Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
Přemýšlíte, jak začít prázdniny? Už v úterý 1. července se bude konat Virtuální Bastlírna, tedy online setkání bastlířů, techniků, vědců i akademiků, kde se ve volné diskuzi probírají novinky ze světa techniky, ale i jiných zajímavých témat.
Za poslední měsíc jsme byli svědky plamenů několika raket. Zatímco malá raketa od Hondy se úspěšně vznesla a opět přistála, raketa od SpaceX se rozhodla letět všemi směry najednou. Díkybohu méně … více »Linus Torvalds zmínil, že souborový systém Bcachefs zřejmě odstraní z mainline Linuxu v začleňovacím okně pro vydání 6.17. Kent Overstreet mu totiž posílá kód s novou funkcionalitou i pro začlenění do kandidátů na vydání, kdy očekává pouze opravy chyb. Kent Overstreet byl již dříve z vývoje vyloučen kvůli konfliktní komunikaci.
Ministerstvo průmyslu a obchodu propaguje Microsoft. Ten ve spolupráci s Ministerstvem průmyslu a obchodu spouští AI National Skilling Plan v ČR. "Iniciativa Microsoftu přináší konkrétní a praktickou podporu právě tam, kde ji nejvíc potřebujeme – do škol, firem i veřejné správy.", říká ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček.
Jste český ISP? Vyplněním krátkého dotazníku můžete pomoci nasměrovat vývoj nové generace routerů Turris Omnia [𝕏].
Ti, kteří chodili v 60-letech do zakladní školy si jistě pamatují na krásný závěrečný článek 'O čtyřech ročních obdobích' z prvňáckého slabikáře. Autorem textu nebyl nikdo jiný, než světoznámý ruský pedagog Konstantin Dmitrievič Ušinskij. (narozen 1824, nejedná se tedy o ruského švába a je možno ho veřejně pochválit)
Ten příběh je následující.
Přišlo jaro. Míťa byl na návštěvě u dědečka. Běhal za motýly, trhal pampelišky a sedmikrásky. Večer řekl dědečkovi: Dědo, chci, aby bylo pořád jaro. Dědeček přání zapsal do notýsku. Přišlo léto. Míťa byl opět u dědečka a koupal v potoce a hřál se na sluníčku. Večer řekl nadšeně: Dědo, chci, aby bylo pořád léto. Dědeček přání opět zapsal. Přišel podzim. Míťa trhal jablka, hrušky a švestky a večer řekl: Dědo, chci, aby byl pořád podzim. I toto přání dědeček poznamenal do notýsku. Přišla zima. Míťa sáňkoval, lyžoval, bruslil a večer, celý utahaný řekl: Dědo, chci, aby byla pořád zima I toto přání zapsal dědeček do notýsku a rozvážně řekl: Vidíš, chlapče, co všechno sis přál.
Od doby zrodu pedagogického příběhu uplynuly již stovky let. Ta hlavní myšlenka jistě zůstává, ale aby to dnešní mladá generace pochopila, je třeba to zasadit do aktuálního rámce. Následující příběh se o to pokouší.
Kate, mladá slečna s programátorskými ambicemi přijala navštívit svého strýce Pavla. Ten byl zaměstnancem firmy Červený klobouk v Brně. Ve sklepních prostorách strýcova domu se nalézala manufaktura na výrobu textů ohledně programování. Toho jara se strýc zabýval programovacím jazykem Go. Ukázal Kate jak Go spojuje výhody dynamických (produktivita) a statických (rychlost,spolehlivost) jazyků. Kate byla nadšená a řekla: 'Strejdo, chtěla bych od teďka pořád programovat v Go'. Strýček Pavel zapsat přání do notýsku.
V létě opět navštívila Kate strýčka v Brně a ten ji prozradil, že právě připravuje řadu článků o jazyce Python. Ukázal ji, jak je Python relativně jednoduchý k naučení pro začínající programátory a lépe zapamatovatelný pro příležitostné programátory. Zdůraznil, že Python je vysoce škálovatelný a rozšiřitelný a v současnosti velmi oblíbený programovaci jazyk. Kate byla opět nadšená a řekla: 'Strejdo, chtěla bych od teďka pořád programovat v Pythonu'. Strýček Pavel zapsat i toto přání do notýsku.
Při své podzimní návštěvě Kate viděla, jak strýček pracuje na seriálu o jazyce Clojure. Ukázal ji, jak je v něm zejména snadné vytváření vícevláknových aplikací, a to bez nutnosti explicitního používání zámků (locks) či dalších synchronizačních prostředků. To se Kate obrovsky líbilo a řekla:'Strejdo, chtěla bych od teďka pořád programovat v Clojure'. Strýček Pavel zapsat opět přání do notýsku.
Při návštěvě na Vánoce zastihla Kate strýčka, jak na počítači píše nějaký program a ptala se, co je to za jazyk. Strýček ji odpověděl, že se jedna o Rust, a že tento jazyk je naprosto bezpečný (asi jako Temelín) a má jakýsi borrow-checker, který zabrání, aby se děla nějaká paseka. Protože Kate jako žena přesně věděla, že bezpečnost je na prvním místě, (viz ten známý vtip:jeptiška, prezervativ, svíčka) tak hned řekla:'chtěla bych teď pořád programovat v Rustu'. Strýček to zapsal do notýsku a řekl: 'milá neteři, podívej co jsi si přála na jaře, v létě, na podzim a nyní'. A dlouze se na ní podíval. Ale Kate přesně nepochopila, co ji chce strýček říci a pln nejistoty odjela domů. Ale ani cestou, ani doma ji nenapadlo, co ji chtěl strýček sdělit.
Víte to vy, děti?
Tiskni
Sdílej:
for
/while
cyklus dělá totéž. V céčku bez GOTO prakticky nelze řešit chybové stavy (resp. zblázníš se z toho a kód je hnusný, nepřehledný, náchylný na chyby).
V céčku bez GOTO prakticky nelze řešit chybové stavy (resp. zblázníš se z toho a kód je hnusný, nepřehledný, náchylný na chyby).To uz davno neplati: https://github.com/Hirrolot/datatype99 https://github.com/Hirrolot/interface99 A kdyby to nestacilo, tak: https://github.com/Hirrolot/metalang99