Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Já už jsem sice taky pěkná konzerva a dalo by se čekat, že to ocením, ale tohle je prostě strašně slabé a nemá to ani vtip ani informaci. Přitom o těch starých dobrých dobách lze psát tak krásně...
Spousta skalních fanoušků Jardy Jágra umí hrát akorát florbal...
jestli vtom pišeš recepty na jídlo tak asi jako jo :D
Heh, to je cool seriál, škoda že to nemá konec. Trochu mi to připomíná seriál mistra Ogilviho o sálových počítačích.Přitom o těch starých dobrých dobách lze psát tak krásně...
seriál mistra Ogilviho o sálových počítačíchTím bylo myšleno tohle Vzpomínky na servis počítačů před 30 lety.
Bohužel pan Václav Šedý alias Mr. Ogilvy asi zemřel.Tak jeden fenomen českého internetu umřel. Kubáč kdysi otevřel jednu diskuzi, kde se Šedivý hodně až grafomansky angažoval (jakože stovky příspěvků pod jedním blogem), a krapet mi přišlo že mu hráblo, tehdy jsem si ho ovšem nespojil. Jinak to byl rozhodně zajímavý člověk. RIP.
Ale můžem si na něj aspoň zavzpomínat. Blogger nedávno vydal zkompletovaný seriál O servisu počítačů před 30 lety, upravený do úhledné podoby, doplněný ještě nějakými dalšími texty, obrázky, zformátovaný do PDF. Já mám sice nějaké zálohy, kde je to taky, ale takto ucelené je to lepší. Zavzpomínejme si společně a vzdejme hold mistrovi. http://zpovedka.cz/ogilvy-vzpominky.pdfSuper!
Ukázka z Rozeberte si PC - https://martastanik.rajce.idnes.cz/nastenka/941692085Na to jsem kdysi taky narazil, když mi bylo asi 15 a bylo to docela inspirativní :)
nevim co natom jako všichni vidíte :D asi dva sem přečetla jeden s těma leninovejma hlavičkama v turecku apak nějaký bastlení rfid/multimetr nóó a nicmoc jako :O :/ je tam něco zajímavějšího a sem jakoby měla smůlu a klikla jenom da dva blbý linky nebo toje takle nudný celý?? :O :O
Tohle je obecný problém managementu bez technického vzdělání.to je validní připomínka. Je třeba se ovšem ptát, kde se vzali i ti muži bez technického vzdělání. Moje odpověď zní - podle toho, co jsem se od techniků dověděl - feminizace.
2. Samozřejmě, že existují muži, kteří nemyslí technicky. Techniků je ve společnosti vždycky jen tak 10 %. Ale to zatím naprosto stačilo, protože je nikdo v jejich práci nerušil.Zli lide z managementu si dovoluji rikat technikum na cem maji pracovat, protoze se to pry lip prodava.
ttssssssss jenom jednim linkem na dfense si tu rudozelenou cancel culture u mě jako nevyžehlíš :D :D ;D ;D
Typická ukázka logického selhání, obsahuje obě statistických fallacy: podmíněná pravděpodobnost a hlavně korelace vs kauzalita (no, ono by se to možná dalo považovat za v podstatě totéž).+1, to je přesně co jsem si taky myslel při čtení.
chudáka holku pomenovali po programovacím jazyku :O :O :O :O
nebo třeba jako 'go' :O :O by něvěděla jestli nani volaj ménem aby jakože přišla nebo řikaj aby šla někam pryč :O :O :O :O
Autor sám je již 2 roky v řadě softwarových projektůTěžko říct, co se tady myslí autorem, zda (Rok narození: 1952) nebo František skoro důchodce. Už celé dva roky..
Opravdoví programátoři a skuteční technici to mají v dnešní době těžké.Kdykoliv se tohle někde objeví, tak je to buď rovnou myšleno ironicky, nebo autor brečí nad tím, že on do té skupiny nepatří a nebo vzpomíná na dřevní doby (čehokoliv), kdy se makalo 500h denně a všichni na to po 20letech vzpomínají, ale ve skutečnosti už to nikdo nechce zažít. Takže jako provokace asi dobrý.
Nechal jsem si to pro jistotu ještě jednou vysvětlit. Samozřejmě se jedná o určitou nadsázku, ale jako vždy je v tom to pravdivé jádro. Ten esej je óda na tu chaotickou kreativitu, která je dána na této zeměkouli skoro výhradně nám mužům. Pamatuji si na ty reportáže v novinách, kdy ukazovali tu kancelář Torvaldse s těmi krabicemi od pizzy a hrnkem zastydlého kafe přesně jako u toho Ed Posta. To neznamená, že neexistují muži - účetní. Mezi diskutanty zde je určitě pár takových. Ale ti opravdoví programátoři prý skutečně nepotřebují, aby za ne tu strukturovanost jejich práce vyřizoval nejaký programovací jazyk.To je zase ale jeden bias za druhým. Tak za prvé, nějaká esej nedokazuje nic, a pokud máš vzorek o velikosti jedna, který se navíc opírá o 30 let starou nostalgickou esej, těžko z něj můžeš něco usuzovat. Za druhé, nevím co jsi viděl v životě ty, ale chaotická kreativita teda fakt není mužská doména.
o to samozřejmě nejde a já skutečně nechápu, proč sem někdo píše ta jména. Ano, ženy mají také mozky a když chtějí, tak mohou také přenášet hory jak muži. Kupodivu se přes veškerý pokrok dnešní doby hlásí i nadále na technické školy jen 10 % žen. ???Protože celá ta esej je oslava na to jak jsou muži kreativní a super a ženy jen všechno kazí. Proto. Je pravda, že na technické školy se hlásí málo žen, co ovšem není jasné je proč. Vyvozovat z toho že jsou ženy něčím méněcenné a třeba jim dělá problém matematika kvůli genetice, či nějakým přírodním zákonům je právě chyba, na což se tu ostatní snažili několikrát poukázat. Celkově je tenhle blog hrozně naivní*. Autor má pocit, že odhalil příčinu problému, přitom očividně jen hledá populistickou stříbrnou kulku, tedy jedno vysvětlení, které bude pasovat na celý komplexní set problémů. Stejně tak si tam mohl doplnit místo žen migranty, nebo Babiše, nebo generaci Z, či javascript, a bylo by to stejně validní, dokonce by to asi mohl „dokázat“ nějakou esejí. *Tahle diskuze tady byla už asi padesátkrát za posledních deset let, řešily se příčiny proč je v IT relativně málo žen. Řešily se tu průměrné osobnostní rozdíly, osobní zkušenosti lidí, řešilo se tu co ukazuje zastoupení procent pohlaví v severských zemích, kde se provedla asi největší ekvalizace příležitostí na světě. Řešily se tu big five personality traity a co to přesně znamená. Všechno se to tu periodicky přetřásá a nikdy se nedospěje k žádnému závěru. A pak přijdeš s blogem, který by se dal zkrátit na „v práci kde dělám mě to sere a podle mě za to můžou blbky co mi šéfujou, tudíž ženy jsou nahovno“. Těžko se můžeš divit, že proti tomu lidi mají námitky.
Zena ma zejmena biologickou ulohu a roli zabezpeceni domacnosti a pece o male deti. Muz ma rodinu zivit. Tak to je.Mel jsem dojem, ze je ti osobni svoboda dulezita. A ted tu chces pulce populace rikat, co maji delat?
Jsem moderni muz, takze mi tykat muze.To jsem nevěděla. Děkuji Vám, drahý.
prijdes ve 3 odpoledne za chlapem a pozadas ho, jestli muze dneska zustat o 2 hodky dyl a dodelat to ci ono. 99% no problem. Totez s zenskou ... 99% musi uvarit/vyzvednout deti/
Znamená to, že jsem ženská, když musím vyzvednout dítě ze školky, která (pro někoho asi překvapivě) není v provozu až do večera?
Co si autor představuje pod pojmem feminizovaná společnost? Je to společnost, kde skoro stejný počet žen i mužů vykonává nějakou závislou pracovní činnost a je tedy charakterizována skutečností, že v rámci pracovní činnosti neustále interaguje mužský a ženský prvek se všemi svými kontrérními charaketeristikami.To je tím pádem ale dost divný název, kde reálně je to vyrovnaná společnost, ne feminizovaná. Stejně jako nějaká typicky ženská profese nebude maskulinizovaná, nebo maskulinní, když tam bude pracovat 50% chlapů. Bude vyrovnaná.
Samozřejmě, že to nebyl jen feminismus, který zapříčinil příliv žen do pracovních procesů, ale i kapitalismus, který v určitých oborech vítal 'levnou' ženskou pracovní sílu. Nakonec socialismu zavedl právo na práci, což byla na druhou stranu vlastně pracovní povinost. A v posledních desetiletích nastala ve většině zemí situace, že pro slušný život jsou pro rodiny nutné 2 platy. Výsledkem je dnešní míra zaměstnanosti žen v EU kolem 70%.Tohle je hrozně vtipné třeba v kontextu rozdělení na východní a západní svět. Kde třeba komunismus u nás zastával pohled, že muži a ženy jsou si rovni, proto u nás historicky byla větší zaměstnanost žen v technických oborech (například chemie).
Jak již výše uvedeno, pamatuje autor počátky výpočetní techniky a tak může potvrdit stav, jak ho (s trochou nadsázky) popsal Ed Post ve svém známém eseji 'Reál Programmers Don't Use Pascal'. I když Ed Post ani jedním slovem nezmiňuje ženy, čtenáři je zřejmé, že v prostředí opravdových programátorů se ženy nevyskytovaly. (ony se tam nevyskytují ani dnes, ale o tom později).Jasně, a teď tu o popelce. Například mi vyprávěla v knihovně moje tehdejší kolegyně Dana Vřešťálová, jak komunisti její sestru donutili jít na matfyz studovat programování, i když nechtěla a chtěla jít studovat nějaké umění. Jenže někdo z rodiny se nějak prohřešil, a tak to bylo buď matfyz, nebo nic. Moje máma taky měla nějaké rekvalifikační kurzy na „výpočetní techniku“, i když studovala ekonomku. Ne že by jí to zajímalo, nebo bavilo, ale obecně jí tam tlačili.
Ony 50ti hodinové maratóny při kompletaci softwarového produktu (jak je popisoval Ed Post) si mohli dovolit jen muži (kteří tenkrát nemuseli vyzvednout v 16 hodin dítě že školky).Jasně, a nebo ženy co neměly děti. Jinak 50ti hodinový maratón je totální fuckup projektového managementu, za který bych je poslal do prdele, ne něco romantického, na co se vzpomíná jako na staré dobré časy.
Všem těmto příkladům je společné jedno: těm pánům do toho nikdo nekecal.To je sice pěkné, ale to nemá nic společného s tím že by ženy nemohly programovat, ale s tím že jim do toho někdo kecat bude.
Ale i v zavedených technických odvětvích panovala dříve jakási hierarchie a struktura, která byla poplatná skutečnosti, že zde byli zaměstnání jen muži.Ne, nebyli. Jako příklad třeba v sedmdesátých letech Adele Goldbergová napsala podstatnou část smalltalku. Bluebook, který napsala společně s David Robsonem je dodneška (po 38 letech) naprosto špičková technická kniha.
V konstrukční kanceláří, na dílně, na stavbě se potkávali muži různých schopností a dovedností. V každém takovém 'týmu' se vytvořila automaticky struktura, ve které každý zúčastněný přesně věděl, kde je jeho místo. Šéf konstrukce načrtl na papír od svačiny nějaký návrh a podřízení konstruktéři to rozkleslili a vůbec se u toho necítili poníženě. Věděli, že jednoho dne jeden z nich převezme tu štafetu po šéfovi a do té doby se snažili odpozorovat, jak se to šéfování dělá a pracovali na své odborné kvalifikaci.To je čistá nostalgie, která takhle jednoduše rozhodně nefungovala. Taky je dobré poznamenat, že to převzal jeden člověk a ostatní se na něj pak mohli pořád tak akorát obdivně dívat. Nehledě na to že povyšování technických pracovníků na šéfy je zrovna v IT velké téma, kde třeba můj šéf několikrát musel odmítat další povýšení, protože chce dál programovat a já sám jsem to odmítl už asi třikrát a rozhodně to nevidím jako něco co by mě motivovalo.
Nebylo myslitelné, aby někdo mladší, bez zkušenosti se při poradě přihlásil, že tematice nerozumí a zda by mu to nadřízený nemohl ještě jednou vysvětlit. To se prostě nedělo, z nějakého patrně genetického důvodů ten mladý muž věděl, že je v týmu spíš na obtíž než k potřebě a nedovolil by si zdržovat. Po poradě se pak takový začátečník zeptal zkušenějších kolegů, o co šlo.Haha. Co tohle má proboha společného s ženami? To je prostě o tom jak si nastavíš strukturu porad. U nás se to třeba taky dělo, tak jsme to přenastavili a už se to tolik neděje.
Ale jak výše uvedeno, společnost přešla do fáze společnosti feminizované. Dnes tedy neexistují čistě mužské kolektivy, v řadě profesi je to smíšené. A přítomnost žen přinesla bohužel i řadu problémů. Ten zásadní tkví vlastně pořád v tom jednom - totiž že ženy a muži nejsou stejní. Nejen, že ženy přece jen raději 2 x měří než by hned řezaly, ale i nadále přetrvává jistý odpor žen vůči technickým oborům. Ženy to inuitivně ví a proto si i v technických oborech nalezly místa, která 'nejsou' tak technická - ženy ovládly v technických oborech 'komunikaci'. Organizují a moderují meetingy, připravují podklady v powerpointu, žonglují s excely a wordy. Ženy si jako dříve i v technice našly to ošetřovatelství a administrativu. A proto se i nadále nenchazeji v tom týmu od Ed Posta ty opravdové programátorky.Já nevím, já mám třeba kolegyně programátorky a databázové specialistky, a žádný podstatný rozdíl tam nevidím. Všichni dělají svojí práci jak umí.
Zdálo by se, že je vlastně vše vpořádku. Ženy našly i v technických oborech pracovní místa, tak jak to společnost od nich vyžadovala. Bohužel nastal jeden závažný problém a to, že ženy se nacházejí na těch komunikačních pozicích, přes které dnes běží skoro veškerá rozhodnutí. Dnešní šéf konstrukční kanceláře nemůže jen tak zádat práci podřízenému. Na všechno jsou projekty, které mají milníky a zpětná hlášení a ženy které to mají vše v rukách rozesílají maily pomocí kterých se snaží získat přehled o něčem, čemu tak technický úplně nerozumí ale protože jsou na té střední řidící úrovni, tak s nimi musí všichni zúčastnění komunikovat (slušně). A když je něco nejasné, tak se to musí formulovat tak, aby se to dalo napsat do toho dalšího mailu jako podúloha atd. atd.Autor imho správně identifikoval problém, ale nesprávně identifikoval příčinu. Tohle se z mojí zkušenosti děje i ve společnostech, které jsou prakticky bez žen (například mám jako referenci společnost kde bylo cca 35 lidí a asi 3 ženy, žádná ve vedoucích pozicích).
Autor sám je již 2 roky v řadě softwarových projektů, kde ženy zastávají pozice v oblasti řízení projektu. výsledkem je, že dnešní softwarový pracovník polovičku pracovní doby prokecá vysvětlováním. A když mu rupnou nervy, tak musí dát 20 korun do prasátka za každé sprosté slovo.Jen 2 roky? Já tam jsem asi šest let a pořád se nepovažuji za dostatečně zkušeného abych o tomhle mohl mít nějaké soudy.
vyrovnaná společnost, ne feminizovanáJeště jednou, před 100 lety se nacházelo minimální množství žen v závislých pracovních pozicích, dnes je to 70 %. Tedy dříve málo 'femina', dnes hodně 'femina'. Když řekneme 'vyrovnaná' společnost, tak se jaksi vytrácí z toho názvu ten důvod, proč o tom mluvíme.
Tohle je hrozně vtipnéděkuji
50ti hodinový maratón je totální fuckup projektového managementuto je teď samozřejmě ta otázka - jde to skutečně bez těch maratonů. Nebo přicházejí ty nápady až když se na obzoru objevuje ten termín odevzdání?
Já nevím, já mám třeba kolegyně programátorky a databázové specialistky,ano, existují. Jak to vypadá statisticky?
Jen 2 roky?to bylo nešťastně formulováno
Ještě jednou, před 100 lety se nacházelo minimální množství žen v závislých pracovních pozicích, dnes je to 70 %. Tedy dříve málo 'femina', dnes hodně 'femina'. Když řekneme 'vyrovnaná' společnost, tak se jaksi vytrácí z toho názvu ten důvod, proč o tom mluvíme.Ty sis vybral diff vzhledem k historii, místo aby sis vybral diff vzhledem k faktu jak to je.
to je teď samozřejmě ta otázka - jde to skutečně bez těch maratonů. Nebo přicházejí ty nápady až když se na obzoru objevuje ten termín odevzdání?Co to je za otázku? Programování je inženýrská disciplína ve smyslu, že je možné ho dopředu plánovat a řídit poměrně úspěšně tak, aby splňovalo termíny, mít nějaké best practices a tak. Sám dělám v týmu který přesně takhle funguje. Že většina projektů je vykvašená ze samouků, kteří třeba nikdy neměli projektového manažera, co by fakt uměl dělat svojí práci, je úplně jiná. Pokud přicházejí geniální nápady když se blíží termín odevzdání, tak je něco úplně blbě. V libovolném netriviálním projektu, kde pracuje třeba pět a víc lidí to znamená, že spousta lidí bude muset předělávat svojí práci, že se něco brutálně odfláklo, že návrháři a architekti (což můžou být i implementující programátoři, nemusí to být samostatná profese) něco udělali blbě. Kdyby ti něco podobného ale napsal třeba konstruktér mostů, nebo stavitel domu, tak bys asi nebyl úplně u vytržení („dneska jsem se správně vyspal a vymyslel jsem nové geniální řešení celého patra vaší budovy, přestože už je postavené a nad ním se staví dvě další, teď to celé překopu a budete koukat!“). Tohle je taková ta snaha o romantizování programování, kde lidi jsou z toho u vytržení z neznalosti („ó jaký génius“, místo „ó, ten týpek nemá tušení co dělá, nedělal to všechno už stokrát (=> není profík) a ještě má pocit že je geniální“). Celkově ten prostor pro kreativitu a „genialitu“ v programování je velmi malý, a většinou spojený s matematikou a optimalizací. Prakticky vždycky když jsem viděl někoho se považovat za génia, tak se za něj považoval především on sám a reálně to bylo jen z neznalosti („wow, sám jsem vyřešil složitý problém, to jsem ale geniální“, místo „aha, tohle lidi řeší posledních 50 let, to jsem mohl dávno znát“).
ano, existují. Jak to vypadá statisticky?Záleží firmu od firmy. U nás to bude něco jako 20%, ale zažil jsem i firmy kde je to nula procent. Dneska si myslím, že to bylo neschopností místního managementu. Zažil jsem například programátorku, která do takové firmy nastoupila a byla docela silně harašena ze strany šéfa, tak, že za 2 a půl měsíce dala výpověď. Mimo jiné jí například objednal sexuální pomůcky do práce, takže velmi čuměla, když jí je doručil kurýr. Není úplně náhoda, že to byla menší firma. Sám jsem si myslel, že je to třeba neschopnost ženských, dokud jsem třeba nevzal tehdejší přítelkyni na pyvo, pražské python programátorské srazy, kde mimochodem přišlo docela hodně ženských. A jeden z ožralých pořadatelů se tam do ní doslova začal srát za to že je ženská. Výsledek byl, že už jsme tam podruhé nešli, protože to byl velmi nepříjemný zážitek. Postupem času si myslím víc a víc, že ta kultura programátorů, kam jdou ze střední ženami nepolíbení autisti, je k ženám vcelku toxická. Což je hezké vidět, že když je mi skoro 30+ a dělám ve větších korporátech, tak tam se práce s ženami považuje za úplně normální, a taky to vede na vyšší procento. Jinak samozřejmě otázka proč ženy nejdou do technických oborů bude krapet složitější než tohle, nechci naznačovat, že za to může toxicita, ostatně zažil jsem třeba na vysoké škole holky, kterým tohle nevadilo a uměly v tom chodit, nicméně jich bylo stále velmi malé procento.
„dneska jsem se správně vyspal a vymyslel jsem nové geniální řešení celého patra vaší budovy, přestože už je postavené a nad ním se staví dvě další, teď to celé překopu a budete koukat!“To je věc, která se při programování stává. Narozdíl od toho konstruktéra se tady ale děje to, že „sice dvě patra ubouráme, ale dalších deset postavíme 3× rychleji a pět jich nebudeme muset stavět vůbec.“ Několikrát jsem se právě setkal s tím, že na začátku načrtnuté řešení, které tehdy vypadalo dobře, se ukázalo nešikovné a překáželo v dalším rozvoji. Jenže už v něm bylo utopeno příliš mnoho práce na to, aby se chtělo to překopávat. A když po mnoha útrapách na to překopání došlo, věci se tak zjednodušily a vše do sebe začalo hezky zapadat, že člověk jen litoval, že to neudělal už dávno. Jeden z mých nejproduktivnějších commitů spočíval ve smazání více jak tisíce řádek kódu, napsání stovky a výkon aplikace šel na desetinásobek. Programování je v tomto odlišné od ostatních oborů a mnoho práce spočívá v odhalování způsobů, jak to či ono nedělat. Kdežto klasické a zavedené obory už ty slepé cestičky mají prošlapané.
To je věc, která se při programování stává. Narozdíl od toho konstruktéra se tady ale děje to, že „sice dvě patra ubouráme, ale dalších deset postavíme 3× rychleji a pět jich nebudeme muset stavět vůbec.“Když na něm závisí další lidi, nebo třeba celé týmy, jak co do definic api, nebo třeba datových struktur, informačních toků, nebo celé funkcionality, tak ani ne a končí to těma 50hodinovkama na poslední chvíli.
Několikrát jsem se právě setkal s tím, že na začátku načrtnuté řešení, které tehdy vypadalo dobře, se ukázalo nešikovné a překáželo v dalším rozvoji. Jenže už v něm bylo utopeno příliš mnoho práce na to, aby se chtělo to překopávat. A když po mnoha útrapách na to překopání došlo, věci se tak zjednodušily a vše do sebe začalo hezky zapadat, že člověk jen litoval, že to neudělal už dávno. Jeden z mých nejproduktivnějších commitů spočíval ve smazání více jak tisíce řádek kódu, napsání stovky a výkon aplikace šel na desetinásobek.Jasně, to se mi stalo taky. Ale většinou už někdy v průběhu a na běh projektu to nemělo žádný vliv.
To je věc, která se při programování stává. Narozdíl od toho konstruktéra se tady ale děje to, že „sice dvě patra ubouráme, ale dalších deset postavíme 3× rychleji a pět jich nebudeme muset stavět vůbec.“Hele a fakt to je informace, která je úplně nová? Protože co jsem zažil já, tak informace o tom, že by se to dalo dělat jinak a lépe byla známá a jen si někdo vybral nevhodnou variantu (a ještě k tomu nikoho neposlouchal). (A většinou to právě spadá do kategorie, jak Bystroušák napsal: „aha, tohle lidi řeší posledních 50 let, to jsem mohl dávno znát“.) Mě vlastně nenapadá žádný případ, kdy by se na něco podstatného přišlo až v průběhu a co by nešlo zjistit předem.
Jeden z mých nejproduktivnějších commitů spočíval ve smazání více jak tisíce řádek kódu, napsání stovky a výkon aplikace šel na desetinásobek.Moje neproduktivnější commity jsou smazání celého repa
To je věc, která se při programování stává. Narozdíl od toho konstruktéra se tady ale děje to, že „sice dvě patra ubouráme, ale dalších deset postavíme 3× rychleji a pět jich nebudeme muset stavět vůbec.“Ono to srovnavani s ostatnima inzenyrskyma disciplinama neni uplne kosher. V pripade tradicnich disciplin se pracuje s relativne jednoduchymi vecmi, ale cokoliv zpetne zmenit je zasadni problem a financni naklad. V pripade software se pracuje s hodne komplexnimi vecmi, ale cokoliv zmenit jde relativne snadno s minimalnimi naklady. Vezmete si z kolika relativne malo komponent se sklada dum nebo most. Nejnarocnejsi na tom je vymyslet to, jak to ma presne fungovat. Proto se tyto discipliny uchyluji vicemene ke standardizovanym resenim a vymyslet (a nechat si schvalit) cokoliv, co jde mimo zabehle zvyklosti byva problem. V pripade software pomalu, co kus, to original, ale diky nizkym nakladum muzeme nedostatek zkusenosti a best practices nahradit tim, ze se proste kus kodu vyhodi a naprogramuje se to znovu s pomoci znalosti, ktere jsme tim ziskali v predchozi iteraci. Z meho pohledu je hodne zajimavy pristup, ktery ma SpaceX, kdy se zkrizily tyto dva svety. Kdy agilni techniky a kratke iterace byly zapojeny do silne konzervativni inzenyrske discipliny, jako je letectvi a kosmonautika, a evidentne to prinasi sve ovoce.
Postupem času si myslím víc a víc, že ta kultura programátorů, kam jdou ze střední ženami nepolíbení autisti, je k ženám vcelku toxická.Tak hlavně že ty jsi lev salónů. Možná kdyby ses nechoval jako jeden z nich, neměl bys ty vztahový problémy jaký máš.
Tys asi nikdy neresil stavbu trebas RD ze? To ze ty, amater, prijdes, a na prvni pohled vidis, co kde je zkurveny, pricemz se ti to ten profik snazi predat jako hotovy bezvadny dilo, je zcela normalni, a to, ze neco takovyho nenastane, je naopak extremni vyjimka.Zažil jsem v životě asi pětkrát různé rekonstrukce domů (máma kupuje staré ruiny, kde pak bydlí a rekonstruuje je částečně svépomocí, částečně různými najatými lidmi/firmami). Velmi silně to záleželo na tom koho zrovna najmeš. Zažili jsme poměrně hardcore věci, jakože se všechno udělá blbě a týpek je u toho ještě neustále vylitej, ale i úplně profesionálně udělanou práci. Pokud se ale bavíme třeba o stavbě kancelářských budov, jak to nedávno udělala třeba naše firma, tak tam to vypadá fakt úplně jinak.
A co se tyce holek/zenskych na skolach, tam presne naopak jsou prakticky vzdy opecovavany jako kvetinky, protoze je tam tak 1:1000.A bavil ses o tom někdy s těmi květinkami, nebo je to jen pocit založený na číslu 1:1000, které je reálně spíš tak 1:50? Já jo. Ať už s tehdejší přítelkyní, nebo i s kolegyněmi.
Sám jsem si myslel, že je to třeba neschopnost ženských, dokud jsem třeba nevzal tehdejší přítelkyni na pyvo, pražské python programátorské srazy, kde mimochodem přišlo docela hodně ženských. A jeden z ožralých pořadatelů se tam do ní doslova začal srát za to že je ženská.M. v minulé práci (malá IT firma) o víkendu volal kolega, který měl službu, a když to nezvedla a zavolala mu asi po půl hodině, tak jí seřval, že si tam vyšukává.
Postupem času si myslím víc a víc, že ta kultura programátorů, kam jdou ze střední ženami nepolíbení autisti, je k ženám vcelku toxická.Nope. Už jen když zavzpomínáš třeba do dob #soom, tak ti nejdivnější lidé (Drekkin, Vrtule, …) patřili také mezi nejslušnější. DarkCraft, Yossarian ani DjH ženami nepolíbení fakt nebyli a na IRC se chovali nějak takhle [1, 2]. Ti tzv. „autisté“, kteří autisty ve skutečnosti vůbec nejsou, jsou fakt poslední, u koho očekávat nekorektní chování vůči ženám. Celý ten výrok mi přijde úplně absurdní. Tím spíš v době, kdy se tohle téma intenzivně diskutuje tak nějak napříč celou společností, od Hollywoodu přes medicínu, a je tak nějak zjevné, že v autismu asi problém tak úplně nebude. Třeba zrovna u těch lékařek v ČR je ta diskriminace podle všeho fakt masivní. No a to je obor, kde se neobejdeš jednak bez školy a jednak bez praxe v nemocnici, takže to je pro ně prostě konečná. Ani v IT situace rozhodně není ideální, jak potvrzuje moje i tvoje anekdota, ale je to procházka růžovou zahradou oproti jiným oborům a už vůbec to nemá nic společného s nějakým autismem imho.
/query
.
to je teď samozřejmě ta otázka - jde to skutečně bez těch maratonů. Nebo přicházejí ty nápady až když se na obzoru objevuje ten termín odevzdání?Mě by jenom zajímalo o jakých konkrétních projektech je tady řeč a co přesně geniálního se na poslední chvíli stalo. Protože na straně jedné jsou tady alegorické příběhy různých Melů a zenových mistrů, které vlastně nic neříkají (resp můžou říkat cokoliv) a vedle toho jsou tady skuteční velikáni, kteří třeba objevili transistor, vymysleli první jazyky, počítače, unix, na kterých stojí dnešní svět a tam nic magicky geniální není. Většinou strašná, zdlouhavá práce v malých pokrocích, než konečně něco začalo fungovat. A dneska máme výhodu, že ty chlapíky v letech můžeme sledovat online. Tvůrce C, unixu, erlangu, prvních procesorů apod. Klasický výzkum, spousta slepých uliček apod. A nebo je řeč o nějakých drobných bezvýznamných projektech ve firmách bez pořádného vedení, kde se na všechno kašle a potom si někdo všimne, že za tři dny je termín a považuje za výhodu, když potom přijde za chlapem a řekne mu, dneska bude přesčas. To není ani výhoda, ani geniální ani nic, co by se mělo vyzdvihovat.
Mě by jenom zajímalo o jakých konkrétních projektech je tady řečja uz delam v IT dlouho a uprimne receno jsem jeste nezazil, aby se ke konci 'nesturmovalo'
Moc děkuju za tenhle článek. Už jsem se bál, že praví uhrovatí linuxáci, co se zavírají ve sklepě u počítače, mají fóbii z žen a hrdě říkají si anglicky šprti neexistují....mají fóbii z žen a hrdě si říkají anglicky šprti...
nauč se slovosled
nějaký jednouší kluci maj prej fakt jako často problém stim žeje vede žencká a když kluci jakoby moc zloběj nebo nechtěj poslouchat tak jednim z možnejch způsobů jak je srovat dolatě je dát jim 'pocítit moc' třeba prááávě tim že musej udělat nějakou úúúúplně zbytečnou blbost. nejlíp něco co voni považujou za hodně moc podřadný pro ně :D ;D voni i vona věděj žeto je totální nesmyslná hovadinka cose jako po nich chce udělat ale tady vubec nejde vo nějakou efektivně vodvedenou práci ale vo ten psychologickej efekt výslednej :D ;D třeba jako že nad nima máš takovou kontrolu že po nich mužeš chtít i pitominy který se jim hnusej/připadaj zbytečný a voni je prostě jako musej splnit noa se třeba pak nebudou zasekávat nebo hádat sní až pude vo něco jakože fakt děsně důležitýho :D ;D
nóó a protože jednoduchý kluci nadtim moc nepřemejšlej tak si to třeba vyložej jakože ta 3.14ča zase jenom celej den 3.14čovala prostě protože je 3.14ča :D :D
btw na chytrý to zaprvý moc nefunguje a zadruhý taky neni moc důvod. zařaď se rači mezi ty chytrý soudruhu ;D ;D
Shrnutí: Svět IT je jiný, než jaký si ho pamatuju, "dnešní softwarový pracovník polovičku pracovní doby prokecá vysvětlováním". Na vině jsou ženy, které se dostaly do oboru. Kolem toho zbytečná nekonečná omáčka rozebírající historii lidstva od pravěku.Já si osobně myslím, že v jeho případě je to v podstatě obráceně. Podle mě má totiž ambice předávat svého génia oslňováním, jak brilantně chápe různé souvislosti, takže si tu "omáčku" opravdu hýčká a píše jenom kvůli ní. Na jaké nosné téma ji posadí je vlastně jedno. Jeho hlavním sdělením je, že dříve to bylo lepší a hlavně, že ti, kteří jsou mladší než on prostě musí uznat, že je moudrý a bez milosti uznávat jeho návrhy řešení. A jsem přesvědčen, že o těch návrzích rád přemýšlí a ještě raději diskutuje, ale pouze za účelem, aby se utvrdil v tom, že když mu to někdo vyvrací, tak proto, že je mladší a tudíž je automaticky hloupý a proto má pravdu on.
dokonce souhlasím, že se toho v IT dnes mnoho prokecá, a to nejspíš o dost víc, než dřív. Stěžuje si na to mnoho programátorů a i sám jsem schopen pozorovat to, o čem autor mluví. Ale nemůžou za to ženy, lol, může za to posun oboru od hobíků a geeků k mainstreamovému průmyslu, kde se prostě musí už nějak plánovat a komunikovat. Už to není Benz, kterej si v garáži stluče vozítko a nikdo mu do toho nekecá, je to fabrika na auta s tisícovkou lidí a výrobníma linkama.Tohle není problém IT, ale spíš konkrétních firem, mainstreamový průmysl to je už hodně dávno. Spíš to ukazuje vyhořelost autora a to, že by měl změnit svoje působiště.
Tohle není problém IT,ano, to jste velmi dobře rozeznal, v nadpisu také stojí 'technická odvětví'. Buďto jste génius a nebo máte ukončené základní vzdělání.
Tiskni
Sdílej: