Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Solaris 10: Moje prve kroky
Takze toto je moj prvy blog na abclinuxu, nebudem pouzivat diakritiku a mojou snahou bude pisat peknou slovencinou - dufam ze cesi budu rozumiet, tiez.Pred istym casom - bolo to uz skor vdaka mojmu zaujmu o operacne systemy som sa dostal na stranku www.opensolaris.com, ktora je venovana operacnemu systemu od spolocnosti SUN s menom SOLARIS. Tak ako to byva firma Sun ho vypustila ako open source pod CDDL licenciou a povrava sa ze vyjde aj dualne pod GPLv3. Stiahol som si SchlilliX co bolo v tej dobe (2005) asi prve CD s tymto systemom, ovsem velmi ma nenadchlo. Bol to len textovy system. S hrozne nepraktickym shelom. Presiel cas a na DistroWatch som nasiel zmienku o Nexente - dalsej tzv. distribucii open solarisu, ktora je neodelitelne spojena s menom GNU pretoze obsahuje komplet Ubuntu prekompilovany system - len s inym jadrom teda nie Linux ale solarisom.Na moje pocudovanie system nabehol aj ked dost pomaly {mam intel 2.6ghz}. spustilo sa GDM a mal som moznost prihlasit sa do plne funkcneho systemu s Gnome. Detekcia grafiky Radeon 9550 prebehla uspesne a tiez system nasiel aj zvukovu kartu Via 8233, - takze som mal Gnome pekne ozvucene.Dalsim krokom bolo stiahnutie zo stranky SUNu 5 casti z ktorych spojenim vzniklo DVD medium Solarisu 10, z ktoreho aj dneska pisem tento clanok do Blogu. Musim povedat ze nainstalovany system je ovela sviznejsi nez ten zo ziveho media a rychlostou sa mu nevyrovna ziadny iny Unix, ktory som pred tym skusal. Vyskytol sa u mna mensi problem kedze som pri instalacii nenastavil internetove spojenie cez LAN. Ale cez prikaz "sys-unconfig" som nainstalovany system prekonfiguroval este raz a sietovku Realtek solaris bez problemov nasiel. Jediny vecsi problem, ktory sa mi vyskytol je moj USB externy disk, pri ktorom po pripojeni system akoby mrzol ale to asi bude mojou nevedomostou - nieco treba asi niekde nastavit. Vsak nemozem vsetko vediec naraz... S aplikacii, ktore solaris 10 obsahuje asi najvecimi lakadlami je CDE, Java Desktop a StarOffice 7, ktory je plne funkcny. K tej Jave musim povedat to ye na Solarise bezi celkom svizne a vecsina aplikacii je prave urobena v Jave. Moj dojem z Javy je ale skor kladny, nez zaporny. Prehravanie mp3 v Toteme nefunguje ale RealPlayer a tiez Java Media Player dokazu prehrat aj mp3, inac preferujem Ogg Vorbis, takze o nic som neprisiel.Solaris je pekny a prepracovany system oproti Linux je vidiet ze je potrebne na nom este popracovat aby bol viac vhodny na desktop, ale inac je stabilny a technologie ako ZFS, alebo integracia Javy ho roby dobrym kandidatom aj ako vyvojova platforma pre javu. Inac je system hned po nainstalovani plne pouzitelny ako ine konkurencne distribucie Linuxu - Fedora, ci openSuSE.
Tiskni
Sdílej:
Taky bych si rád počet, objevil vokaně a měkké l a další vychytávky.
Opensolaris jsi zkoušel? Když jsem byl na SunTech Days v Praze, tak ho tam hrdě prezentovali jako milník pro snadný přechod z Linuxu na Solaris.
Bohužel od té doby jsem se mu nevěnoval, takže nevím, jak je na tom s podporou HW a jak je přívětivý jako Desktop a nakolik se od té doby zlepšil (listopad, 2006).
Každopádně bych ho asi vyzkoušel (minimálně jako liveCD), než bych šel přímo do Solarisu.