plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
doinstaloval jsem si na kubuntu jen balík xubuntu-desktopCo jsi na tom nepochopil?
xubuntu-desktop
), díky kterému můžete nainstalovat všechny charakteristické balíčky pro Xubuntu (resp. jeho Xfce prostředí) do jakékoliv *buntu distribuce. Čili, autor si nainstalovat Kubuntu, a do něj pak tento balíček. Nemusel provádět reinstalaci.
Něco ti brání si ho nastavit do původní podoby?
Pokud vím, tak XFCE je dá se řcí odlehčený gnome, je postavenej na gtk, tak bych používal prostě aplikace pro gnome :) z vlastní skušennosti vím, že v xfce šlapou i gnome tgrafická témata, stejně jako v gnome šlapou ty z xfce...z toho soudil že je to to odlehčené gnome.Tak to je taky častý omyl. Xfce je odlehčené tím, že toho prostě umí míň (než GNOME, KDE). Jistě, že v Xfce šlapou GNOME témata a naopak -- nejsou to totiž Xfce témata a GNOME témata, ale GTK témata... A proč používat odlehčené prostředí kvůli jeho odlehčenosti, když pak používáš aplikace z "neodlehčených" prostředí?
A proč používat odlehčené prostředí kvůli jeho odlehčenosti, když pak používáš aplikace z "neodlehčených" prostředí?Protoze 1 + 2 je mene, nez 2 + 2
Xfce != Gnome. Je to samostatnej desktop, kterej s Gnome sdílí pouze GTK v pozadí. Nechci říkat odlehčenej, spíš zjednodušenej. Každopádně mi z "velké trojky" (KDE, Gnome, Xfce) přijde nejpříjemnější.
v prohlížeči souborů nejde zvětšovat obrázky.Ctrl + kolecko mysi ...zvetsuje/zmensuje jako po masle. Jinak pouzivam gThumb.
To se mi samozřejmě nepodařilo nainstalovat.Proč ne? Tady je deb balíček.
Xfce je pro me vyrazem temer dokonale rovnovahy mezi "odlehcenosti" a funkcemi.Nesouhlasím. Xfce toho prostě umí míň. Poměr výkon (spíš příkon) ku funkce je stejný jako třeba u GNOME nebo KDE. Porovnej třeba Mousepad s Gedit a Kate. Porovnej nástroje. Porovnej programy pro nastavení systému. Porovnej třeba poštovní klienty a WWW prohlížeče (Xfce je nemá). Zkrátka, Xfce je opravdu jen správce plochy. (Neříkám, že špatný.)
Jinak nic jako "aplikace pro xfce" neexistuje, Xfce je napsane nad GTK+, takze jakakoliv aplikace, co dobre zapada do Gnome, bude i do Xfce.Ufff... Vždyť Xfce používáš, měl bys to vědět! Samozřejmě, že existují aplikace pro Xfce! (Xfce aplikace = aplikace využívající knihovny Xfce.) A výrazu "zapadá" fakt nerozumím.
Na Xfce wiki je seznam aplikací, které tak nějak splňují filosofii Xfce. Třeba tě to inspiruje.
nevyhoda == GTK, jinak pekne prostredi, a pokud clovek nepotrebuje aby bezelo nonstop tak neni problemV čem je to nevýhoda, nerozumím, proč by to nemohlo běžet nonstop?
Prohlížeč: Firefox, Kazehakase, Seamonkey,...
E-mail: Sylpheed, Claws Mail, Balsa, Seamonkey,...
Kecálek: Gajim, Pidgin,...
Grafika: prohlížeč GQView, editor Gimp
Audio: Audacious, BMP,...
Video: mplayer, Xine,...
Tučně jsou moje volby.
Tiskni
Sdílej: