Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Včera jsem se pustil do přeinstalace celého systému, stávající Kubuntu jsem se rozhodl nahradit Xubuntu.Překvapen jsem byl příjemně i nepříjemně, nastavování systému do použitelné podoby mi zabralo cirka dva dny...
Samotná instalace proběhla bez problémů, pouze při prvním spuštění z live CD byla všechna písmena nastavená na obří velikost, stačilo restartovat a z instalační nabídky vybrat graficky bezpečný mód. Mnohem horší to bylo s dodatečným nastavováním. Rozchodit wifi bylo vskutku neskutečným problémem, velice mi pomohl tento návod. Ačkoli v návodu píšou, že wifi nebude fungovat jako eth1, mi funguje.
Druhým problémem byla detekce grafické karty. Displej se sice zobrazoval tak jak má, ale ve fulscrrenu se kousalo video. Vybral jsem tedy ovladač ručně (i810 od intelu) a ejhle, moje rozšíření 1280 x 800 není dostupné. Zkoušel jsem různé jiné ovladače a když už se mi podařilo rozlišení rozjet, systém si jej nepamatoval a pokaždé nabootoval do menšího a neširokoúhlého. Nakonec jsem ručně přepsal soubor xorg.conf a ejhle, ono to začalo fungovat.
Section "Device" Identifier "Intel Corporation Mobile 945GM/GMS/940GML Express Integrated Graphics Controller" Driver "i810" BusID "PCI:0:2:0" EndSection Section "Monitor" Identifier "Generic Monitor" Option "DPMS" EndSection Section "Screen" Identifier "Default Screen" Device "Intel Corporation Mobile 945GM/GMS/940GML Express Integrated Graphics Controller" Monitor "Generic Monitor" DefaultDepth 24 SubSection "Display" Depth 1 Modes "1280x800" EndSubSection SubSection "Display" Depth 4 Modes "1280x800" EndSubSection SubSection "Display" Depth 8 Modes "1280x800" EndSubSection SubSection "Display" Depth 15 Modes "1280x800" EndSubSection SubSection "Display" Depth 16 Modes "1280x800" EndSubSection SubSection "Display" Depth 24 Modes "1280x800" EndSubSection EndSection
Další problém nastal s ovládáním hlasitosti. Hardwarová tlačítka samozřejmě nefungovala, zkoušel jsem různé návody, ale nic. Pak jsem na panel přidal aplet pro ovládání hlasitosti a ejhle, tlačítka začala fungovat. Při dalším nabootování však aplet z panelu zmiznul a tlačítka přestala fungovat na dobro, i když se mi aplet na panel podařilo vrátit přetahovací ochcávkou
Velký boj nastal při pokusu spojení mého Palmu (Palm Zire 21) s aplikací jpilot. Po pár hodinách už jsem to chtěl vzdát, ale nakonec pomohl návod z pilot-linku. Domnívám se, že zásadní jsou příkazy modprobe visor a modprobe usbserial. A ještě jsem v aplikaci musel nastavit položku nastavení/seriový port místo /dev/pilot na usb: a synchronizace začala fungovat. Heuréka
Menší boje jsem vybojoval při nastavení přepínání klávesnice a tiskárny, ale to už nebylo žádné drama. V současné chvíli mi systém konečně funguje, každopádně jsem zásadně přehodnotil můj pohled na přívětivost linuxu k začínajícím uživatelům. Uvažoval jsem o nasazení Xubuntu na počítač mých rodičů, ale další sadu takovýchto šílených obstrukcí bych už nemusel rozdýchat...
Tiskni
Sdílej: