plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
Včera jsem se pustil do přeinstalace celého systému, stávající Kubuntu jsem se rozhodl nahradit Xubuntu.Překvapen jsem byl příjemně i nepříjemně, nastavování systému do použitelné podoby mi zabralo cirka dva dny...
Samotná instalace proběhla bez problémů, pouze při prvním spuštění z live CD byla všechna písmena nastavená na obří velikost, stačilo restartovat a z instalační nabídky vybrat graficky bezpečný mód. Mnohem horší to bylo s dodatečným nastavováním. Rozchodit wifi bylo vskutku neskutečným problémem, velice mi pomohl tento návod. Ačkoli v návodu píšou, že wifi nebude fungovat jako eth1, mi funguje.
Druhým problémem byla detekce grafické karty. Displej se sice zobrazoval tak jak má, ale ve fulscrrenu se kousalo video. Vybral jsem tedy ovladač ručně (i810 od intelu) a ejhle, moje rozšíření 1280 x 800 není dostupné. Zkoušel jsem různé jiné ovladače a když už se mi podařilo rozlišení rozjet, systém si jej nepamatoval a pokaždé nabootoval do menšího a neširokoúhlého. Nakonec jsem ručně přepsal soubor xorg.conf a ejhle, ono to začalo fungovat.
Section "Device" Identifier "Intel Corporation Mobile 945GM/GMS/940GML Express Integrated Graphics Controller" Driver "i810" BusID "PCI:0:2:0" EndSection Section "Monitor" Identifier "Generic Monitor" Option "DPMS" EndSection Section "Screen" Identifier "Default Screen" Device "Intel Corporation Mobile 945GM/GMS/940GML Express Integrated Graphics Controller" Monitor "Generic Monitor" DefaultDepth 24 SubSection "Display" Depth 1 Modes "1280x800" EndSubSection SubSection "Display" Depth 4 Modes "1280x800" EndSubSection SubSection "Display" Depth 8 Modes "1280x800" EndSubSection SubSection "Display" Depth 15 Modes "1280x800" EndSubSection SubSection "Display" Depth 16 Modes "1280x800" EndSubSection SubSection "Display" Depth 24 Modes "1280x800" EndSubSection EndSection
Další problém nastal s ovládáním hlasitosti. Hardwarová tlačítka samozřejmě nefungovala, zkoušel jsem různé návody, ale nic. Pak jsem na panel přidal aplet pro ovládání hlasitosti a ejhle, tlačítka začala fungovat. Při dalším nabootování však aplet z panelu zmiznul a tlačítka přestala fungovat na dobro, i když se mi aplet na panel podařilo vrátit přetahovací ochcávkou
Velký boj nastal při pokusu spojení mého Palmu (Palm Zire 21) s aplikací jpilot. Po pár hodinách už jsem to chtěl vzdát, ale nakonec pomohl návod z pilot-linku. Domnívám se, že zásadní jsou příkazy modprobe visor a modprobe usbserial. A ještě jsem v aplikaci musel nastavit položku nastavení/seriový port místo /dev/pilot na usb: a synchronizace začala fungovat. Heuréka
Menší boje jsem vybojoval při nastavení přepínání klávesnice a tiskárny, ale to už nebylo žádné drama. V současné chvíli mi systém konečně funguje, každopádně jsem zásadně přehodnotil můj pohled na přívětivost linuxu k začínajícím uživatelům. Uvažoval jsem o nasazení Xubuntu na počítač mých rodičů, ale další sadu takovýchto šílených obstrukcí bych už nemusel rozdýchat...
Tiskni
Sdílej: