Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Jsem prototyp běžného uživatele PC. Píšu poštu, čumím na internet, používám icq a jabber a poslouchám hudbu. K práci se mi hodí ještě Gimp na úpravu fotek, ale to je tak vše. Po roce využívání Kubuntu s maximální spokojeností jsem se začal pohlížet po něčem svižnějším a jednodušším a do oka mi padlo Xubuntu.
Testuji jej teprve druhým dnem (doinstaloval jsem si na kubuntu jen balík xubuntu-desktop) a jsem docela nadšený. Líbí se mi jednotný vzhled aplikací, jednoduchost... nikde jsem ale na internetu nenašel nějaký rozumný seznam aplikaci pro xfce, zajímaly by mne proto názory uživatelů, kteří na xfce jedou - jaký software používají, jestli má tohle prostředí nějaké zásadní vady popř nějaké tipy a triky. Nerad bych totiž přeinstalovával systém zbytečně a změnu desktopu bych nejprve rád rozmyslel a zkonzltoval. Předem velice děkuji za Vaše konstruktivní poznámky.
Tiskni
Sdílej:
doinstaloval jsem si na kubuntu jen balík xubuntu-desktopCo jsi na tom nepochopil?
xubuntu-desktop
), díky kterému můžete nainstalovat všechny charakteristické balíčky pro Xubuntu (resp. jeho Xfce prostředí) do jakékoliv *buntu distribuce. Čili, autor si nainstalovat Kubuntu, a do něj pak tento balíček. Nemusel provádět reinstalaci.
Něco ti brání si ho nastavit do původní podoby?
Pokud vím, tak XFCE je dá se řcí odlehčený gnome, je postavenej na gtk, tak bych používal prostě aplikace pro gnome :) z vlastní skušennosti vím, že v xfce šlapou i gnome tgrafická témata, stejně jako v gnome šlapou ty z xfce...z toho soudil že je to to odlehčené gnome.Tak to je taky častý omyl. Xfce je odlehčené tím, že toho prostě umí míň (než GNOME, KDE). Jistě, že v Xfce šlapou GNOME témata a naopak -- nejsou to totiž Xfce témata a GNOME témata, ale GTK témata... A proč používat odlehčené prostředí kvůli jeho odlehčenosti, když pak používáš aplikace z "neodlehčených" prostředí?
A proč používat odlehčené prostředí kvůli jeho odlehčenosti, když pak používáš aplikace z "neodlehčených" prostředí?Protoze 1 + 2 je mene, nez 2 + 2
Xfce != Gnome. Je to samostatnej desktop, kterej s Gnome sdílí pouze GTK v pozadí. Nechci říkat odlehčenej, spíš zjednodušenej. Každopádně mi z "velké trojky" (KDE, Gnome, Xfce) přijde nejpříjemnější.
v prohlížeči souborů nejde zvětšovat obrázky.Ctrl + kolecko mysi ...zvetsuje/zmensuje jako po masle. Jinak pouzivam gThumb.
To se mi samozřejmě nepodařilo nainstalovat.Proč ne? Tady je deb balíček.
Xfce je pro me vyrazem temer dokonale rovnovahy mezi "odlehcenosti" a funkcemi.Nesouhlasím. Xfce toho prostě umí míň. Poměr výkon (spíš příkon) ku funkce je stejný jako třeba u GNOME nebo KDE. Porovnej třeba Mousepad s Gedit a Kate. Porovnej nástroje. Porovnej programy pro nastavení systému. Porovnej třeba poštovní klienty a WWW prohlížeče (Xfce je nemá). Zkrátka, Xfce je opravdu jen správce plochy. (Neříkám, že špatný.)
Jinak nic jako "aplikace pro xfce" neexistuje, Xfce je napsane nad GTK+, takze jakakoliv aplikace, co dobre zapada do Gnome, bude i do Xfce.Ufff... Vždyť Xfce používáš, měl bys to vědět! Samozřejmě, že existují aplikace pro Xfce! (Xfce aplikace = aplikace využívající knihovny Xfce.) A výrazu "zapadá" fakt nerozumím.
Na Xfce wiki je seznam aplikací, které tak nějak splňují filosofii Xfce. Třeba tě to inspiruje.
nevyhoda == GTK, jinak pekne prostredi, a pokud clovek nepotrebuje aby bezelo nonstop tak neni problemV čem je to nevýhoda, nerozumím, proč by to nemohlo běžet nonstop?
Prohlížeč: Firefox, Kazehakase, Seamonkey,...
E-mail: Sylpheed, Claws Mail, Balsa, Seamonkey,...
Kecálek: Gajim, Pidgin,...
Grafika: prohlížeč GQView, editor Gimp
Audio: Audacious, BMP,...
Video: mplayer, Xine,...
Tučně jsou moje volby.