Byla vydána nová verze 26.6.25 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Shotcut je vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Apple bez varování odstranil ze svého obchodu sociální síť VKontaktě i další aplikace skupiny VK, jako je VK Music nebo VK Video [Novinky.cz].
V dubnu loňského roku představený poštovní klient Notion Mail bude 22. září ukončen.
Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.
Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.
Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.
Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.
Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.
Vasudeva Kamath představil utilitu debvulns, alternativu k nativní utilitě debsecan, pro výpis zranitelností v Debianu. Navíc má především možnost výstupu ve strukturovaných formátech JSON a CSV. V plánu je exportér pro Prometheus.
Oficiální český státní eshop s elektronickými dálničními známkami nově najdete na edalnice.gov.cz. Doména gov.cz jasně potvrzuje, že jste na oficiálním státním webu [𝕏].
Včera jsem se pustil do přeinstalace celého systému, stávající Kubuntu jsem se rozhodl nahradit Xubuntu.Překvapen jsem byl příjemně i nepříjemně, nastavování systému do použitelné podoby mi zabralo cirka dva dny...
Samotná instalace proběhla bez problémů, pouze při prvním spuštění z live CD byla všechna písmena nastavená na obří velikost, stačilo restartovat a z instalační nabídky vybrat graficky bezpečný mód. Mnohem horší to bylo s dodatečným nastavováním. Rozchodit wifi bylo vskutku neskutečným problémem, velice mi pomohl tento návod. Ačkoli v návodu píšou, že wifi nebude fungovat jako eth1, mi funguje.
Druhým problémem byla detekce grafické karty. Displej se sice zobrazoval tak jak má, ale ve fulscrrenu se kousalo video. Vybral jsem tedy ovladač ručně (i810 od intelu) a ejhle, moje rozšíření 1280 x 800 není dostupné. Zkoušel jsem různé jiné ovladače a když už se mi podařilo rozlišení rozjet, systém si jej nepamatoval a pokaždé nabootoval do menšího a neširokoúhlého. Nakonec jsem ručně přepsal soubor xorg.conf a ejhle, ono to začalo fungovat.
Section "Device" Identifier "Intel Corporation Mobile 945GM/GMS/940GML Express Integrated Graphics Controller" Driver "i810" BusID "PCI:0:2:0" EndSection Section "Monitor" Identifier "Generic Monitor" Option "DPMS" EndSection Section "Screen" Identifier "Default Screen" Device "Intel Corporation Mobile 945GM/GMS/940GML Express Integrated Graphics Controller" Monitor "Generic Monitor" DefaultDepth 24 SubSection "Display" Depth 1 Modes "1280x800" EndSubSection SubSection "Display" Depth 4 Modes "1280x800" EndSubSection SubSection "Display" Depth 8 Modes "1280x800" EndSubSection SubSection "Display" Depth 15 Modes "1280x800" EndSubSection SubSection "Display" Depth 16 Modes "1280x800" EndSubSection SubSection "Display" Depth 24 Modes "1280x800" EndSubSection EndSection
Další problém nastal s ovládáním hlasitosti. Hardwarová tlačítka samozřejmě nefungovala, zkoušel jsem různé návody, ale nic. Pak jsem na panel přidal aplet pro ovládání hlasitosti a ejhle, tlačítka začala fungovat. Při dalším nabootování však aplet z panelu zmiznul a tlačítka přestala fungovat na dobro, i když se mi aplet na panel podařilo vrátit přetahovací ochcávkou
Velký boj nastal při pokusu spojení mého Palmu (Palm Zire 21) s aplikací jpilot. Po pár hodinách už jsem to chtěl vzdát, ale nakonec pomohl návod z pilot-linku. Domnívám se, že zásadní jsou příkazy modprobe visor a modprobe usbserial. A ještě jsem v aplikaci musel nastavit položku nastavení/seriový port místo /dev/pilot na usb: a synchronizace začala fungovat. Heuréka
Menší boje jsem vybojoval při nastavení přepínání klávesnice a tiskárny, ale to už nebylo žádné drama. V současné chvíli mi systém konečně funguje, každopádně jsem zásadně přehodnotil můj pohled na přívětivost linuxu k začínajícím uživatelům. Uvažoval jsem o nasazení Xubuntu na počítač mých rodičů, ale další sadu takovýchto šílených obstrukcí bych už nemusel rozdýchat...
Tiskni
Sdílej: