Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Před 60. lety byl dohotoven první 'stolní počítač'. Krátká retrospektiva z dob počátku vývoje IT.
Je to překvapivé, ale první stolní počítač nebyl IBM-PC, ani Atari či Comodore. Ten první vznikl v socialistické zemí, rukama a mozky socialistických lidí, pod vedením komunistické strany. Bylo to v bývalé NDR.
Hnací silou a hlavní osobností při vývoji tehdejšiho 'mini' počítače byl významný informatik Nikolause Lehmann. (více na viki: tam se nalézá německá stránka, ale i stránky v lužické srbštině - doporučují nahlédnout - je to neuvěřitelné, že my Češi tomu dokážeme dost dobře porozumnět )
Nikolaus Lehmann se narodil 15.3.1921 u Radiboru. Po válce vystudoval techniku v Drážďanech a stal se tam 1951 posléze profesorem užité matematiky. Již od roku 1949 se zabýval zprávami z USA o počátcích výpočetní techniky tamtéž a zejména s výsledky práci von Neumanna (First Draft of a Report on the EDVAC). Od roku 1950 začal konstruovat 'výpočetní automat D1' ve spolupráci s kombinátem Funkwerk Dresden. Využity byla elektronky ze zásob německého Wehrmachtu a jako nosič se používaly Goebelsovy propagandistické filmy, které se pro ten účel speciálně děrovaly. D1 sestával ze 760 elektronek a 100 relés. Paměťová jednotka měla 72 bitů a jako paměť se používala bubnová magnetická paměť s 2048 paměťovými místy na 128 stopách. Výkon byl 100 operaci za vteřinu. Počítač byl na svou dobu 'obvykle' velký a byl umístěn v 6-ti metrové skříní.
V roce 1959 začal Lehmann pracovat na koncepci 'stolního počítače' , kterou přihlásil k patentování. D4 , který nato vznikl měl rozměry 60x42x45 cm , měl 211 trazistoru a magnetickou bubnovou paměť. K tomu patřily obvykle periférie jako děrovačka, dálnopis apod. Počítač zvládal obvyklé aritmetické operace a měl být ovládán běžnými uživateli. Dohotoven byl D4a v roce 1963 a 1965 ukázán prvně publiku na Lipském veletrhu.
Počítač D4a
Na základě počítače D4a (D znamená Drážďany) byl vyvinut počítač Cellatron, kterého se vyrobilo asi 3000 kusů. Tento počítač je mnohými považován za první stolní počítač světa, dnes bychom řekli PC. Úspěch Cellatronu byl ovšem jen krátkého trvání, východní blok se koncem 60. let rozhodl, že dožene západ a vznikla iniciativa JSEP (Jednotný systém elektronických počítačů). Jako základ se ukradla technologie počítačů IBM 360/370 a státy sovětského bloku si rozdělily výrobu jednotlivých komponent. Na stolní počítače se zapomnělo. Prof. Lehmann se podle vlastních slov tohoto nechtěl účastnit a vrátil se na školu.
Nadčasová reklama z prospektu počítače Celatron C8205
Za povšimnutí stojí i obrazový materiál z té doby. Všimněte si prosím, jak nádherné byly ženy v roce 1967. Dnešní divky si jistě všimnou, že i žena v mikině a tvídové sukni může být neskutečně sexy. Legendární a naprosto nadčasový je prospekt pro Cellatron C8205Z (viz výše), kdy půvabná socialistická žena ovládá minipočítač před jednou z největších německých přečerpávacích elektráren. Čtenáři, kteří podle obrázku během 10 vteřin zjistí, kde se zobrazená přečerpávací elektrárna nalézá dostanou od redakce Abíčka klíčenku.
Půvabná, sexy a rovnoprávná socialistická žena při zavádění děrné pásky u stolního počítače Celatron C8205
Když si prohlédneme fotografie z pionýrských dob výpočetní techniky, tak zjišťujeme neuvěřitelnou podobnost vývoje a práce v nejrůznějších koutech světa. Na první fotografii jsou vidět 2 inženýři firmy Robotron z Drážďan, jak pracují s počítačem EC-1055. Na další fotografii jsou vidět dva počítačoví specialisté z jiného konce světa, kteří se chovají vlastně úplně shodně, jak ti dva socialističtí pracovníci. Otázka pro zainteresované čtenáře - jaký počítač ovládají ti dva vykořisťovaní američtí specialisté? A pro znalce počítačové historie - který z těch dvou programátorů letěl v nadzvukovém letadle MiG a jakého typu ten MiG byl?
socialističtí softwaroví inženýři pri práci
vykořisťovaní softwaroví inženýři pri práci
Závěrem se vtírá otázka. Byl ten socialismus skutečně tak neschopný. Je to skutečně nutné si myslet, že vše pokrokové může stvořit jen ten kapitalismus a neoliberální pořádky. Jak v NDR tak i v Československé socialistické republice žili a pracovali inovativní a angažovaní lidé s množstvím vlastních nápadů. Ti jsou zde i dnes. Ale opět, jako před 60 lety jsou u moci lidé - tenkrát karierni komunisté a dnes příslušníci demoliční koalice, kteří jakoukoliv inovaci zašlapávají do země. Lidstvo je nepoučitelné.
Tiskni
Sdílej:
Na těch marketingových materiálech je nadčasové to, že počítače mohou pracovat bez napájení (takových monitorů/PC v 90tých letech v reklamách bylo).
ttssss to napájí křečkem ve šlapacím kolečku ztý klece co má zasebou :D ;D
zajimavý je že i muslý komouši ujižděli na vobnovitelnejch zdrojích
..nebo to jakoby nejsou soláry ale roury k tý přečerpávací elektrárně?? :O :O :O :O
s/muslý/minulý :D
Lepší větrání...Kdyz to rupne, kde ma, tak trocha jo. Ale ne vse se da odvetrat...
CITACE: ukradla technologie počítačů IBM 360/370
.Neukradla, byla už volná, info přímo od pracovníka IBM (zastoupení IBM). Originál sálové počítače IBM byly v mnoha velkých podnicích jak NHKG Ostrava ...). 360/370 už byly beznadějně zastaralé. Obdobně jsem někde četl, že jsme vykradli Philips. Též nepravda - kazeťáky do auta vyráběné v TESLA Litovel byly osobně ověřeny u Philips a z důvodu zastaralosti, jim bylo jedno, že se okopírují. Naopak z toho vznikla spolupráce na výrobu CD přehrávačů. Obdobně hudba, platily se licence autorům přes Gramozávody v Loděnicích.
Ale jinak zajímavý článek. S těmi prvenstvími bývám opatrný, každý větší stát/podnikatel si propaguje to své prvenství i v kompech.