V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Dnes jsem objevil šikovný scriptík pro MPD, k použití je potřeba nainstalovat MPC, skriptík je jednoduchý, použití je popsáno zde. Se zkratkou do Thunaru se mi tak podařil vyřešit problém s přehráváním hudby mimo hudební kolekci MPD...
#!/bin/bash [[ -z "$1" ]] && exit MUSIC_DIR="`awk '/^music_directory/ {print $2}' /etc/mpd.conf | cut -d'"' -f2`" # we need a temporary directory in music_directory: mkdir -p "${MUSIC_DIR}/temp" BASENAME="`basename "$1"`" DIRNAME="`dirname "$1"`" if [[ "$DIRNAME" = "." ]]; then DIRNAME="$PWD"; fi DOLLAR1="${DIRNAME}/${BASENAME}" if [[ "$DOLLAR1" = "$MUSIC_DIR"* ]]; then # file is under $MUSIC_DIR RELATIVE_NAME="`echo "$DOLLAR1" | sed -e "s|^$MUSIC_DIR[/]*||"`" else # file is not under $MUSIC_DIR # make a temporary symlink to it FILENAME="${MUSIC_DIR}/temp/${BASENAME}" rm -f "${FILENAME}" ln -s "${DIRNAME}/${BASENAME}" "${FILENAME}" RELATIVE_NAME="temp/${BASENAME}" fi mpc --no-status update "${RELATIVE_NAME}" # wait for mpd finishes updating the DB while mpc | grep -q '^Updating DB '; do sleep "0.1s"; done ACTION="`basename $0 | sed -e 's/^.*\.//'`" case $ACTION in enqueue) mpc --no-status add "${RELATIVE_NAME}" mpc --no-status play ;; playnow|*) mpc --no-status clear mpc --no-status add "${RELATIVE_NAME}" mpc --no-status play ;; esac
Tiskni
Sdílej:
MPD, MPC, Thunaru… Ano, přesně vím, o co jde.
Díky za tip, to by se někdy mohlo hodit. Přiznám se, že na jednorázové přehrání písničky vetšinou použiju XMMS (v případě že je na USB, CD, ...) nebo ji hodím do temp adresáře v MPD databázi (pokud je na disku, ale nezařazená) a updatuju.
Tohle řešení je ale vskutku rychlé, byl jsem překvapený prodlevou mezi kliknutím a přehráním - je to takřka okamžité (a to nemám žádný extra stroj, 1,7 procesor, 512 ram...)