskni
Sdílej:
Naozaj ? To dať osobné údaje spoločnosti, ktorá je registrovaná v inom štáte ? Gragulujem, to je veľmi ekonomické. V prvom rade by mala byť morálna povinnosť nedovoliť aby zahraničné spoločnosti vôbec využivali tieto data. V prípade služieb, ktoré vyžadujú základné overenie užívateľa pri registrácii a pritom môže rozhodnuť či budú dané údaje zobrazené aj pre ostatních účastnikov. Inak daný údaj sa jednosmerne zašifruje a zostane užívateľovy len prihlasovacie meno a heslo.
nemá cz zastoupení (školy nemohou platit v cizí měně)Proč by nemohly? Řešil jsem nějaké nákupy SW pro školu, nebyl problém platba dodavateli přímo v USD nebo EUR. Není k tomu potřeba mít ani bankovní účet v příslušné měně. Jediný problém byl, že účetní to "nikdy nedělala".
Poté údajně MS nesplňuje evropské zákony ohledně GDPR, od toho prý zřizuje služby jako Azure GermanyPodle mě používání MS Office 365 samo o sobě nijak v konfliktu s GDPR není. Je kolem toho spousta mýtů, ale GDPR nutně neříká, že data musí být uložena v EU. Pro konkrétní použití ale mohou existovat další národní regulace, kde už záruka na úrovni např. Azure Germany je nutná.
Nu a pak je tu ještě ta věc s problematickou dostupností služeb, na kterou se asi dost často zapomíná. Tj., že MS nedokáže zaručit funkčnost služeb.Ono se to hlavně projevuje často tak, že u Teams to jedné skupině jde OK a jiná má problémy, a to se pak uživatelům hodně spatně vysvětluje a řešit to nějak s MS je nereálné. Support sice komunikuje rychle, ale je to ve výsledku jen ztráta času.
Dle té diskuse na rootu nedostanete MS Teams pro školu zdarma, resp. dostanete jen v omezené míře pro pár uživatelů, jinak je nutné normálně platit.Jako vždy u MS, možností je více. Pokud máte jako škola aktivní subscription Open Value, což je často nejlepší možnost pokud je třeba upgrade na Win10 a/nebo licence na MS Office, tak je Office365 včetně Teams bez omezení součástí toho subscription. Open Value se platí jen podle počtu zaměstnanců, a máte pokryté všechny desktopy a všechny žáky v prakticky neomezeném počtu. Je to podstatně výhodnější než cena 2,45EUR/měsíc/uživatel co se dá najít na MS webu. To by bylo při 600 žácích přes 500kKč za rok, což je nesmysl. Cena Open Value pro desktop office je cca 1000 Kč ročně na zaměstnance. Jinak aktuálně myslím že ta verze Office365 co je pro školy zdarma takové omezení jak psal někdo v té diskusi nemá. Vím o velkých školách co to používají na distanční výuku, a no problem. Bývalo to tak dřív, a samozřejmě to mohou v budoucnu zase změnit...
LibreOffice má své mouchy, i když nyní se moc těším na novou verzi, která umožní audit naaplikovaných formátů v každém znaku, něco co měl WordPerfect od začátku a MS Word, pokud vím nikdy.
Co se týče Mnichova, tak je celkem možné, že po zvážení nevýhod MS řešení a přerušení personálních vazeb bývalé politické reprezentace se zastoupením MS budou pokračovat v původní linii Linux not Windows: Why Munich is shifting back from Microsoft to open source – again. Tak uvidíme.
Vyvrátil co?Tvrzení: Chrome byl nutnou podmínkou použití
Např. v něm neměli zapnutý simulcast a velmi záleželo na rychlostech internetového připojení, při kterých to začalo dělat problémy: snižovat kvalitu až případně do pádu.Tohle mohu naopak do jisté míry potvrdit, ale nenašel jsem lepší alternativu (pominu-li normální VoIP), když jak jsem psal, cokoliv spojeného s Chromiem si u mě uzurpovalo přístup mj. k síti a nemohl jsem ani souběžně vyhledávat na Wikipedii, aniž by mi začal vypadávat zvuk.
Tvrzení: Chrome byl nutnou podmínkou použitíMohl jsem to formulovat lépe. Na druhou stranu mi to podle situace padalo i při 8 lidech. Více méně se to pro mne ve Firefoxu stalo nepoužitelné. Já to používal ve Windows v Chrome a pak jsem objevil tu jejich appku a ta je dobrá.
Po zběžném pročtení jsem pochopil, že s. dad opět někde fízloval na rootu "neoliberály". Závěr je opět nepřekvapivě stejný - za dadův nepovedený život může Václav Klaus a neoliberálové.
Jitsi jsem zkoušel a není špatný. Jenže. Tady jde řeč o nasazení na školách, konkrétně základních. A jelikož je Jitsi jen a pouze videohovor (a chat), je to prostě po potřeby školství nedostatečné. Ač sám příznivec svobodného software musím říct, že Teams je prostě celkem dobrý a hlavně komplexní. Je tam zadávání úkolů, kvízů, "přednášky" si žáci mohou pustit zpětně z archivu, umožňuje skupinové i soukromé chaty atd. atd. I když musím říct, že se mi doslava protočily panenky, kolik tun hoven tam běží na pozadí. Kolik se toho vyvalilo z uMatrixu a uBlock Originu jsem snad ještě neviděl. Teams má i nativní linuxovou verzi. Něco tak komplexního a ušitého na míru školám ve světě open source prostě neexistuje (nepletu-li se).
Čili pro reálný život prostě nestačí být komunistický snílek a neomarxista dad, ale být prostě realista, i když se to může leckterému sudruhu vnitřně příčit. A to bylo závěrečné shrnutí.
s pozdravem čest práci a míru zdar